Zufa Çay İçmenin 6 İnanılmaz Faydaları

İnsanlar dünyanın her yerinde ve birçok farklı nedenden ötürü Zufa çay kullanırlar, ancak bunu sağlık rutininize eklemeden önce bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

Zufa Çay Nedir?

Zufa çayı, Hyssopus officinalis olarak bilinen ve Orta Doğu ve Güney Avrupa’ya özgü, otsu Zufa bitkisinin kurutulmuş veya taze yapraklarından demlenmiş bir bitki çayıdır. Bununla birlikte, bu çayın tıbbi değeri, terpenler, flavonoidler, tanenler ve diğer uçucu asitler dahildir. Ayrıca birçok farklı aktif bileşeninden ve antioksidanlarından gelmektedir. Ayrıca, bu çayda bulunan ve C vitamini gibi anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antibiyotik bileşikleri de vardır.

Zufa bitkisinin yaprakları, naneyi anımsatan bir çay üretiyor, ama daha fazla çiçek notası var, bu da çok hoş bir sıcak içecek. Eskiden beri tıbbi olarak yetiştirilen ve kullanılmıştır. Bu bitki, tüm dünyada önemli bir kültürel unsur olmuştur ve bu gün için önemli olmaya devam etmektedir. Bu bitki genellikle süs amacıyla yetiştirildiğinden, insanların kendi çay yapraklarını kendi ürettikleri için yetiştirmeleri nadir değildir.

 

Zufa Çay Faydaları

Zufa çayının birçok faydası arasında kan basıncı, solunum sağlığı, bağırsak parazitleri, bağışıklık sistemi ve menstruasyon krampları üzerindeki etkisi sayılabilir.

Solunum Sağlığı

Bu çayın anti-enflamatuar özellikleri, altta yatan enfeksiyonların geliştiği yer olan boğaz ağrıları ve balgam salgılar ve balgam çıkarma dahil olmak üzere solunum yollarındaki ağrı ve rahatsızlığı azaltabilir.

Sindirim Faydaları

Bu çayın ve içerdiği birçok antioksidanın yatıştırıcı doğası, bağırsaktaki rahatsızlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceği gibi, sindirimini etkileyebilecek enfeksiyonları da ortadan kaldırır. Ayrıca, gastroözofageal reflü hastalığının semptomlarını önleyebilen asitlik seviyelerini dengelemek de bilinmektedir.

Kan basıncı

Bu çayın çeşitli balgam söktürücü nitelikleri vardır ve bunun etkilerinden biri dengeli kan basıncıdır. Hipertansif semptomların önlenmesi ateroskleroza, kalp krizlerine ve felçlere karşı korunmanın harika bir yoludur.

Bağışıklık sistemi

Çok sayıda antioksidan tarafından desteklenen iyi miktarda C vitamini, bağışıklık sistemi üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardım eder, soğuk algınlığı ve beyaz kan hücrelerinin bol miktarda gribini önler.

Diyabet

Zufa çaydaki aktif bileşenlerden biri, nişastayı şekere dönüştüren ve böylece vücuttaki kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olan bir anahtar enzimin üretimini engelleyebilir veya yavaşlatabilir.

HIV / AIDS

Erken araştırma ve anekdot kanıt, bu çayın HIV / AIDS semptomlarını hafifletmedeki etkinliğini göstermektedir.

 


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.