Göz Sağlığı İçin En İyi 6 Vitamin

Düzenli beslenmenizde ve ek formlarda mevcut olan göz sağlığı için birçok vitamin var. Bunların hepsi, vizyon sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

 

Vitaminler vücudumuzun hemen hemen her metabolik süreç ve fonksiyon için ihtiyaç duyduğu temel mikro besinlerdir. Vizyon sağlığına gelince, vitamin eksiklikleri gözlerin savunmasını azaltabilir ve işlevlerini bozabilir, bu nedenle bu vitaminlerin yeterli olması her zaman akıllıca olur. Özellikle yaşlandıkça ve oksidatif stres ve yıpranma olarak gözlerinizi daha hassas hale getirdiğinizde, vitaminleri göz sağlığı için nasıl kullanacağınızı anlamalı ve bunları sizin yararınıza kullanmalısınız.

Gözler İçin En İyi Vitaminler

Gözleriniz için gerekli olan üst vitaminler ve mikrobesinler, diğerleri arasında C vitamini, E vitamini, lutein ve zeaksantin içerir.

 

Lutein

Lutein, portakal sebzeleri, yapraklı yeşil sebzeler, ananaslar ve portakallar gibi gıdalarda yüksek miktarlarda bulunan bir anti-inflamatuar karotenoid bileşiğidir. Bu biyoaktif bileşik, gözlerde bir antioksidan görevi gördüğü için maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

C vitamini

Bu genel bağışıklık sistemi, gözdeki iltihaplanmayı kontrol edebildiği ve aynı zamanda gözünüzün dokularına herhangi bir hasarın onarılması için gerekli olan kolajen üretiminin ayrılmaz bir parçası olduğu için, vitaminler göz sağlığı açısından çok iyidir.

 

Çinko

Çinko gözün dokularında yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Bu mineral, iltihaplanmanın giderilmesinde ve görme sorunlarına neden olabilecek atık ürünlerinin elimine edilmesinin önemli bir parçasıdır.

 

A vitamini

Bu vitamin, yaralanma veya ameliyattan sonra gözdeki iyileşme sürecini hızlandırmaya bağlanmıştır.

Zeaxanthin

Sıklıkla lutein ile birlikte bulunan zeaksantin, gözün makulalarını doğrudan koruyabilen ve maküler dejenerasyon ve oksidatif stresi önleyen başka bir karotenoiddir.

Omega-3 yağlı asitler

Bu anti-inflamatuar yağlar, vücut boyunca doku bütünlüğü için faydalıdır. Şeker hastalarında yaygın olarak görülen gözlerde herhangi bir hasarı önleyebilir.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.