Yıldız Anasonu nedir?

Ayırt edici şekli ve lezzeti ile yıldız anasonu, özellikle insan sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle dünyada en çok aranan baharatlardan biri haline geliyor. Göreceli erişilebilirliği ve maliyeti, onu dünyadaki hem mutfak hem de tıbbi uygulamalar için mükemmel bir seçenek haline getirmektedir.

Yıldız Anasonu Nedir?

Yıldız anason aslında bilimsel olarak Illicium verum olarak bilinen yıldız anason ağacının meyvesinin sert perikarpıdır. Güneydoğu Asya’ya ve Çin’in bazı bölgelerine özgü bu sertleştirilmiş meyve, baharat olarak kullanılmak üzere değerli bir toz haline getirilebilir veya bazı tariflerde ve yemeklerde bütün olarak kullanılabilir. Bu yıldız şeklindeki baharat, özellikle yıldız anason yağında bulunan aktif kimyasal bileşiklerinden dolayı oldukça arzu edilir. Bu bitki ayrıca dünya çapında anti-grip ilaçlarının çok önemli bir parçası olan shikimik asit olarak adlandırılan bir bileşik içerir. Bu asidin ayıklanması ve işlenmesi tam bir yıl sürmektedir, bu nedenle bu bitkinin maliyeti genel olarak grip ilaçlarına olan küresel talep tarafından belirlenmektedir.

Bununla birlikte, bu bitki, daha zengin besin yoğunluğunu yakından andıran lezzetinden dolayı mutfak ve geleneksel tıbbi uygulamalar için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Yıldız anasonu adı, anasondan şekline ve tadındaki benzerliğine bir bileşimdir. Bitkiler ilişkili olmasa da, yemek pişirmede bu kadar popüler hale getiren, kendine özgü meyan kökü aroması sağlar.

Bazıları toksin atmak için kullanılan anasonun birkaç yıldız anason çeşidi vardır. Bu nedenle, kendiniz yetiştirirken veya yeni bir bitkisel/ doğal şifacıdan satın alırken dikkatli olunmalıdır. Gerekli ölçüde kullanıldığında, bu baharat da sağlık yararlarını içeren etkileyici bir liste ortaya çıkar.

Yıldız Anason Besin Değerleri

Yıldız anason, linalool, kersetin, timol, terpineol, kafeik asit, anetol, kaemferol ve kumarik asit gibi yüksek miktarda antioksidan içerir ve ayrıca önemli miktarda demir içerir. Yıldız anasonunda ayrıca küçük miktarlarda C vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunur. Diğer aktif bileşikler ve shikimik asit, yağlar ve diyet lifi gibi organik asitler ayrıca birkaç ekstra sağlık yararı ile yıldız anason çok önemlidir. Yıldız anasonundaki kalori sayısı da oldukça düşüktür ve anason meyvesinin 1 çorba kaşığı içinde sadece 23 kalori vardır.

Yıldız Anasonunun Sağlık Açısından Etkileri

Yıldız anasonunun en önemli sağlık etkileri arasında sağlıklı cildi teşvik etme, mantar enfeksiyonlarını önleme, solunum sağlığını destekleme, kanser riskini azaltma, bağışıklık sistemini harekete geçirme, sindirimi optimize etme, dolaşımını artırma ve uykuya yardımcı olma bulunmaktadır.

Yıldız anasonunun sağlık açsından etkilerini ve nasıl kullanılabileceğini bir sonraki yazımızda daha detaylı olarak açıklayacağız.

Bize bu kelimelerden ulaştınız : yıldız anasonu, yıldız anason ekşi, yıldız anasonun cilde faydaları, yıldız anason tarif, yıldız anason yağı. Yıldız anason çayı nasıl demlenir, yıldız anason nerelerde kullanılır, yıldız anason nasıl yetiştirilir. Yıldız anason,                yıldız anason nedir,        yıldız anason çayı nasıl yapılır,yıldız anason ağacı,             yıldız anason aktar.         Yıldız anason al                , yildiz anason almanca. Yıldız anason bitkisi, yıldız anason bebek.            Yıldız anason baharatı,             yıldız anason nerede bulunur,   yıldız anasonu şifalı bitkiler.       Yıldız anason cilde faydaları.      Yildiz anason cayi, yıldız anason çayı faydaları,              yıldız anason nasıl demlenir, yıldız anason ne demek, yıldız anason faydaları,    yıldız anasonu faydaları


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.