Kendi Kendinize Detoks Yapmanız İçin 5 Doğal Yol

Detoks, insan vücudunda zararlı maddelerin vücuttan atılmasına denir. Bugün detoksifikasyon sürecinin çoğu etkilidir, ancak çok aşırı olarak kabul edilebilecek ve vücuttan daha fazla zarar veren bazı şeyler vardır. Eğer herhangi bir yan etki yaşamadan, daha sağlıklı ve daha enerji dolu hissetmek için detoks yapmak isterseniz, en iyi seçeneğiniz doğal yoldan gitmektir. İşte doğal detoks yapabileceğiniz beş yol!

Vücudunuzu Rahatlatarak Geri Kazanın

Detoks kelimesini ilk duyduğumuz zaman aklınıza yemek geliyor ise yanılıyorsunuz demektir. Evet, çoğunlukla detoks yemek yeme ile alakalıdır ancak hepsi değildir. Detoks, vücudu onarmak ile ilgilidir. Etkili bir gevşeme detoksun ilk adımıdır Hepimizin bildiği gibi vücuda en çok zarar veren şey strestir. Bu yüzden stresten uzak durmak gerekir. Stresi azaltmanın bir yolu, yeterli ve düzenli uyumaktır.

Diyetinizde Gereksiz Ne Varsa Çıkartın

Yapmış olduğunuz diyet, detoks üzerinde büyük bir rol oynar. Amacınız vücudunuzdan istenmeyen zararlı maddeleri çıkarmak olduğu için, ilk önce gümlük diyetinizden gereksiz olan gıdaları çıkarmak ile başlayın. İşlenmiş gıda, şeker, rafine edilmiş karbonhidratlar – bunların hepsi gereksizdir ve yediğiniz şeyin bir parçası olmamalıdır. Kafein, süt ürünleri ve alkolün ortadan kaldırılması, detoksifikasyon sürecinizde size yardımcı olacak büyük bir adımdır. İlk başta biraz zorlanabilirsiniz ama sonrasında daha enerjik bir zihin ve vücut kazanacaksınız.

Aktif Ol ve Aktif Kal

Hepimiz egzersizin insan vücuduna çeşitli şekillerde nasıl fayda sağlayacağını biliyoruz. Detoksifikasyon açısından, egzersiz, vücudun istenmeyen yağlarından arındırmaya yardımcı olur. Ayrıca ter ile cildin temizlenmesine yardımcı olur. Egzersiz sadece kilo vermenize yardımcı olmaz – aynı zamanda kararınızı geliştirir, odaklanmanızı artırır, ruh halinizi ve enerjinizi artırır. Günlük rutininize egzersiz eklemeyi bir alışkanlık haline getirin. Mümkün olduğunca, her gün en az otuz dakika fiziksel aktivite yapmaya çalışın.

Organik yemek yiyin

İnsanların çoğu, sadece zehirlenmenin bir yönünü tanır ve bu da toksinlerin ve diğer sağlıksız maddelerin vücuttan atılmasıdır. Yine de, detoksifikasyonun bir başka önemli yönü de var ve bu da vücudunuzu doğru gıdalarla doldurmaktır. Sebzeler, meyveler, tam tahıllı, kabuklu yemişler, tohumlar, baklagiller – bunlar, vücudunuzu detoksifikasyona yardımcı olmak için vücudunuza vermek istediğiniz enerjiyi alabileceğimiz; temiz, taze ve taze yiyeceklerden sadece birkaçıdır. İşlenmiş, sağlıksız yiyeceklerden farklı olarak, doğal ürünler daha fazla besin maddesi ile doldurulur, zararlı maddeler içermez ve vücudunuza mutluluktan başka bir şey getirmez.

Vücudunuzdan Suyu Eksik Etmeyin

Etkili detoks sürecinin kilit taşı, evrensel element olan sudan başka bir şey değildir. İyi bir detoks nemlendirilmesini gerektirir. Sindirim sisteminizin yanı sıra karaciğerinizin verimliliğini artırmanıza yardımcı olur, bu da vücudunuzun toksinleri atar. Sade suyun sıkıcı olabileceğini biliyoruz, ancak iyi haber, belki bir bardak limon suyu veya yeşil çay ile biraz çeşitlilik ekleyebilirsiniz. Bir mikser varsa, bazı ıspanak, limon, zencefil ve suyu karıştırıp kendi yeşil suyunuzu elde edebilirsiniz.

Detoks, vücut için gerekli olduğu gerçeğini inkar edilemez. Enerjinizi artırır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, odağınızı güçlendirir ve kilo vermenize yardımcı olur. Deneyin ve kendiniz için faydaları kendiniz yaşayın.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.