Akciğer Temizlemek İçin Kullanılabilen 4 Şifalı Bitki

Akciğerler vücudumuzda yoğun çalışan nazik organlarımızdan birsidir. Zaman içerisinde kirlenir ve temizlenmesi gerekir. Akciğerlerimizi temizlemek için kullanabileceğimiz 4 bitkiyi sizler için araştırdım.

Kekik

Kekik, akciğer temizleyici elementler olarak görev yapan karvakrol ve terpenler gibi bileşikler açısından zengindir. Kekik bitkisi akciğerlerdeki enfeksiyonu ve tıkanıklığı azaltma konusunda akciğere yardımcı olur. Bu sayede akciğer kanallarını açabilme özelliğine sahiptir.  Solunum yolunda hava akışını sağlayarak solunum yolu sağlığınızı iyileştirebilir.

Kekik bitkisini akciğerlerimiz için nasıl kullanabiliriz: Astım veya diğer solunum problemleri yaşıyorsanız günde 2 barda kekik çayı içilebilir. Çayı nasıl hazırlama şekliniz ise şöyle: taze veya baharat kekiği sıcak su içerisine konularak 5 dakika demlemeye bırakılır. Demlendikten sonra içebilirsiniz. Bir bardak ılık süt veya çayın içine birkaç damla kekik yağı ekleyip günde en az bir bardak içebilirsiniz.

Zencefil

Akciğerleri zararlı maddelerden temizlemek için zencefil bitkisi de kullanılabilir. Akciğerleri tahriş eden maddelerin akciğere girişini engelleyebilir. Aynı zamanda kan dolaşımını da artırabilme etkisi vardır.

Zencefil akciğerleri temizlemek için nasıl kullanılır derseniz şöyle: Günde 2-3 bardak zencefil çayı içebilirisiniz. Zencefil çayının yapımı ise bir çay kaşığı dilimlenmiş zencefili bir su bardağı su da kaynatın 5-10 dakika pişmesini bekletin. İçerisine tatlandırmak için limon, tarçın ve bal ekleyebilirisiniz.

Not: Kalp ya da yüksek tansiyon ilacı kullanan kişiler zencefili fazla tüketmemesi gerekir

Meyan kökü

Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile akciğer temizliğine faydalı diğer bir bitki meyan köküdür. Ayrıca içerdiği anti bakteriyel ve anti viral özellikleri hafif akciğer enfeksiyonlarını gidermek için kullanılabilir. Kuru öksürük veya diğer sebeplerden gerçekleşen akciğer tahrişini azaltmaya yardım eder.

Acı Badem

Bademin bir türü olan acı badem içerdiğini elemenler sayesinde akciğer temizliği için kullanılmaktadır. Çeşitli ağrırlı hafifletebilir, özellikle dalak, göğüs hastalıkları ile meydana gelen kan tükürmeye karşı faydalıdır.

 

Bilgilendirme
Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.