Kuşburnu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Tüketilir? Kullanım Şekilleri?

KUŞBURNU NEDİR?

Gülgiller familyasından olan ve farklı isimleri olan kuşburnu genelde; it burnu, gül burnu, köpek gülü gibi farklı isimleri vardır.

Yabani gül olarak da bilinmektedir. Ülkemizde pek çok alanda da yetiştirilmektedir. Meyvesi, kurusu gibi pek çok şekilde kullanılmaktadır.

Kuşburnu meyve olarak tüketilirken aynı zamanda kuşburnu çayı, kuşburnu marmelat( pekmezi) veya reçeli gibi pek çok şekilde tüketilmektedir.

Yüksek oranda C vitamini barındırır. Öyle çok C vitamini bulundurur ki 17 kilo portakaldan alınan C vitaminini bir kilo kuşburnundan çıkartabiliriz.

Böylelikle vücut için gerekli olan eksikleri de tamamlamaktadır.  Kuşburnunun C vitamini açısından yüksek olmasından dolayı değerini kaybetmeden tüketmek oldukça önemlidir.

KUŞBURNU FAYDALARI?

Sadece C vitamini değil mineral ve vitaminle beraber demir eksikliği gibi pek çok sorunu alt edebilir. Farklı şekillerde kullanılan Kuşburnunu tüketmenin en güzel hali normal meyvesini tüketmektir. Eğer normal tüketmekte zorluk çekiyorsanız değerini kaybetmeden çay  veya marmelat olarak tüketebilirsiniz. 

Faydaları ise;

 • C vitamini eksikliğini kapatabilir.
 • Demir eksikliğine iyi gelir.
 • Gözleri korur ve görme problemine karşı önlem alabilir.
 • Ayrıca kanı temizleme ile kan üretkenliğini de arttırabilir.
 • Kötü hücrelerin üremesini durdurabilir.
 • Kabızlığa iyi gelebilir.
 • Kansızlık sorunu olanlar için etki gösterebilir.
 • Yüksel oranda antioksidan barındırır.
 • Diyabet ve şeker hastaları için de kullanabilir.
 • Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.
 • Mide problemlerinde de etkilidir.
 • Sakinleştirici özelliği vardır. Böylelikle sinir ve stresten uzak olmayı sağlayabilir.

Kuşburnunun bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ama her şeyin fazlası zarar olduğu gibi Kuşburnu fazlası da zararı da olabilir.

KUŞBURNU NASIL TÜKETİLİR?

 Farklı farklı tüketimi olan Kuşburnu meyvesi çay veya reçeli olarak tüketildiğinde oldukça etkili sonuçlar gösterebilir.

Eğer Kuşburnu çayı tüketmek isterseniz;

Birazcık Kuşburnunu çok fazla ezmeyerek birazcık ezmek yeterli olabilir. Daha sonra bir bardak sıcak suda demlemesini bekleyiniz. Ağzını kapatarak ve fazla demletmeden hazırlayınız. Çünkü bu seferde C vitamini kaybedebilir ve pek bir anlamı kalmayabilir.

İçinde asla şeker bulundurmayın. Onun yerine bal kullanabilirsiniz.

Yemeklerden yarım saat sonra bu çayı tüketebilirsiniz. Ama daha Kuşburnu faydalarını görmek isterseniz demledikten beş dakika sonra içinde de tüketebilirsiniz.

Kuşburnu marmelat( reçel) için ise;

İçine tatlandırıcı olarak şeker katmayarak hazırlayabilirsiniz ve bu pekmezi hazırlarken çok fazla kaynatmamalısınız. Yoksa içindeki besin değerlerini kaybedebilir.

Kaynak ;

Prof. Dr. Ahmet & Elmas Maranki Şifalı Bitkiler 

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız;

 Kuşburnu, Kuşburnu Nedir, Kuşburnu Nasıl Kullanılır, Kuşburnu Nerelerde Kullanılır, Kuşburnu Faydaları, Kuşburnu Ne İşe Yarar, Kuşburnu Faydaları Nelerdir, Kuşburnu Neye İyi Gelir, Kuşburnu Çayı, Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır, Kuşburnu Pekmezi, Kuşburnu Pekmezi Nasıl Hazırlanır, Kuşburnu Marmelat, Kuşburnu Marmelat Nasıl Hazırlanır. Kuşburnu Zararları, Kuşburnu Nereden Alabilirim, Kuşburnu Nerelerde Satılır, Kuşburnu Nerelerde Yetişir.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.