Kara Mürver Nedir? kara Mürver Faydaları Nelerdir? Kullanımı Nasıldır?

KARA MÜRVER NEDİR?

Son zamanlarda adını sıkça duyuran bir bitki olan kara mürver, uzmanların şiddetle önerdiği bir bitkidir. Genel olarak tüm vücut  sistemini ele alan ve herhangi bir rahatsızlıklara karşı koruma sağlayan kara mürver. Vücutta sindirim sistemini, solunum sistemi, boşaltım sistemi, bağışıklık sistemi, cilt yaraları ve aynı zamanda zayıflama alanında bile etkilidir.

Kara mürver ülkemizde hemen hemen her yerde kolayca yetişebilmektedir. Antioksidan bakımından yüksek değer sahiptir ve C vitamini bolca barındırır.

Aynı zamanda son zamanlarda hem ülkeyi hem de tüm dünyayı saran salgın hastalık olan corona virüse karşı koruma sağlamaktadır. Uzmanların araştırması doğrultusun da kara mürverin corona virüsü yendiği kesinleşmiştir. Ayrıca vücudun bağışıklığını koruyarak başka hastalıklara da izin  vermez.

Kara mürver bitkisinin çiçeğinde, köklerinden ve yapraklarından yararlanabilir hatta farklı çeşitlerle de kullanabilirsiniz.

Kara mürver fazla bilinmese de aslında tam bir şifa kaynağı deposudur. Vücudun bağışıklığını korurken aynı zamanda da daha dinç ve fit bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

Solunum yollarını açar, burun ve boğaz tıkanıklığı var ise kanalları açarak daha rahat nefes alınmasını sağlar.

Peki kara mürverin başka ne gibi faydaları vardır?

KARA MÜRVER FAYDALARI NELERDİR?

Pek çok faydası bulunan kara mürverin faydaları yukarıda sayılanların aksine çok daha fazladır. Çok daha başka faydaları vardır ve farklı tarifleri ile kara mürveri farklı amaçlarla da kullanabilirsiniz.

Görünüşü biraz tuhaf olsa da aslında bu görünümün altında yatan faydaları duyunca siz bile şaşıracaksınız. 

 • Mevsimsel geçişlere bağlı olarak vücudun  bağışıklığı zayıf düştüğünden bu süre zarfında vücut hastalıklara karşı güçsüz düşmektedir. Güçsüz düşen vücut grip veya nezle gibi hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Kara mürver kullanımı sonrası ise bu gibi bulaşıcı hastalıklardan kurtulmak mümkündür.
 • Depresyon veya stres gibi psikolojik yada ruhsal sorunlarınız var ise kara mürver , sinir ve stresi yatıştırarak daha iyi bir ruh hali kazanımına sebep olmaktadır.
 • Kanser hücrelerini durdurur ve kanser hücre oluşumunu engeller. Beyaz kan hücrelerinin üremesine ve çoğalmasını sağlar.
 • Hamile kadınlar veya emziren kadınlar kullandığında ise emziren kadınlarda süt artmasına hamile kadınlarda ise daha kolay ve rahat bir gebelik süreci oluşturur.
 • Eğer bağırsaklarınızda sorun varsa. Bağırsak kurdu veya kabızlık gibi sorunlarda kara mürver bağırsakların temizlenmesine neden olur ve bağırsak iltihaplanmalarını da engeller.
 • Kara mürverin yaprağının püre kıvamına getirilmesi ve cilt üzerindeki yaralara sürülmesi durumunda yara izi kaybolacaktır. Aynı zamanda yüze uygulandığında yüz kusurları da ortadan kalkacaktır.
 • Gece sık sık idrara gidiyorsanız kara mürverin idrar sökme özelliği sayesinde bu durumdan da artık kurtulabilirsiniz.

Kara mürverin pek çok etkisi sayesinde aynı zamanda zayıflamak da mümkündür. Vücuttaki yağları yakar ve bölgesel kilolarınızdan da kurtulmanızı sağlar. Böylelikle daha fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

KARA MÜRVER NASIL KULLANILIR?

Kara mürverin yaprağından çiçeğinden kısacası her şeyinden faydalanabilir, bunlarla farklı tarifler uygulayarak farklı alanlarda kullanabilirsiniz.

 • Kara mürver çiçeklerinden çay yapabilir veya tatlı bir şerbet yapabilirsiniz.
 • Kara mürver ağacının kabuklarını kaynatabilirsiniz.
 • Yapraklarını püre haline getirip cilt üzerinde uygulayabilirsiniz.
 • Kara mürver meyvesinden reçel de yapabilir gündelik hayatta tüketebilirsiniz.

Bu alanlarda ve tariflerde kullanabilir ve kara mürver mucizesini keşfedebilirsiniz.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.