Limon Nedir? Ne İşe Yarar?

Limon sağlığa faydaları arasında, hazımsızlık, kabızlık, diş problemleri, boğaz enfeksiyonları, ateş, iç kanama, romatizma, yanıklar, şişmanlık, solunum bozuklukları, kolera ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların yanı sıra saç ve cildinize de faydalıdır. Nesillerden beri terapötik özelliği ile tanınan limon, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur, midenizi temizler ve kan temizleyici olarak kabul edilir.

Limon suyu, özellikle, onunla ilişkili birkaç sağlık yararları vardır. Böbrek taşları için yararlı bir tedavi olarak bilinir, strokları azaltır ve vücut ısısını düşürür. Serinletici bir içecek olarak limonata sakin ve serin kalmanıza yardımcı olur.

Limonun Bedin Değerleri

Limonun sağlığa faydaları, C vitamini, B6 vitamini, A vitamini, E vitamini, folat, niasin, tiamin, riboflavin, pantotenik asit, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve protein potasyum, çinko gibi birçok besleyici elementten kaynaklanır. Antioksidan ve kanserle mücadele özellikleri içeren kompozitler olan flavonoidleri içeren bir meyvedir. Diyabet, kabızlık, yüksek tansiyon, ateş, hazımsızlığın önlenmesine yardımcı olur, ayrıca cildi, kılları ve dişleri iyileştirir. Amerikan Üroloji Birliği’nde yapılan çalışmalar, limonata veya limon suyunun, kristallerin oluşumunu önleyen üriner sitrat oluşturarak böbrek taşlarının oluşumunu ortadan kaldırabileceğine dikkat çekmektedir.

 

İnsanlar limon suyunu ve suyu karıştırarak limonata yapmak için kullanırlar. Birçok insan, lekeleri çıkartabilmesi nedeniyle onu bir çamaşır maddesi olarak da kullanır. Limon suyu da sivrisinekleri iterken, zeytinyağlı limon suyu içerken safra taşlarından kurtulmaya yardımcı olur. Tıbbi gücü ile iyi bilinir ve birçok farklı şekilde kullanılır. Romatizmal Hastalıklar Annals tarafından yapılan bir çalışmada bildirilen sonuçlara göre, limon da inflamatuar poliartrit ve artritis karşı koruma sağlar.

Limonun Sağlık Faydaları

Limonun çeşitli sağlık yararları aşağıda detaylı olarak açıklanmaktadır:

Hazımsızlık için kullanılır

Limon suyu, hazımsızlık ve kabızlık ile ilgili problemleri iyileştirmeye yardımcı olur. Bu narenciye meyve suyunu birkaç damla kendi yemeğinize ekleyin (dikkat edin, sütle karıştırmayın) ve sindirime yardımcı olacaktır. Kan temizleyici ve temizlik maddesi olarak görev yapar. Tarif, limon suyu, soğuk su, soda, tuzlar (ortak tuz veya kaya tuzu) ve tatlılık için şeker / baldır. Eklenen lezzet için bazı nane yaprakları veya ezilmiş rezene tohumu da ekleyebilirsiniz. Ağır bir öğle yemeği ya da akşam yemeği yediğinizde bunu içebilirsiniz.

Ateşi düşürür

Limon suyu, soğuk algınlığı, grip veya ateşten muzdarip bir kişiyi tedavi edebilir. Terlemeyi arttırarak ateş düşürmeye yardımcı olur.

Diş bakımı

Diş bakımında da sıklıkla kullanılır. Taze limon suyu diş ağrısına uygulanırsa, ağrının giderilmesine yardımcı olabilir. Diş etleri üzerindeki meyve suyu ile masaj yapmak, dişeti kanamasını durdurabilirken, çeşitli hastalıklarından kaynaklanan kötü kokuları da ortadan kaldırabilir.

Saç Bakımı

Limon suyu, saç bakımının tedavisinde geniş çapta kendini kanıtlamıştır. Suyu, saç derisine uygulandığında kepek, saç dökülmesi ve saç ve saç derisi ile ilgili diğer problemleri tedavi edebilir. Bu suyu doğrudan saça uygularsanız, saçınıza doğal bir parlaklık verebilir.

Cilt bakımı

Doğal bir antiseptik ilaç olan limonun suyu, cilt ile ilgili problemleri de iyileştirebilir. Meyve suyu, güneş yanıklarının ağrısını azaltmak için uygulanabilir ve aynı zamanda arı sokmaları da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Akne ve egzama için de iyidir. Yaşlanma karşıtı bir çözüm olarak hareket eder ve kırışıklıkları ve siyah noktaları kaldırabilir. Su ve balla karıştırılmış suyu içerken cildinize sağlıklı bir parıltı getiriyor ve eğer kozmetik marketi iyice araştırıyorsanız, bu meyve suyunu içeren bazı sabunlar bulacaksınız, ancak bulmak çok kolay değildir!

Kilo kaybı

Bir kişi ılık su ve balla karıştırılmış limonun suyu içerse, vücut ağırlığını azaltabilir.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.