Uyku Bozukluğu İçin Bitkisel Yağlar Kullanılabilir mi?

Uyku, vücudumuz için en önemli ve onarıcı süreçlerden biridir ve ihtiyaç duyduğumuz yeterli miktarda rahat ve kesintisiz uyku almazsak, genel sağlığımız üzerinde oldukça az olumsuz etki vardır. Neyse ki, uyku için birçok mükemmel esansiyel yağ var, bu da sizi tazelenmiş, dinlenmiş ve dünyayla yüzleşmeye hazır bırakabilir.

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde, 40 milyondan fazla insan kronik uyku bozukluklarından muzdariptir ve 20 milyon insan akut uyku problemlerinden muzdariptir. Bu bozukluklar kronik uykusuzluktan gündüz uykusuzluğuna, huzursuz bacak sendromuna, anksiyete, depresyon, ilaç etkileşimleri ve kimyasal dengesizlikler gibi çeşitli diğer uyku problemlerine kadar uzanabilir. Uyku bozuklukları için reçete edilen ilaçlar genellikle aşırı yan etkilere sahip olabilir ve insanlara gün boyunca halsiz hissedebilirler. Uzmanlar yetişkinler için günde 7-9 saatlik kesintisiz uyku tavsiye ediyorlar, ancak hızlı ve zorlu modern dünyamızda bu çok zor olabilir.

Hayatlarının bir noktasında, herkesin uyumaya zorlanacağı zamanlar olması muhtemeldir. İlk etapta uyumaya ya da gece boyunca uyumaya devam edip etmediğimizde, hepimiz gecenin giderek daha fazla hayal kırıklığına uğradığı, tavana baktığımız ve kendimizi “sadece uyumaya” davet ettiğimiz oldu. Gerçekten de uyumak dünyanın en kolay, en doğal şeyi gibi görünebilir. Bununla birlikte, kötü kalite ya da küçük uykunun bu tuhaf geceleri günlük olarak sizi rahatsız etmeye başlar ve gündüz işleyişiniz için olumsuz sonuçları olur, bu da uyku bozukluğu için yardıma başvurmanız gerekebilir.

 

Uyku bozukluklarının bazı nedenleri uçucu yağlar tarafından kontrol edilemediğinden veya hafifletilemese de, bu yağların rahatlatıcı ve rahatlatıcı nitelikleri, insanların rahat bir uyku bulmasını kolaylaştırarak bedeni ve zihni sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Bu esansiyel yağların yatıştırıcı, anksiyolitik, anti-depresan, yatıştırıcı, ısınma, anti-inflamatuar ve analjezik özelliklerinden kaynaklanır.

Uyku İçin En İyi Uçucu Yağlar

Bazı uyku bozukluğu için en popüler ve etkili esansiyel yağlar arasında, portakal, kediotu kökü, roma papatya, lavanta, sandal ağacı, bergamot, ylang-ylang, sedir ağacı, buhur, tatlı mercanköşk ve yasemin yer alır.

Bir sonraki yazımızda bu yağların özeliklerini ve nasıl kullanıldıklarını açıklayacağız.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.