Grip nedir? Gribe İyi Gelen Besinler Nelerdir? Gripten Korunma Yolları ?

GRİP NEDİR?

Herkes hayatında bir kere bile olsa gribe yakalanmış hatta belki de hemen hemen sende bir çok kez gribe yakalanmıştır. Grip fazla dikkate alınmayıp nasıl olsa geçer gözüyle bakılan ama aslında daha da ileri gidebileceği durumlarda çok daha ciddi sorunlara yol açabilen bir rahatsızlıktır.

Grip genel olarak burun akıntısıyla başlar yorgunluk veya halsizlik le devam eder daha sonra hafif bir ateş yükselmesi ve baş ağrısıyla da devam eder. Bazen nadir olarak öksürük e görülmektedir. Burun ve boğazda tıkanıklık olur ve bu hasta kişileri oldukça zorlar.

Grip eğer tedavi edilmezse zatürreye kadar gidebilir ve ölümle de sonuçlanabilir. Bu yüzden grip olunduğunda derhal kişi kendini iyileştirmelidir.

Eğer virüsü tıbbi yollardan tedavi etmek istiyorsanız grip aşısını her yıl düzenli bir şekilde olmalısınız. Aşının yanı sıra bazı ilaçlarda verilmektedir. Eğer aşı olup da artık grip olmam düşüncesine kapılmayın. Aşının %100 koruma özelliği yoktur. Sadece %70 lik oranla koruma sağlar. Bu süre içinde tekrar grip olabilir ama daha az seviyede atlatırsınız.

 Aşı için öncelik tanınması gereken kişiler vardır. Örneğin; 65 yaş üstü gibi. Hamileler de grip aşısı olabilir. Astım rahatsızlığı lanlar veya karaciğer rahatsızlıkları olanlara grip aşısı öncelik tanınan kişilerdir.

Grip aşısı vurulmaması gereken kişilerinde yumurtaya alerjisi olmaması lazım. Eğer kişinin yumurtaya alerjisi arsa grip aşısı olamaz. 6 ayını doldurmamış bebeklerde aşı olamaz.

GRİBE İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR?

Bol bol vitamin almak gerekir bu yüzden vitamin ve mineral değeri yüksek besinler tüketmelisiniz. Özellikle C vitamini kullanımı vücudu gerçekten dinç tutacaktır. Bu sayede hem günlük vitamini alacak hem de güçlü bir bağışıklık oluşturmuş olacaksınız. Bu C vitamininin içinde genelde meyveler bulunur. C vitamininin bulunduğu meyveler ise herkesin de bildiği gibi limon ve narenciyelerdir. Portakal, limon, mandalina hatta greyfurt bile bu grubun içindedir.

Sadece vitaminler değil. Sağlıklı çaylarda tüketebilirsiniz. Sağlıklı çaylar doğal bitkilerden oluşur hatta normal çay gibi bitki çayı demleyip tüketebilirsiniz. Adaçayı , zencefil, tarçın, nane, limon çayı gibi çeşitli sebze ve meyvelerin çaylarını tüketebilirsiniz. Veya kurumuş çiçeklerin bitkilerin de çaylarını tüketebilirsiniz.

Diğer bir sağlıklı besin ise mutfaklarımızda sıkça kullandığımız sarımsaktır. Sarımsak o kadar faydalı ki gerçekten tedavi etmedi hastalık yoktur. Cilt rahatsızlığı, baş ağrısı, vücut iltihaplanması ve daha nice hastalık. Sarımsak kullanımı sonrası vücut adeta bir kalkan oluşturacak ve grip gibi hastalıkları yok edecektir. Sarımsağı kullanmak için fazla aşırıya kaçılmadan günde 1-2 diş sarımsak yutabilirsiniz. Ya da çay olarak da tüketebilirsiniz. Çeşitli bitkilerle de enfes bir tadı olacaktır. Şeker yerine tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

Bu besinlerle beraber artık gribe yakalanmanız çok zor olacaktır. Ve gribe yakalansanız bile hemen düzelebileceksiniz. Güçlü bir bağışıklık için de bu besinleri tüketebilirsiniz.

GRİPTEN KORUNMANIN YOLLARI?

Grip genelde mevsim geçişlerinde vücudun güçsüz kalması durumunda oluşan bir hastalıktır. Bu yüzden mevsim geçişlerinde dikkat etmeliyiz. Onun haricinde kalabalık bir ortamda iseniz kişilerle temasınıza dikkat etmelisiniz.

Temizlikte önemlidir. El ve vücut temizliği sizi grip mikroplarından koruyabilir.

Gripten korunmanın diğer bir yolu ise sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Kişinin eğer bağışıklık sistemi yüksek düzeyde ise vücuda bakteri veya mikrop giremez. Ama eğer zayıf bir bağışıklığa sahipse o kişinin vücudu mikroplara karşı açıktır. Bu yüzden beslenme de önemlidir.

Gribe karşı önlem almak için tüketmeniz gereken bir kaç besin vardır. Bu besinleri kullandığınız taktirde gribe karşı bağışıklık kazanmış olacaksınız


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.