E Vitamini Kaynağı Olan En İyi 10 Besin

E vitamini içeren yiyecekleri yemek, birçok sağlıklı diyetin doğal bir parçasıdır, ancak ekstra takviyeler için, bu temel besinin en iyi kaynakların ne olduğunu bilmek önemlidir.

E vitamini nedir?

E vitamini, hem tokoferol hem de tokotrienoller dahil olmak üzere bir grup bileşik için geniş bir terimdir ve her sağlıklı diyetin önemli bir parçasıdır. E vitamininin birden çok formu olmasına rağmen, bizim diyetimizde en yaygın olanı y-tokoferol, bunu alfa-tokoferol izler. Bu vitaminlerin en önemli detayı, bu besleyicinin insan sağlığında önemli bir yer veren suda çözünebilir antioksidanlar olarak rolleridir.

E vitamini, cildin korunmasında ve oksidatif stresin azaltılmasında yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kırmızı kan hücrelerini oluşturmak ve bağışıklık sisteminin işlevini kontrol etmek için de gereklidir. Bu vitamin ayrıca hücresel iletişimde önemli bir rol oynar ve kalp hastalığı, kanser ve belirli nörodejeneratif hastalıklar riskini azaltabilir. Bu vitamin için günlük ihtiyaç yaklaşık 15-20 miligram alfa-tokoferol çeşididir.

E Vitamini Yiyecekleri Listesi

En iyi E vitamini gıdaları arasında ıspanak, badem, hurma yağı, tatlı patates, balkabağı, yer fıstığı, brokoli, kuşkonmaz, zeytinyağı ve karides sayılabilir.

Tatlı patates

Yağ oranının çok düşük olmasına rağmen, tek bir orta boy tatlı patates, E vitamini için günlük gereksinimin% 25’inden fazlasını sağlar. Aynı zamanda, diyet lifi, demir, potasyum ve önemli bir antioksidan olan beta-karoten de yüksektir.

Ay çekirdeği

1/4 fincan ayçiçeği çekirdeği, her gün ihtiyacınız olan E vitamini miktarının% 80’inden fazlasını sağlar, diğerlerinin yanı sıra iyi miktarda sağlıklı yağlar, diyet lifi, bakır, manganez, selenyum ve fosfor içerir.

Balkabağı

Tek bir fincan balkabağı, günlük toplam tokoferol alımının% 10’undan fazlasını verir. Yüksek miktarlarda A vitamini, lutein, zeaksantin ve beta-karoten sağlar, bu da oksidatif stres ve kronik hastalıkların önlenmesi için mükemmel bir gıdadır.

Zeytinyağı

Yemeklerinize bir çorba kaşığı zeytinyağı eklerseniz, E vitamin için günlük gereksinimin% 10’undan fazlasını, çeşitli omega-3 yağ asitleri ile birlikte, hem antioksidan hem de anti-inflamatuar koruma sağlayarak kazanacaksınız.

Yer fıstığı

Yer fıstığı iyi miktarda E vitamin sağlar. Bir avuçtan daha az ya da bir 1/4 fincan fıstık, her gün ihtiyacınız olan tokoferol alımının% 20’sini, yüksek seviyede bakır, B vitaminleri ve molibden sunar.

Brokoli

1 fincan brokoli yemek, E vitamini için günlük alımınızın% 15’ini, diğer mineraller, vitaminler ve antioksidanların yanı sıra diyet lifi ile birlikte, brokoli’yi yiyebileceğiniz en iyi E vitamini gıdalarından biri haline getirme anlamına gelir.

Kuşkonmaz

Brokoli’ye benzer şekilde, bu sebze bir fincan gün için E vitamin yaklaşık% 18, ancak aynı zamanda selenyum ve çinko gibi bağışıklık sistemi ve cilt sağlığını yardımcı diğer antioksidanlar sunuyor.

Avokado

Sağlıklı yağlar ve protein ile paketlenmiş, bir avokado’nun 1 / 2’si de günlük E vitamin ihtiyacınızın% 5’inden fazlasını sağlar.

Ispanak

Bu yeşil yapraklı sebze, her gün ihtiyacınız olan E vitamininin% 25’ini. Etkileyici konsantrasyonlarda diyet lifi, A vitamini, K vitamini ve B vitaminleri ile birlikte sunar.

Badem

Bu fındıklar, her 1/4 bardakta ihtiyacınız olan E vitamininin yaklaşık % 40’ını içerir.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.