Jojoba Yağı’nın Cilt ve Saç İçin 5 Faydası

Jojoba Yağı Nedir?

Jojoba yağı, Kuzey Amerika’nın güneybatı bölgesine özgü bir çalı olan jojoba bitkisinin tohumlarından elde edilen sıvıdır. Bilimsel adı Simmondsia Chinensis olan bu bitkinin tohumları yaklaşık% 50 oranında yağdan oluşmaktadır. Bu yağ olarak kullanılmakla beraber, jojoba yağı aslında binlerce yıldır tıbbi uygulamalarda kullanılmakta olan balmumu üretimi için kullanılmıştır.

Jojoba yağının en önemli etkileri arasında saçı nemlendirme, saç dökülmesini önleme, iltihabı azaltma, akneleri önleme, güneş yanığını hafifletme, cildi gençleştirme, kepekleri ortadan kaldırma, serbest radikallerle savaşma, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve iyileşmeyi hızlandırmak gibi etkiler vardır.

Jojoba yağı kullanımının çoğu cilt bakımı ve saç bakımını içerirken, vücuda başka faydalar da vardır. Bu yağ, genel sağlık ve görünümünüzü geliştirmek için geniş sağlık fayda yelpazesi sunabilir.

Bu yağ, her biri kendi antioksidan, antiseptik ve anti-enflamatuar etkileri olan düşük seviyelerde stearik, palmitik, nervonik ve palmitoleik asitlerin yanı sıra zengin bir oleik asit, eikozoik asit ve erüsik asit kaynağıdır. Bileşimi, sebum ile tutarlı bir şekilde benzerdir. Sebum, vücudumuzun nemi kesen ve cildimizi ve saçımızı hasara karşı koruyan doğal yağlarıdır. Birçok kişi daha güçlü esansiyel yağlar için taşıyıcı yağ olarak jojoba yağı kullanır. Ancak, sebum ile yakın benzerliği nedeniyle, jojoba yağı kendi başına etkili bir cilt ve saç şifacıdır. Cilt ve saç tarafından kolayca emilir.

Jojoba yağı, çok düşük trigliserit seviyelerinden dolayı, diğer birçok doğal yağdan daha uzun bir raf ömrüne sahiptir ve bu da yüksek sıcaklıklardan daha az zarar görmesini sağlar.

Cilt ve Saç İçin Jojoba Yağı Faydaları

Cildi nemlendirir

Jojoba yağında bulunan bazı bileşikler hemen deriye emilir, burada cilt hücreleri etrafında koruyucu bir kalkan oluştururlar ve herhangi bir ek nemi kaybetmelerini önlerler. Bu ayrıca cildin çatlamasının önlenmesine yardımcı olur. Bu yağın nemlendirici özellikleri cildin dökülmesini önleyebilir ve dış elemanlara en hassas olan hücreleri koruyabilir.

Cilt bakımı

Cilt, vücudun en büyük hassas organıdır ve sürekli olarak sert ortamlara, tahriş edici etkenlere, zararlı maddelere ve patojenlere maruz kalmaktadır, bu da hem dışarıdan hem de içeriden sıklıkla iltihaplı hale gelmesine sebep olur. Jojoba yağı, tahriş olmuş, şişmiş, kaşıntılı veya iltihaplı cilde uygulanabilir ve bu yağın aktif bileşenlerinin yumuşatıcı özellikleri sayesinde bu hücreleri hızla yumuşatabilir. Aynı zamanda vücut yağı olarak da kullanılabilir.

Çatlamış Dudaklar

Jojoba yağı, nemlerini geri getirmek, yumuşak ve gür bir görünüm vermek için çatlamış dudaklara da uygulanabilir. Bu, koruyucu niteliğine bağlanabilir.

Egzama için kullanılabilir

Psoriazis, egzama veya rosacea gibi kronik bir durumdan muzdarip olursanız, jojoba yağının düzenli kullanımı altta yatan mantar, viral veya bakteriyel enfeksiyona karşı savaşabilir ve hızlı bir şekilde bu zararlı maddeleri nötralize edebilir.

Saç Bakımı

Jojoba yağı, bu folikülleri tıkayan yağları yok ederek ve normal saç büyümesini sağlayabilir, bloke edilen saç foliküllerinin neden olduğu saç kaybını önleyebilir. Ayrıca foliküllerde sebum seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.