Nane Yağı: Saç için Faydaları ve Kullanımları

Saçlar için nane yağını kullanmak dünya çapında popüler bir uygulamadır, ancak buklelerinize uygulamadan önce sahip olabileceğiniz yararları ve olası yan etkileri anlamanız gerekir.

Nane Yağı Nedir?

Nane yağı, Mentha piperita olarak bilinen, nane bitkisinin yapraklarından, saplarından ve saplarından elde edilen temel, konsantre bir yağdır. Bu güçlü yağ, bu bitkinin çiçekli kısımlarından damıtılır ve diğerlerinin yanı sıra, kozmetik ürünler, cilt iltihabı ve saç sağlığı için evde kullanılan ilaçlara popüler bir katkı yapan taze, baharatlı ve otsu bir aromaya sahiptir. Nane yağındaki aktif maddeler arasında mentol, mentol, sineol, pulegon, limonen ve diğer güçlü organik asitler ve antioksidanlar bulunur.

Nane yağının saça etkileri

Enfeksiyonlara karşı korunma, dolaşımını artırma, ağrıyı azaltma ve saç büyümesini teşvik etme gibi, nane yağı kullanmanın birçok önemli nedeni vardır.

Antimikrobiyal

Kafa derisi, cildin bir parçasıdır ve bu nedenle mikrobiyal enfeksiyona yatkındır, bazıları kuru, kaşıntı ve iltihaplanmalara neden olabilir. Bu yağı 2 haftada bir kez uygulayarak saç derisini enfeksiyondan ve kepekten arındırır.

İnsektisit ve Pestisit

Dünyanın bazı bölgelerinde, saça böcek ve haşere istilası daha yaygındır, ancak nane uçucu yağının saçlarınızda veya kafa derisinde kalmalarını engelleyecek insektisit özellikleri vardır.

Analjezik ve Anestetik

Kafa derisinde bir yaralanma veya enfeksiyon varsa, bu yağın anti-enflamatuar ve anestezik etkileri rahatsızlığı hafifletebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Vazodilasyon Etkisi

Nane yağı, kafa derisine giden kan akışını artıran ve bu hücrelerin saç büyümesi için ihtiyaç duydukları besinleri almasını sağlayan vazodilatatör etkisi sağlayabilir

 

Saç kaybı

Birçok insan saç dökülmesini önlemek veya yavaşlatmak için bu yağı kullanır, bu da genellikle kafa derisindeki iltihap veya tahrişten kaynaklanır, bu da foliküllerin sağlık durumunun zayıf olmasına ve nihayetinde saçların kaybolmasına neden olur.

Saç uzaması

Sadece saç dökülmesini durduramaz, aynı zamanda antioksidan içeriği sayesinde bu yağ yeni saçların büyümesini de teşvik edebilir.

Saç Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Saçta nane yağı kullanmayı tercih ederseniz, en yaygın uygulamalar şöyledir:

  • Saçlı masaj yağı
  • Şampuanlar

Bu yağın gücüne bağlı olarak, besleyicilerinizi kafa derisine ulaştırmak için şampuan veya saç kremlerinizde sadece 5-6 damla dökmeniz gerekir. Bu yağı saf saç derisi masajı olarak kullanırken, jojoba yağı, badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi başka bir kafa derisi / taşıyıcı yağ ile karıştırmak en iyisidir. Karışımı köklerine iyice masaj yaparak, kafa derisini iyice ovalayın. Daha sonra yağı mümkün olduğunca çok yüzey alanı kaplamaya çalışarak saç tellerinden geçirin.

Nane Yağının Yan etkileri

Bu esansiyel yağı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler vardır. Bunun gibi yüksek oranda konsantre olmuş yağlar, özellikle alerjik olanlarda deride topikal iltihaplanmaya neden olabilir. Tüm kafa derisine uygulamadan önce, ciltte küçük bir miktar kullanın ve kızarıklık, iltihap veya kaşıntı olup olmadığını kontrol edin.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.