Uyku İçin En İyi Uçucu Yağlar

Bir önceki yazımızda uyku için bitkisel yağlardan faydalanır mı diye konuşmuştuk. Bu yazımızda ise bitkisel yağları biraz daha detaylıca inceleyeceğiz. Bütün bu yağların destekleyici olduğunu ve ciddi bir durumunuz var ise mutlaka profesyonel bir desek almanızı öneririz.

Uyku İçin En İyi Uçucu Yağlar

Bazı uyku sorunları için en popüler ve etkili esansiyel yağlar arasında, portakal, kediotu kökü, roma papatya, lavanta, sandal ağacı, bergamot, ylang-ylang, sedir ağacı, buhur, tatlı mercanköşk ve yasemin, diğerleri arasında.

Sedir Ağacı Yağı

Bu esansiyel yağ, anti-enflamatuar, rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir, bu da size yatmadan önce ideal bir çözümdür, çünkü stres ve anksiyete zihninizi temizlemenize yardımcı olur ve melatoninin serbest kalmasını sağlar. uyuya kalmak.

Sedir Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır

Oda difüzörünüze birkaç damla sedir ağacı yağı ekleyebilir veya bu yağı bir taşıyıcı yağ ile karıştırabilir ve gece bırakmadan önce alnınıza, tapınaklarınıza ve boynunuza birkaç damla koyun.

 

Ylang Ylang Yağı

Bu çiçek ve meyveli esansiyel yağ iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve insanların derin ve onarıcı bir uykuya dalmasına yardımcı olur. Uykusuzluk ve uyku bozukluğunuzun kaynağı ise endişeyi de ortadan kaldırabilir.

 

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır

Topikal bir uyku çare için bu yağı bergamot ve lavanta yağlarıyla karıştırmak çok popülerdir. Sadece bir kaç damla, yastıklarınızda bir araya getirerek kesintisiz bir gece geçirin ve sabahları ferahlık hissi yaratın.

Sandal Yağı

Sandal yağı, vücudunuzu sirkadiyen ritmlerinizi düzenleyebilen ve normal uyku düzenine ulaşmanıza yardımcı olan önemli bir nörotransmitter olan melatonin üretmesi için vücudu uyarabilir. Ayrıca endişeli ve dikkat dağıtıcı düşüncelerin aklını temizlemeye yardımcı olan bir yatıştırıcı ve anksiyolitiktir.

 

Sandal Yağı Nasıl Kullanılır  

Sandal ağacının aroması insanları derin bir uykuya sokmak için yeterlidir, bu nedenle yataktan önce bir oda difüzörüne veya bir aromaterapi tedavisine eklenmesi çok etkili olabilir.

Lavanta yağı

Yaygın olarak en rahatlatıcı, yatıştırıcı ve anksiyolitik yağlardan biri olarak bilinen insanlar, binlerce yıldır uykuya yardımcı olmak için lavantada bulunan aromatik bileşikleri kullanıyorlar. Lavantada ayrıca huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesinin önlenmesine yardımcı olan anti-spazmodik özellikleri vardır.

 

Lavanta yağı Nasıl Kullanılır  

Yatağa gitmeden önce birkaç damla lavanta yağını banyo suyuna karıştırabilir ya da birkaç damla serpiştirebilirsiniz. Oda difüzörleri de lavanta yağı kullanmak için iyi bir yaklaşımdır.

Tatlı Mercanköşk Yağı

Tatlı mercanköşk yağının, merkezi sinir sistemi ve epifiz bezi ile doğrudan etkileşimi nedeniyle vücut üzerinde uyku-uyarıcı ve yatıştırıcı etkileri olduğu bilinmektedir, böylelikle melatoninin kan içine salınmasını kolaylaştırır. Bu yağ aynı zamanda anksiyete ve stres hormonlarının azaltılmasına yardımcı olur ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

 

 

Tatlı Mercanköşk Yağı Nasıl Kullanılır

Bazı insanlar birkaç damla tatlı mercanköşk yağını bir bardak ılık suya karıştırır ve yatağı yatmadan önce içersiniz, bu da vücudun hızla sakinleşmesine ve sürüklenmenize yardımcı olabilir.

