Şeftali Nedir? Ne İşe Yarar?

Şeftali Nedir?

Şeftaliler, Çin ve Güney Asya’ya özgü sulu ve çok yönlü yaz meyveleridir. Latince adı Prunus persica ve şeftali, dünyanın ılıman bölgelerinde yetişen yaprak döken ağaçların bir ürünüdür. Şeftaliler, erik ve kiraz gibi meyveler içeren Rosaceae familyasına aittir.

Çin, en büyük şeftali üreticisidir ve Çin uzun ömürlü ve ölümsüzlük sembolü olan Çin sembolü olarak saygıyla selamlanmıştır. Şeftali üretimine en çok katkı yapan diğer ülkeler İtalya, İspanya, ABD ve Yunanistan’dır. Aslında, Gürcistan aynı zamanda lezzet, doku ve besinsel içerik bakımından en yüksek kalitede şeftalilerin üretilmesindeki katkısından dolayı “şeftalinin devleti” olarak bilinir. Şeftaliler 1995 yılında Georgia eyalet meyvesinin rütbesine ulaşmıştır. Farklı ebatlarda mevcuttur ve renkleri menşe ülkeye bağlı olarak sarıdan kırmızıya değişir.

 

Pürüzsüz bir dış yüzeye sahip nektarinlerin aksine, şeftalinin yapısı tüylü, kadifemsi bir cilde sahiptir. Hassas bir aroması ve sulu, sarımsı bir posası var. Şeftali drupes veya taş meyvelerdir, çünkü dış etli kısmı yenilebilir bir tohumu çevreleyen bir kabuğu çevreler. Etin tohum üzerinde serbest ya da sert olmasına bağlı olarak, şeftali, hamurun çukura sıkı sıkıya yapıştığı yerde tutunan taş çeşidinde, etin az çabayla ayrıldığı yarı-freestone olarak sınıflandırılır. ve hamurun çukurdan kolayca ayrıldığı bir serbest taş çeşidi.

Şeftalinin Besin Değeri

Şeftaliler, vücudun sağlıklı çalışması için hayati öneme sahip besin maddelerinin geniş bir alanını saklar. Şeftali zengin bir A vitamini, beta-karoten ve C vitamini (askorbik asit) sağlayıcısıdır. Bunlar aynı zamanda iyi bir E vitamini (alfa-tokoferol), K vitamini (phylloquinone), B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), vitamin B-6, folat ve pantotenik asittir. Şeftali, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, manganez, fosfor, çinko ve bakır gibi zengin bir hazine sunmaktadır. Kalorileri düşüktür, doymamış yağ veya kolesterol içermezler ve iyi bir diyet lifi kaynağıdırlar.

 

Şeftalinin Sağlık Faydaları

Şeftaliler ayrıca sağlıklı kan basıncı düzeylerinin korunmasında ve kalp sağlığının artırılmasında yardımcı olur. Taze ve işlenmiş ürünlerle birlikte, konserve şeftali de sağlık faydalarını elde etmek için kullanılabilir. Diyetinize şeftalilerin eklenmesi, zararlı kalorilerin bulunmadığı kazançlı bonus ile sizi sayısız faydalar ile zenginleştirebilir.

 

Tazeleyici tadı ve aromasının yanı sıra şeftaliler karotenoidler açısından zengindirler ve çeşitli sağlık yararları sunarlar.

Şeftalinin genel olarak sağlığa faydaları arasında hipokalemi, kanser, obezite, kolesterol, kan staz ve nörodejeneratif hastalıklardan kurtulma yer alır. Göz bakımı, cilt bakımı, sağlıklı sinir sistemi, kemikler ve dişlerin korunmasında yardımcı olur. Anti-aging özelliklerine sahiptir ve ayrıca sindirim ve hücresel sağlığın iyileştirilmesinin yanı sıra detoksifikasyona yardımcı olur. Hamilelik sırasında değerli olan besin elementleri ve antioksidanları vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.