Günlük Oolong Çayı İçmeniz için 6 Sebep

Oolong çayı hoş bir aroma ile kokulu ve meyveli bir tada sahiptir. Kafein içeriğine rağmen, hala rahatlatıcı bir içecektir. Oolong çayın sağlık için yararları söz konusu olduğunda, siyah çay ve yeşil çayın kombine nitelikleri nedeniyle iki katına çıkar. Amerika Birleşik Devletleri Çay Birliği’ne göre, bu çay yapraklarının kısmen oksitlendiği için yeşil ve siyah çayın arasında bir yere düşer. Bu dünyada çok çeşitli çaylar vardır, ancak oolong çayı en faydalı olanlardan biridir.

Oolong çayının kökeni, Çin’de geniş bir alanda kullanıldığı dönem neredeyse 400 yıl öncesine dayanmaktadır. Yarı-yeşil fermente bir çaydır, ancak çay yaprakları rengini değiştirmeye başlar başlamaz fermantasyon süreci durdurulur.

Oolong Çayı Sağlık Açısından Etkileri

Vücut sağlığına olan etkileri ve kişiye verdiği rahatlatıcı etkiler sayesinde, bu çayı diyetinize eklemeniz harika bir fikir olacaktır. Oolong çayın inanılmaz faydalarına bir bakalım.

Kilo vermeye yardımcıdır

Oolong çayda bulunan polifenolik bileşikler, vücuttaki yağ metabolizmasını kontrol etmek ve obeziteyi azaltmak için çok etkilidir. Bazı enzimleri harekete geçirir, böylece vücuttaki yağ hücrelerinin fonksiyonlarını arttırır ve bu çayın günlük tüketimi obeziteyi azaltabilir.

Zararlı Serbest Radikalleri Kaldırır

Oolong çayındaki polifenolik bileşik, aynı zamanda, bir antioksidan olarak işlev gördüğü için vücudumuzdaki serbest radikallerin ayrılmasından da sorumludur. Bu nedenle, günlük oolong çayı tüketmek, bu serbest hareket eden hücrelerin, kanser, ateroskleroz, inme, romatoid artrit, nörodejenerasyon ve diyabet dahil olmak üzere sıklıkla vücuda maruz kaldığı potansiyel zarara karşı insanlara yardımcı olabilir.

Cilt bakımı

Bilimsel deneylere göre, egzama teşhisi konan hastalar gün boyunca 3 bardak oolong çayı içereke çayın etkilerinden yararlanabilirler. Bu çayın faydalı sonuçları bir haftadan az bir sürede görülebilir ve bu hastalar cilt sorunlarından kurtulmada dikkate değer iyileşme gösterir. 2001 yılındaki bir çalışmada, deneklerin% 54’ünde günlük 6 aylık oolong çaydan alındıktan sonra deri koşullarında pozitif, uzun süreli sonuçlar alındığı bulundu.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Oolong çayında bulunan antioksidanlar dişleri çürümeye karşı korur, kemik yapısını güçlendirir, osteoporozu önler ve insan vücudunun normal, sağlıklı büyümesini teşvik eder.

Stresi yönetir

Japonya’daki Osaka Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yapılan ayrıntılı bir çalışmada, oolong çayın alındığı deney fareleri stres seviyelerinde % 10 ila 18 oranında belirgin bir iyileşme gösterdi. Oolong çayı içindeki doğal polifenoller, stres-kırıcı olmasının ana nedeni olarak gösterildi. Ayrıca, çay yapraklarında bulunan L-teanin, beyindeki glutamat reseptörlerine L-glutamik asidi bloke eden bir amino asittir.

Ruh Sağlığını Geliştirir

Oolong çayın sağlık yararları arasında zihinsel performans ve uyanıklık gelişmiştir. Kafein açısından zengin olan oolong çayın düzenli olarak alınması, zihinsel performansın iyileştirilmesine ve gün boyu uyanıklığın korunmasına yardımcı olabilir.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.