Yıldız Anasonu Bitkisinin Sağlık Etkileri

Yıldız anasonu hakkında bir önceki yazımızda, ne olduğuna ve besin değerlerine değinmiştik. Bu yazımızda ise Yıldız anason şifalı bitkisinin sağlık açısından kişiye verdiği etkileri inceleyeceğiz.

 

Yıldız Anasonunun Sağlık Etkileri

Yıldız anasonunun en önemli sağlık etkileri arasında sağlıklı cildi teşvik etme, mantar enfeksiyonlarını önleme, solunum sağlığını destekleme, kanser riskini azaltma, bağışıklık sistemini harekete geçirme, sindirimi optimize etme, dolaşımını artırma ve uykuya yardımcı olma bulunmaktadır.

Cilt sağlığı

Nispeten yüksek oranda çeşitli antioksidanlar ile yıldız anasonu, vücutta serbest radikallerin yok edilmesini. Özellikle de deride oksidatif strese neden olabilecekleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bu, cildinizin genç ve canlı görünmesini sağlamak için kırışıklıkların görünümünü en aza indirmeye, cildin elastikiyetini artırmaya ve eski yara izlerini ve lekeleri örtmeye yardımcı olabilir.

 

Bağışıklık sistemi

Yıldız anasonunun antibakteriyel etkileri geniş çapta araştırılmış ve iyi bilinmektedir ve bu baharat yüzyıllardır mide ve diğer vücut bölgelerinin bakteriyel enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Belki de en önemlisi, bu baharat birçok antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı etkili görünmektedir ve bu da ilaç endüstrisi için çok değerlidir.

Solunum yolu enfeksiyonları

Daha spesifik olarak, yıldız anasonu solunum sağlığını desteklemeye yardımcı olur, eğer öksürük veya boğaz ağrınız varsa veya gribin ilk tepkilerini hissederseniz, bir fincan anason çayı iltihaplanmayı hızlı bir şekilde ayırabilir ve altta yatan enfeksiyonu nötralize edebilir. Daha ciddi semptomlar ortaya çıkmadan önce içmemeniz tavsiye edilir.

Uyku sorunları

Çok sayıda çalışma, yıldız anasonunun, antioksidan seviyelere ve baharatın magnezyum içeriğine atfedilen bir miktar sedatif özelliklere sahip olduğunu bulmuştur. Rahatlama ve uykuyu uyaran belirli nörotransmiterlerin salgılanmasını uyararak, uykusuzluktan muzdarip ve düzenli uyku düzenine sahip kişiler için bu baharatı değerli kılar.

Dolaşım

Yıldız anasonunda bulunan en önemli mineral demirdir ve bu küçük meyveli bitkilerden tek bir çorba kaşığı günlük önerilen demir miktarının yaklaşık% 13’ünü içerir. Bu meyvelerin bir çorba kaşığı yemek, kırmızı kan hücresi üretimini hızlandırabilir, böylece dolaşım ve vücudun ekstremitelerinin uygun oksijenlenmesini sağlayarak enerji seviyelerini artırabilir.

Mantar enfeksiyonları

En önemlisi, bu baharat güçlü anti-fungal özelliklere sahiptir ve çok sayıda mantar enfeksiyonları için güvenilir bir doğal ilaç olmuştur. Çoğu mantar enfeksiyonları nispeten zararsız olsa da, düzenli bir yıldız anason çayı, bağışıklık sisteminize bu patojenlere karşı gerekli desteği verebilir.

Sindirim

Anekdot niteliğindeki kanıtlar yıldız anasonuna etkili bir sindirim destekleyicisi olarak işaret eder ve meyveler uygun sindirimi teşvik etmek için yemeklerden sonra yenir. Aynı zamanda, aşırı şişkinliği rahatlatmaya yardımcı olurken, diğer yandan krampları rahatlatır ve bağırsaklarınızdaki bakteriyel dengeyi iyileştirerek yüksek besin alımı sağlar.

Hormonlar

Yaygın olarak çalışılmışsa, yıldız anasonunun hormon düzeylerine etkisi, hem erkekler hem de kadınlar üzerinde oldukça güçlü bir etkiye sahip olabilir. Erkeklerde, enerjik bir destek sağlayabilir ve cinsel dürtüleri arttırabilirken, kadınlarda adet dönemlerini, ruh hali değişimlerini ve menstrüasyonun diğer hormona bağlı yan etkilerini düzenleyebilir.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.