Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Hamilelikte  iyi ve sağlıklı beslenme çok önemlidir. Kendinizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle, her ikisinin refahı için bazı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu yiyecekler, içerikleri veya hazırlanma şekilleri nedeniyle önlenmelidir. Bu makaledeki yönergeler, hamilelik sırasında yemeklerinizi güvenli bir şekilde planlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Hamilelik sırasında sağlıklı bir diyet önemlidir, ancak anne ve çocuğun hamilelikte nasıl etkilendiğinin anlaşılması anne adayı için eşit derecede önemlidir. Son zamanlardaki bir çalışmaya göre, gebe olmayan zayıf diyetleri olan kadınların, sağlıklı diyetleri olan kadınlardan erken doğum yapma olasılığı daha yüksektir. Meyveler, sebzeler, et ve diğer besin takviyeleri, hem anne hem de çocuk için önemli olan iyi bir vitamin, mineral ve diğer besin kaynağıdır, ancak hamilelik sırasında kaçınılması gereken bazı meyve ve sebzeler vardır.

Hamilelik sırasında yenilmemesi gereken gıdalar şunlardır:

Meyve ve sebzeler

Yıkanmamış Sebzeler ve Meyveler: İyice yıkanmamış sebzeler ve meyveler, toksoplazma gibi parazitler içerebildikleri için tamamen önlenmelidir. Bu parazit, bebek için zararlı olan toksoplazmoza neden olur. Bu nedenle, sebzeleri temizlemek ve çürümüş alanları kesmek tavsiye edilir.

 

Papaya: Araştırma çalışmaları, olgunlaşmış papayaların güvenli olduğunu ve olgunlaşmamış ve yarı olgun papayalardan kaçınılması gerektiğini, çünkü uterus kasılmalarına neden olabilen, lateksi olduğu için. Bu hamilelik için güvenli değildir.

 

Ananas: Ananas, hamilelik sırasında güvenli olmayabilir zengin bir bromelain kaynağıdır. Ayrıca diyare gibi alerjik reaksiyonlara veya mide rahatsızlıklarına da neden olabilir. Bu nedenle, hamile olduğunda ananas alımı önlemek için iyidir.

 

Et, Kümes hayvanları ve Deniz Ürünleri

Çiğ Et: Hamilelik sırasında çiğ veya çiğ et / kümes hayvanları / deniz ürünleri kullanılmamalıdır. Çiğ et, hamilelik sırasında tehlikeli olabilecek salmonella, koliform bakteri ve toksoplazmoz ile kontamine olabilir.

 

Şarküteri Eti: Şarküteri etlerini, sadece sıcak buharlaşana kadar ısıtdıktan sonra tüketin. Bu tür etler, hamilelik sırasında zararlı olan listeria ile kolayca kirlenir.

 

Mercury’li Balıklar: Balık tüketiminin hamilelik sırasında hem anneler hem de bebekler için iyi olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bazı balıklar, doğmamış bebeklere zarar verebilecek yüksek cıva seviyeleri içerebilir. Çini balığı, köpek balığı, uskumru ve kılıç balığı, yüksek düzeyde cıva içeren balık türlerinden bazılarıdır. Göllerden veya nehirlerden sporun bir parçası olarak yakalanan balıklar da kirletici içerebilir ve bebeğinizin büyümesi için tehlikeli olabilir.

 

Deniz Mahsulleri: Hamile kadınlar, hazır deniz ürünleri ya da soğutulmuş ve soyulmuş karidesleri yememelidir. Füme ve frigorifik deniz ürünleri (genellikle sarsıntılı, fermuarlı, lox veya nova tarzı olan bir etiket ile birlikte gelir) pişirilmiş bir yemeğin parçası olduklarında güvenlidir.

 

Ham Kabuklular: Kabuklu deniz hayvanları (istiridye, midye ve istiridye gibi) genellikle gıda zehirlenmesine neden olabilecek zararlı bakteriler ve virüsler içerir. Bu nedenle ham kabuklu deniz ürünleri tüm hamilelik boyunca önlenmelidir.

 

Pastörize Edilmemiş Meyve Suları: Restoranlarda taze sıkılmış meyve suları, salmonella ve E. coli içerebilir. Hamile kadınlar, pastörize edilmemiş meyve sularının tüketiminden kaçınmalıdır.

İçecekler

Alkol: Hamilelik sırasında alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Fetal alkol sendromuna neden olabilir ve çocuğun beynine zarar verebilir ve daha sonra bebeğin davranış ve öğrenme yeteneğini etkileyebilir.

 

Kafein: Kafein tüketimi, hamilelik sırasında bebeğinizin büyümesini etkileyebilir. Kafein içeren içeceklerin aşırı tüketimi günde 200 mg ile sınırlandırılmalıdır. İçeceklerden bazıları kolalı içecekler, çay, kahve ve çikolata içerir. Kafeinli içecekler yerine su, meyve suları ve sütle kendinizi tamamlayın.

 

Pastörize Edilmemiş Süt: Pastörize edilmemiş veya çiğ süt alımı hamile kadınlar için tehlikeli olabilir. Pastörize edilmemiş sütün pastörize sütünden hazırlanan pastörize sütü ve yoğurdunu her zaman tüketin, pastörize edilmemiş süt ise listeria adı verilen bakterileri içerir. Bu bakteriler düşüklere neden olabilir.

 

Yumurtalar

Hamilelikte çiğ yumurtaların alınmasından kaçınılmalıdır. Yumurta, çırpılmış yumurta, kızarmış yumurta ve kiş gibi preparatlarda kullanılmadan önce iyice pişirilmelidir. Haşlanmış yumurta tüketirse, beyaz olana ve yumurta sarısı katılaşana kadar pişirilmelidir. Yumurtalar kirli veya çatlamamalıdır. Ham yumurtalar genellikle mus, mayonez, aioli, ev yapımı Sezar sosları, dondurmalar veya custarlar ve Hollandaise soslarında bulunur. Hamilelik sırasında bu gıda ürünlerini tüketmekten kaçının.

Bal

Bal, çocuk botulizmine, bir tür paralitik hastalığa neden olabilen clostridia sporları ile kontamine olabilir. Hamilelik sırasında bal tüketiminden kaçınmak daha iyidir.

 

Ham lahanalar

Ham veya yarı pişmiş fasulye filizi (brokoli filizi, yonca filizi, yonca filizi, ayçiçeği filizi, kar bezelye filizi, soğan filizi, soya fasulyesi filizi ve maş fasulyesi gibi), salmonella salgınlarına yol açabileceğinden hamilelik sırasında tüketilmemelidir. .

Bitkisel Çay Ve Bitkisel Takviyeler

Bitkisel çay ve takviyeleri sağlık yararları için bilinir, ancak hamilelik sırasında aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Otlar kafein içerebilir. Bitkisel alım konusunda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

 

Yer fıstığı

Hamilelik sırasında yer fıstığı tüketmekten kaçının, daha sonraki bir aşamada yer fıstığına karşı alerjiye neden olabilir ve aynı zamanda doğmamış bebeğe de zarar verebilir.

 

Sigara içmek

Sigara içmek bebek için çok zararlıdır. Hamilelikte sigarayı bırakmak daha iyidir, çünkü SIDS (Ani Bebek Ölümü Sendromu), solunum problemleri, düşük doğum ağırlığı ve prematür doğum olabilir.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.