Akasya Balı’nın Bilmediğiniz 5 Faydası

Özel bir bal türü arıyorsanız, otantik olduğu sürece akasya balı dünyadaki en iyi bal türlerinden biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, diyetinize yeni sağlıklı yiyecekler eklemeden önce, içerdiği olası sağlık yararlarının yanı sıra ne içerdiğini anlamak akıllıca olacaktır.

Akasya balı nedir?

Akasya balı, diğer birçok özel organik bal türü gibi, tamamen Kuzey Amerika’ya özgü siyah akasya ağacı çiçeklerinin nektarından elde edilir. “Yanlış akasya” olarak bilinen bu ağaç, Avrupa’da da mevcuttur. Hafif tatlı bir lezzet taşıyan bu bal çeşididir. Sıvı cam gibi neredeyse açıktır ve herhangi bir şekilde işlenmemiş, ısıtılmamış veya pastörize edilmemiş saf, organik bir bal formudur.

Bu tip bal, mutfak uygulamaları için çok iyidir ve ayrıca içerdiği zengin besin maddeleri ve antioksidanlar nedeniyle bir takım tıbbi amaçlar için de kullanılabilir.

Akasya Balı Sağlığı Etkileri

Cildin sağlığını artırma, kronik hastalıkları önleme, bağışıklık sistemini destekleme, enerji ve kilo vermeyi arttırma gibi birçok etkileyici akasya balının sağlık açısından etkileri vardır.

Cilt bakımı

Demir, çinko, potasyum, kalsiyum ve bakırın yanı sıra C vitamini ve diğer antioksidanlar da dahil olmak üzere her çeşit balın içinde bulunan zengin mineral kaynağı, kırışıklıkların görünümünü azaltmaya, iltihabı hafifletmeye ve yaraların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Masaj yaparak uygulandığında, lekeler ve yanıklar için kullanılabilir.

Kan şekerini düşürür

Çoğu insan kan şekerinin fazla olması konusunda endişe duymasına rağmen, akasya balı kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, hipoglisemi tehlikeli bir durumdur ve akasya balı tüketmek, kan şekeri seviyenizi dengeleyecek sisteminize konsantre karbonhidrat patlaması verebilir.

Kronik Hastalıkları Önler

Balın her türünde bulunan antioksidanlar, vücut boyunca serbest radikalleri araştırmak ve oksidatif stresin olumsuz etkilerini azaltmak için özellikle iyidir. Bu, hücresel mutasyonu azaltabilir ve kanser, artrit ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskinizi azaltabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Akasya balı, diğer birçok bal formunda olduğu gibi, doğal olarak hidrojen peroksite sahiptir ve bu, güçlü bir antibakteriyel bileşendir. Vücuttaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir ve bağışıklık sisteminizdeki baskıyı hafifletebilir.

Kilo kaybı

Birçok insan zayıflama çabalarına yardımcı olmak için akasya balı kullanır. Özellikle su veya sütle karıştırıldığında, tatlı isteğinizi tatmin etmenize yardımcı olabilir ve aynı zamanda sizi gereksiz hissetmenizi azaltacaktır. Bu bal da kilo kaybı çabalarına yardımcı metabolizmayı teşvik edebilir.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.