Lahana Nasıl Kesilir?

Lahana kesmesinin nasıl olacağını bilmek lahanalı salatası ile yaz barbekü planlayan veya lahanalı turşusu hazırlayan herkes için önemlidir, ama ilk bakışta, bu sebze biraz göz korkutucu olabilir.

 

Lahana Nasıl Kesilir?

1- Lahanayı kesmeden önce, düzgün bir şekilde hazırlamak, yani lahananın tüm dışını yıkamak ve ardından çok dış yaprakları temizlemeniz gerekir. Bu yapraklar muhtemelen herhangi bir pestisit veya herbisitlerin en büyük kalıntısı olanlardır ve ayrıca herhangi bir lahananın yemeği için ideal olmayan yumuşak ve çürümüş yapraklar da olacaktır.

2- Lahanayı yıkandıktan ve dış katmanlar çıkarıldıktan sonra lahanaları çeyrek boyutta kesmek isteyeceksiniz. Lahananın büyüklüğünden dolayı, bu görev için mutfağınızdaki en büyük bıçağı kullanmak isteyeceksiniz.

3- Lahanayı ikiye böldükten sonra, çekirdeği açığa çıkarın, sonra lahananın her yarısını tekrar ikiye bölün.

4- Bu noktadan, daha acı ve yaprak şeklinde olmayan çekirdeği çıkarmak istersiniz. Çekirdek bazen dışarı çekilebilir, ancak her çeyrekte çekirdeğin her iki tarafında sığ kesimler yapmak bu bölümün çekilmesini kolaylaştıracaktır.

5- Bu noktada, lahanalar hala tek parça halindeyken, tarifin bir parçasıysa, lahanayı kızartıp pişirebilirsiniz. Bununla birlikte, soğuk yemek tarifleri için, lahana biraz daha kesmek isteyeceksiniz.

Tutarlı lahananın parçalarını elde etmenin en kolay yolu, her çeyrekte aşağı doğru dilimlemektir. Ya da her çeyrekte uzun lahana şeritleri olarak kesmektir. Bu bittikten sonra, uzun şeritleri mükemmel bir lahananın salatasını yapan kabarık ve gevrek lahananın parçalarına ayırın!


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.