 

Yasemin Yağı

Jasmine, iyi araştırılmış bir soporific kaliteye sahip olduğu için en efsanevi uyku yardımcılarından biri olabilir. Beyinde, stres seviyelerini düşürecek ve zihni sakinleştirecek, aynı zamanda da sabah dinlenmiş hissini veren belirli nörotransmiterlerin salınımını tetikleyebilir.

 

Yasemin Yağı Nasıl Kullanılır

Birçok kişi yatak yataklarında sakinleştirici bir atmosfer sağladığından ve uykuya daldığında zihni rahatlattığı için, özellikle yataktan önce, odadaki difüzörlerde yasemin yağını kullanmayı tercih eder.

 

Buhur Yağı

İnsanlar sık ​​sık anksiyete ve depresyon üzerindeki etkileri yüzünden sadıklığa dönüşürler, fakat aynı zamanda daha iyi bir uyku almanıza yardımcı olabilir. Vücuttaki stres hormonu seviyelerini düşürmek ve enerjik bir destek vermeden zihni temizlemeye yardımcı olmak, bunu mükemmel bir uyku öncesi çözüm haline getirir.

 

Buhur Yağı Nasıl Kullanılır

Birkaç damla nergis ve bergamot yağını ellerinizle karıştırın, onları ovuşturarak ve derinlemesine solmadan önce nefes alarak uykusuzluğun önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, yastığınıza 2-3 damla serpebilirsiniz.

 

Kediotu Kök Yağı

Ruh halini yükselten ve depresyonu ortadan kaldıran sakinleştirici bir madde olarak tanınan kediotu kökü yağı, uykuya dalmak için en popüler esansiyel yağlardan biridir, çünkü sabahları tazelenmiş hissetmenizi sağlayan çok derin ve kesintisiz bir uykuya neden olur.

 

Kediotu Kök Yağı Nasıl Kullanılır

Kediotu kökü yağının en popüler kullanımlarından biri yatak odası difüzördür. Uykudan birkaç saat önce açın, odayı dinlendirici ve kesintisiz uykuya sebep olan rahatlatıcı mikro parçacıklar ile doldurun.

Roma Papatya Yağı

Roma papatya yağı binlerce yıldır anti-inflamatuar ve analjezik özelliklerinden dolayı gevşetici madde olarak kullanılmaktadır. Geceleri sizi ayakta tutan kronik ağrı veya rahatsızlık çekiyorsanız, bu yağı rahatlama ve huzurlu bir gece uykusu için kullanmayı deneyin.

 

Roma Papatya Yağı Nasıl Kullanılır

Bu uçucu yağın bir kısmını şampuanlarınıza, saç kremlerine veya yüz kremlerine ekleyebilir, aromanın günün sonunda yavaşça sakinleşmesini sağlayabilir veya tüm gün boyunca yağı oda difüzörüne ekleyebilirsiniz. rahatlama.

 

Portakal Yağı

Anksiyolitik özellikler, uyku yardımcısı olarak kullanılan herhangi bir yağ için önemlidir ve turuncu yağın sinir sistemini sakinleştirmesi ve daha sakin bir aklı teşvik etmesi kanıtlanmıştır. Ayrıca geceleri kullanıldığında, huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesi yatıştırmaya yardımcı olan sakinleştirici özelliklere de sahiptir.

 

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır

Badem yağı veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile portakal yağının karıştırılması ve daha sonra karışımın cildinize bir gece nemlendiricisi olarak uygulanması, aroma hafifçe uykuya yarayacak şekilde kaslarınızı ve zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir.

 

 


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.