Sarımsak Tozu Hakkında Kanıtlanmış 4 bilgi

Sarımsak tozu, herhangi bir baharat rafında tutulması gereken mükemmel bir baharattır. Taze sarımsak için mükemmel bir yedek olabilir. Eğer sarımsakla yemek pişirmişseniz, o zaman bir yemeğe ekleyebileceğiniz en güçlü lezzetlerden biri olduğunu ve sarımsak tozunun da aynı olduğunu bilirsiniz. Çeşitli sağlık yararları sağlayan çok sayıda önemli besin sağlar.

Sarımsak Tozu Nedir?

Sarımsak tozu, kuru sarımsağın öğütülmüş şeklidir ve taze sarımsak üzerine birtakım yararları vardır. Bu tozun yapılması oldukça kolaydır ve çorbalar, güvecler, pizzalar, salata sosları ve barbekü sosu gibi soslarda çeşitli yemeklerde bir baharat olarak kullanabilirsiniz.

Sarımsak tozu, basit bir şekilde doğranmış veya kıyılmış olarak eklemekten ziyade, bütün bir yemeği sarımsak aromasıyla tatlandırmanın daha ince bir yolu olabilir. Bu tozun çok yönlülüğü ve lezzetli yönüyle, dünya çapında favori bir baharat haline getiriyor.

Daha ne? Sarımsağı toz yaptığınızda raf ömrünü katlanarak uzatırsınız, böylece aylarca hatta yıllarca saklanmadan saklanabilir. Ayrıca sarımsağın sağlık açısından en iyi yararlarından birçoğunu sunar. Bu baharatı düzenli olarak kullanmak, yemek pişirmenizi ve genel sağlığınızı güçlendirebilir.

Sarımsak Tozunun Besin Değerleri

Sarımsak tozu, vitamin C vitamini B 6, demir, kalsiyum, protein, magnezyum, sodyum ve diyet lif ve şeker şeklinde karbonhidrat içerir. Bu besin maddelerinin konsantrasyonu taze sarımsaklı dişlerindekinden daha az olmakla birlikte, sağlığınıza fayda sağlayabilecek alliksin gibi birçok antioksidan ve organik bileşikler bulunmaktadır.

Sarımsak Tozu Sağlık Faydaları

Sarımsak tozunun en önemli sağlık yararları arasında, genel kolesterol seviyelerini düşürme, bağışıklık sistemini iyileştirme, bazı kanserleri önleme ve sindirime yardımcı olma gibi beceriler yer alır.

Kolesterol Seviyesini Dengeliyor

Düzenli sarımsak tozu tüketimi LDL veya kötü kolesterol seviyenizi düşürür ve HDL veya iyi kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Ayrıca, arterlerde ve kan damarlarında plak birikimini azaltır ve kan basıncını düşürür, böylece kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltır.

Kanseri Önler

Sarımsak tozundaki biyo baktif bileşikler ve antioksidanlar, vücuttaki oksidatif stresi azaltmaya, inflamasyonu rahatlatmaya ve çoğu zaman kansere yol açabilen hücresel mutasyonu önlemeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Sarımsak tozu, içinde bulunan mineraller ve antioksidanlardan gelen bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir. Düzenli olarak tüketildiğinde sizi çeşitli bakteriyel, fungal ve viral enfeksiyonlardan korur.

 

Sindirime Yardımcı Olur

Sarımsak tozundaki organik bileşikler, demir ve diyet lifi, karnınızı sağlıklı tutmak için mükemmeldir. Hazımsızlık, kabızlık veya herhangi bir mide rahatsızlığınız varsa, bağırsaklarınızı rahatça hareket ettirebilir ve problemleri hafifletebilir.


Paylaşmak güzeldir...

2 Yorum

  • Sultan Ur

    Sarımsağı daha önce baharat olarak kullanmayı düşünmemiştim gerçekten çok ilginç sarımsağı her zaman çok severim mutlaka deneyeceğim teşekkür ederim 🙂

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.