Saç Bakımı İçin Bitkisel Yağlar Kullanılabilir mi?

Saç insanların fark ettiği ilk şeylerden biridir. İnsanlar saçlarının sağlıklı, güçlü ve tarzlı olmasını sağlamak için çok zaman harcıyorlar. Bununla birlikte, saçların büyümesi uzun zaman alır, bu da yeni bir görünüm için istekli olanların yanı sıra saçın erken dökülmesi, kellik, alopesi ve çeşitli başka enfeksiyonlar veya sağlık durumları yaşayanlar için can sıkıcı olabiliyor.

Birçok insan saçın uzaması için esansiyel yağlara yönelir, çünkü saçlara daha fazla zarar verilmesinden endişe etmeden oldukça sık kullanılabilirler. Birçok yağın, sağlıklı saçların büyümesini teşvik etmesine ve hâlihazırda kırılan saçları korumasına yardımcı olabilecek, uyarıcı, iltihap önleyici, antibakteriyel, yumuşatıcı ve antioksidan özellikleri vardır. Hem artık doğada bulunan şifalı bitkiler sadece yemek için değil cilt, bakım ve güzellik için de kullanılabilir. Özellikle son yıllarda doğal olarak elde edilen yağların kullanımının artması bu yüzdendir. Saçlara kimyasal madde değdirmeden daha sağlıklı saçları nasıl elde ederiz sorusunun cevabı olarak karşımıza bitkisel yağlar olarak çıkıyor.

Ortalama yetişkinlerin kafalarında 150.000 saç kökü vardır. Ortalama olarak, günde etkileyici bir oranda saç kaybediyoruz. Bu oran, herhangi bir vitamin eksikliği, fiziksel veya duygusal stres, kemoterapi, hızlı kilo kaybı, otoimmün hastalıklar ve çeşitli ilaçlar alan kişilerde daha hızlı olabilir. Saçlarını ya da genetik olarak yatkın olan diğer kişilerin aşırı biçimli olanları da hızlandırılmış saç dökülmesine yatkındır.

Saçın büyümesini uyarmaya çalışırken kafa derisi ve saç folikülleri özellikle önemlidir, bu nedenle aşağıda belirtilen esansiyel yağların çoğu, mükemmel saçın gelişimini desteklemek için topikal olarak uygulanır veya kafa derisine masaj yapılır. Bu yağların içerdiği özellikler saç köklerine etki ederek, köklerin güçlenmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlayabilir. Böylelikle saçlar daha hızlı uzar. Kırılmış olan saçlar güçlenir. Sağlıklı ve dolgun saçlar için sizlere önereceğimiz yağları kullanabilirsiniz.

Saç Büyüme için En İyi 9 Esansiyel Yağlar

Saçın büyümesi için en etkili esansiyel yağlar biberiye, hindistancevizi, lavanta, nane, papatya, sedir, havuç tohumu, selvi ve limon yağıdır.

Bir sonraki gönderimizde bu 9 yağın etkilerini ve nasıl kullanıldıklarını açıklayacağız. Takipte kanınız.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.