Hindistan Cevizi Yağı’nın Şaşırtıcı Faydaları ve Kullanımları

Hindistan cevizi yağı  ne için iyi geldiğini daha önce merak ettiniz mi? Eğer ettiyseniz bu yazı tam size göre! Bu yağ cilt bakımında, kilo vermede, sindirimi iyileştirmede ve bir dizi enfeksiyon ve hastalığa karşı bağışıklık artırmada kullanılabilir.

Hindistan sadece tropik bölgelerde yetişmez. Aynı zamanda ABD, Kanada, Avrupa ve Avustralya’da büyümektedir.  İnsanlar gün geçtikçe bu yağın faylarını keşfetmeye ve kullanmaya başlamaktadır.

Bu yağın bilinen bazı faydalarına bakalım.

Hindistan Ceviz Yağı Sağlık Faydaları

Hindistan cevizi yağı birkaç sağlık yararına sahiptir, en önemlileri saç bakımı ve cilt bakımında kullanılmasıdır.

Saç Bakımı

Tropik kıyı bölgelerindeki kadınların uzun ve parlak saçlarının sebebini biliyor musunuz? Evet, hindistancevizi yağı. Dünyadaki tropikal kıyı bölgelerindeki kadınlar bu yağları neredeyse her gün saçları için kullanıyorlar. Kontrol edilmezse saçınızda çeşitli sağlıksız niteliklere yol açabilecek olan protein kaybını azaltmada oldukça etkilidir. Saç bakımı yağı olarak ve çeşitli kremler ve kepekli saçlar için kremler imalatında kullanılmasının sebebi budur.

Cilt bakımı

Hindistan cevizi yağının cilt için harika olduğunu biliyor muydunuz? Hindistan cevizi yağı, kuru ciltler de dahil olmak üzere her türlü cilt için etkili bir nemlendirici görevi gören mükemmel bir masaj yağıdır. Mineral yağın aksine, bu yağın uygulanmasından cilt üzerinde herhangi bir olumsuz yan etkisi olma şansı yoktur. Bu nedenle, kuruluk ve cilt dökülmesini önlemek için binlerce yıldır güvenle kullanılmaktadır. Evet, doğru okudun – binlerce yıl!

Ayrıca sedef hastalığı, dermatit, egzama ve diğer cilt enfeksiyonları gibi çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde de yardımcı olur. Bu nedenle, Hindistan cevizi yağı, cilt bakımı için kullanılan sabun, losyon ve krem gibi çeşitli vücut bakım ürünlerinin temel bileşenini oluşturur. Dahası? Normalde yaşlanmaya eşlik eden cilt kırışıklıklarının ve sarkmasının görünümünü de geciktirir. Bu faydanın kredisi, iyi bilinen antioksidan özelliklerine dayanmaktadır.

Kilo kaybı

Hindistan cevizi yağı da kilo kaybı için faydalıdır. Araştırmalar, kadınlardaki abdominal obeziteyi azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Diğer yemeklik yağlara kıyasla sindirimi kolaydır ve tiroid ve endokrin sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, pankreas üzerindeki stresi kaldırarak vücudun metabolik hızını arttırır, böylece daha fazla enerji yakar ve obez ve aşırı kilolu kişilerin kilo vermesine yardımcı olur.

Bağışıklığı Geliştirir

Hindistan cevizi yağı bağışıklıklarınızı iyileştirmek için iyidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, çünkü antifungal, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip antimikrobiyal lipitler, laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit içerir. İnsan vücudu laurik asidi monolaurine dönüştürür; bu araştırma, herpes, grip, sitomegalovirüs ve hatta HIV gibi hastalıklara neden olan virüs ve bakterilerle başa çıkmak için etkili bir yol olarak desteklenmiştir. Hindistan cevizi yağı, Listeria monocytogenes ve Helicobacter pylori gibi zararlı bakterilerle ve Giardia lamblia gibi zararlı protozoalarla savaşmaya yardımcı olur.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.