10 İnanılmaz Doğal Diüretik Gıdalar

Doğal bir diüretik kullanmak, vücuttaki fazla suyu yok etmek için etkili bir yol olabilir ve vücudu detoksifiye etmek için başka doğal kaynaklara da sahip olabilir.

 

Doğal Bir Diüretik Nedir?

Doğal bir diüretiği içeren gıdalar, vücudun fazla sıvıları detoksize etmesine ve ortadan kaldırmasına yardımcı olabilecek bir madde veya besindir. Diüretikler, böbrekleri ek sodyumun idrar içerisine çekmesini teşvik eder, bu da daha sonra mesaneye daha fazla su çekebilir ve idrara çıkmayı teşvik edebilir. Diüretiklerin kullanımını gerektirebilecek birçok sağlık durumu da vardır; bunlar arasında yüksek tansiyon, böbrek taşı, diyabet ve ödem vardır.

Birçok reçete diüretik ve daha resmi tedavi olmakla birlikte, bunlar olumsuz yan etkilere sahip olabilirken, doğal bir diüretik kullanmak etkili ve yan etkisiz olabilir. Bununla birlikte, her zaman olduğu gibi, sağlık bakımınıza yeni yiyecekler veya bitkisel takviyeler eklemeden önce, doktorunuzla olası ilaç etkileşimleri, alerjiler veya önceden var olan sağlık durumları hakkında konuşun.

Doğal Diüretik Gıdalar

En iyi doğal diüretiği bulunduran gıdalar arasında karahindiba, yeşil ve siyah çay, karpuz, kereviz, ardıç, maydanoz, kuşkonmaz, sarımsak, ebegümeci, yapraklı yeşillikler ve soğanlar bulunur. Hadi bazılarına bakalım.

 

Karahindiba

Karahindiba yeşillikleri içindeki aktif maddeler, böbrek aktivitesini arttırabilir ve idrara çıkmayı teşvik ederek fazla toksinleri yok etmeye yardımcı olur.

 

At kuyruğu

Bu güçlü bitki, reçeteli diüretik ilacı olan bazı aktif maddeleri paylaşır, ancak aynı olumsuz yan etkilere veya dehidratasyona neden olmaz.

 

Limon suyu

Vücudun şişkinliğini azaltmak ve ödem yatıştırmak için, limon suyu ile karıştırılmış bir bardak su içiniz!

 

Sarımsak

Bir detokslayıcı olan sarımsak, ek olarak bir hap şeklinde de alınabilecek büyük bir diüretiktir. Çiğ sarımsak tüketimi tavsiye edilir.

Pırasa

Soğan ailesinin bu üyesi aynı zamanda vücuttaki fazla sıvıları azaltmaya yardımcı olan büyük bir diüretik görevi de görür.

Kereviz tohumları

Bu doğal diüretik çok miktarda su içerir ve böylece vücudu nemlendirmeye yardımcı olur.

 

Isırgan otu

İdrar yolundaki iltihabı azaltmak için, bu bitki de idrar hacmi artırabilir.

 

Ananas

Eşsiz sindirim enzimlerinin yanı sıra, ananas doğal sıvılarda da yüksektir ve idrarı uyardığı bilinmektedir.

 

Kirazlar

 

Kirazlar su hacminde son derece yüksektir ve aynı zamanda idrarı teşvik edebilecek şekilde doğada uyarıcıdırlar.

 

Şeftali

 

Bu meyve doğada oldukça alkalidir, böbreklere daha fazla sodyum çekebilir ve böylece idrara çıkmayı teşvik edebilir.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.