Aloe Vera Nedir? Ne İşe Yarar?

Aloe vera’nın sağlık yararları, sindirim sisteminin iyileştirilmesiyle başlar, uzun vadede optimal bir sağlığa neden olabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanma sürecini geciktirir, dermatiti tedavi eder, adet sorunlarını hafifletir, artrit ağrısını azaltır ve yaraları iyileştirir. Aynı zamanda bulantıları giderir, ülserleri ortadan kaldırır, kan şekeri düzeylerini düşürür, diyabetin önlenmesini sağlar, oksidatif stresi azaltır, kanserli büyümeyi engeller, radyoterapi tedavilerinin yan etkilerini iyileştirir, saç büyümesini destekler ve asit reflü semptomlarını yatıştırır.

 

Bu çok yararlı bitki kolesterol ve trigliseritleri de düşürür, kardiyovasküler fonksiyonları iyileştirir, eklem ve kas ağrısını hafifletir, ömrünü uzatır ve diş eti hastalıklarını iyileştirir. Mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için ağrıyı hafifletmek için kullanılmıştır.

Kuşkusuz aloe bitkisinin dünyanın her yerindeki tıbbi uygulamalarda daha önemli hale getirecek daha fazla faydasını keşfetmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera aynı zamanda tıbbi aloe olarak da bilinir ve genellikle çöl bitkisi, yanık bitkisi ve filin safrası olarak adlandırılır. “Aloe” cinsinden etli bitkilerin ailesine aittir. Bu yanık bitkisinin kökeni Sudan’da olduğuna inanılır ve 6.000 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Bu bitkinin büyük erdemleri Mısırlılar, İspanyollar, Persler, Yunanlılar, İtalyanlar, Afrikalılar, Japonlar ve Hintliler de dahil olmak üzere birçok medeniyet tarafından kabul edilmiştir. Sıcak ve kuru iklimlerde en iyi şekilde yetişir ve Hindistan, Afrika ve diğer kurak bölgelerde yoğun olarak bulunur. Bu tür bitkisel ilaçlarda geniş bir kullanıma sahiptir. Aloe vera bitkisi insan sağlığı için son derece faydalı olan mannanlar, polisakkaritler, lektinler ve antrakinonlar gibi bileşiklere sahiptir.

 

Aloe vera bitkisi genellikle, yaklaşık 60-100 cm yükseklikte yetişen ve ofsetler geniş yayılmış, sapsız veya bazen çok kısa saplı sulu bir bitkidir. Bu bitkinin yaprakları kalın ve etli ve rengi yeşilden gri-yeşile kadar değişir. Bu bitkinin bazı çeşitleri, gövde yüzeylerinin üst ve alt kısımlarında beyaz lekelere sahiptir. Yaprakların kenarları testere dişi gibidir ve çiçekler yaz aylarında çiçek açar. Bu bitki, hem iç hem de dış mekanlarda kolaylıkla yetiştirilebilir.

Aloe Vera size nasıl yardımcı olur?

On yıllar boyunca, aloe vera’nın yatıştırıcı doğası, naturopatiye inanan insanlar tarafından biliniyor ve saygı duyuluyor. Birçok sağlık yararı sağlamak için insan vücudunun diğer bileşikleri ile birlikte çalışan 18 amino aside sahiptir. En iyi cilt, yara ve diğer cilt sorunlarının iyileşmesi ile bilinir. Bununla birlikte, aynı zamanda kalp hastalıkları, diyabet, astım ve artriti tedavi etmek gibi başka faydalar da vardır.

Bir sonraki yazımızda aloe vera’ın ne işe yaradığını öğreneğiz.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.