Köpek Dili Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

KÖPEK DİLİ OTU NEDİR?

Köpek Dili Otu en büyük etkisi ise yara iyileştirici ve mikrop öldürücü özelliğidir. Kasları rahatlatma ve gevşetme konusunda da etkili olan köpek otu adı gereği biraz tuhaf dursa da aslında vücut için gerekli olan ihtiyaçları da karşılamaktadır.

Kırmızı ve mor renklerde olan köpek dili otu hoş kokusuyla da süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Boyu bir metreye kadar uzanan otsu ve hoş kokulu bir bitkidir.

Çeşitli kullanım şekilleri vardır. Evde süs çiçeği olarak kullanılsa da köpek dili otu kökü çay olarak hazırladığımız taktirde vücuda da olumlu etkiler bırakmaktadır.

KÖPEK DİLİ  OTU FAYDALARI

Daha öncede belirtildiği gibi mikrop öldürme ve yara iyileştirme etkisi ile olumlu etkiler sağlarken vücut için de pek çok etkileri ve faydaları bulunmaktadır.

  • Kas gevşetici ve kas rahatlatıcı etkileri vardır.
  • Mikrop kırıcı ve öldürücüdür.
  • Yaraların iyileşmesinde etkendir.
  • Ayrıca deri yanıklarında iyileştirici özelliği vardır.
  • Sadece yanıklarda değil çeşitli deri hastalıklarında da etkilidir.
  • Aynı zamanda saç dökülmesini de azaltmaktadır.
  • Sinir ve stres azaltıcı etkisi vardır. Yatıştırır.
  • Balgam sökücüdür.
  • Aynı zamanda karaciğer rahatsızlığı olanlar için de etkilidir.

KÖPEK DİLİ  OTU NASIL KULLANILIR?

Köpek Dili otu evlerde süs bitkisi olarak kullanılsa da aslında çeşitli yerlerde de kullanımı mevcuttur.  Ot olarak kullanılmasa da köpek dili otu kökü suyla kaynatıldıktan sonra şeker yerine doğal tatlandırıcı olan bal ile kaynatıldıktan sonra her gece yatmadan önce tüketilir.

Aynı zamanda Köpek Dili otu veya kökü çeşitli yemeklerde de kullanılmaktadır. Örneğin ıspanak veya salatalarda da kullanılmaktadır.

Ayrıca Köpek Dili otu taze yaprakları yaralar üzerinde kullanıldığında etkili olabilir.  Aynı zamanda suyla kaynatılıp saçlar yıkandığında ise sağlıklı saçların uzamasını sağlar ve saç dökülmesini engellemektedir. 

Kaynak ;

Prof. Dr. Ahmet & Elmas Maranki Şifalı Bitkiler Kitabı

 Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız;

Köpek Dili  Otu, Köpek Dili  Otu Nedir, Köpek Dili  Otu Nasıl Kullanılır, Köpek Dili  Otu Nerelerde Kullanılır, Köpek Dili  Otu Faydaları Nedir, Köpek Dili  Otu Nelere İyi Gelir, Köpek Dili  Otu Ne İşe Yarar, Köpek Dili  Otu Zararları, Köpek Dili  Otu Zayıflatır Mı, Köpek Dili  Otu Yemeklerde Kullanılır Mı, Köpek Dili  Otu Çayı, Köpek Dili  Otu Çayı Nasıl Yapılır, Köpek Dili  Otu Çayı Hazırlanışı , Köpek Dili  Otu Çayı Nasıl Kullanılır,  Köpek Dili  Otu Nereden Alabilirim, Köpek Dili  Otu Nerede Satılır.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.