Udi Hindi Nedir? Nerede Yetişir?

UDİ HİNDİ NEDİR?

Pek fazla kişi tarafından bilinmese de aslında oldukça popüler bir bitkidir ve faydaları saymakla bitmiyor. Udi hindi genelde peygamber zamanlarında da yetişen bir bitkidir ve hadislere göre udi hindinin şifa kaynağı olduğu belirtilmiştir.  Peygamber efendimiz ise ‘ en iyi tedavi hacamat ve udi hindi tedavisidir’ demiştir.

Ülkemizde udi hindinin pek çok kullanım şekli mevcuttur. Mesela;

Udi hindi, bizim ülkemizde bir süs amacıyla kullanılmaktadır. Odunsu bir görünüme sahip olduğundan genelde evlerimizde dekor amaçlı kullanırız.

Udi hindinin tütsüsü yakıldığında ise etrafa hoş bir koku bırakmakta ve insanı dinginleştiren bir özelliğe sahiptir. Böylece sinir ve stres gibi konularda daha sakin olmamızı sağlar. Tütsü yakımı için kabuklarını ateşe verdiğinizde koku salmaya kendisi zaten başlayacaktır.

Diğer bir kullanım alanı ise kozmetik sektöründedir. Kozmetik alanda parfümeride kullanılmakta ve kadınlar için hoş kokusu sayesinde oldukça ilgi görmektedir.

Aynı zamanda udi hindi yağıda cilt üzerindeki oluşan yara veya izleri yok eder. Yüze doğal bir güzellik katmaya başlar. Cildi nemlendirir ve korur.

Bu yağ sadece cilt üzerinde değil aynı zamanda sindirim sistemi için de oldukça kullanımdadır. Sindirim sistemi ile beraber bağışıklık güçlendirici özelliği ile de dikkat çekmektedir. Özellikle hastalıklarla baş etmeye çalıştığımız bu zamanlarda vücut sağlığı oldukça önemlidir.

Udi hindi çay, yağ, kabuk ve aynı zamanda toz karışımı ile de kullanımı oldukça yaygındır.

Solunum olarak çekildiğinde astım, bronşit gibi rahatsızlıkları yok ederken aynı zamanda burun ve boğaz tıkanıklığını da açar.

Kış mevsimine hazırlık sağlar ve gribal hastalıklara karşı koruma sağlar.

İltihap ve enfeksiyonu engeller.

UDİ HİNDİ NEREDE YETİŞİR?

Çok fazla fayda sağlaması bir çok hastalığa iyi gelmesi herkesin dikkatinden kaçmamıştır. Pek çok ülkede yetiştirmek istemiştir. Ancak üretim şartlarının olumsuz olması nedeniyle ülkeler bu udi hindiyi yetiştirememektedir.

Ancak bir ülke var ki udi hindinin başkenti olarak bilinir.

Doğu Asya da üretilir ve bir ağaç bitkisidir.  En çok görülen bölge ise Çin’dir. Çin’ de sıkça üretilmekte ve tüketilmektedir.

Her mevsim  üretilmektedir. Yani diğer bitkiler gibi mevsime bağlı olarak yetişmez, her mevsim tüketilmektedir.

Çin’ de yetiştirilip tüm dünyaya yayılmış ve bütün insanlık adına fayda sağlamaktadır.

UDİ HİNDİ TOZU NEDİR?

Udi hindi bitkisinin öğütülerek toz haline gelmiş şeklidir.  Daha sağlıklı bir formül elde etmek için her sabah aç karnına pekmezle veya balla tüketilebilir. 

Bu tüketimi sayesinde bağışıklığı korur ve vücut direncini arttırır. Bu kullanımı sayesinde de son zamanlarda etkisini gösteren ve adını duyuran corona virüs adlı hastalığa karşı da koruma sağlar.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.