Saç Sağlığınız için En İyi 5 Yağ Önerisi!

sac-bakimi

Çoğu insan kimyasal maddelerden uzak durmaya çalışır, saç bakım ürünlerini denemek istiyorsanız, hindistan cevizi, argan, jojoba ve zeytin gibi doğal yağları deneyin. Bunlar saç sağlığı için en iyi yağlardan birkaçıdır, doğrudan cilt ve saç üzerinde kullanılabilir. Lavanta ve limon otu gibi uçucu yağlar, saçları beslemeye ve güçlendirmeye yardımcı olurken aynı zamanda saçlarınızın güzel görünmesini ve güzel kokmasını sağlar.
Her gün daha fazla insan, organik ve GDO içermeyen gıdalar da dahil olmak üzere daha sağlıklı yaşam tarzlarını benimserken, güzellik ürünlerinde de aynı eğilimi sürdürmektedir. Doğal güzellik ürünleri hızla popülerlik kazanıyor, her geçen gün doğal ürün kullanan kadınların sayısı giderek artıyor. Güncel bir Harris Anketi araştırması , 18 yaş üstündeki kadınların yüzde 53’ünün tamamen doğal saç bakım ürünlerini kullandığını ortaya koydu. Birçok seçenek olduğundan, birçok kadın saçlarında en iyi yağın hangisi olduğunu merak ediyor. Bu yararlı konumuz, saçlarınızı sağlıklı beslemek için doğru tipte yağları seçmenize yardımcı olacaktır.

 

 • Hindistan cevizi yağı

 hindistancevizi_yagi_ne_ise_yarar

Tahmin edebileceğiniz gibi, hindistan cevizi yağı hindistan cevizinden gelir. Kullanılan en çok yönlü yağlardan biridir ve aynı zamanda cilt için de mükemmeldir. Buharlaşmadan saçlara derinlemesine nüfuz etmesini sağlayan çok miktarda yağ asidi içerir. Hindistan cevizi yağı iyi saç sağlığı için gerekli olan karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Hindistan cevizi yağı, rafine edilmiş, rafine edilmemiş ve ekstra bakire gibi çeşitli farklı çeşitlerde mevcuttur ve saç büyümesi için en iyi yağlardan biridir.

Şunlar İçin İdealdir: Tüm saç tipleri, özellikle kuru, hasarlı veya donuk saçları olanlar. Hindistan cevizi yağı, kırılgan saçları ve kırık uçları onarmak isteyenler için önerilir ve yavaş saç büyümesi olan kişiler için önerilir.

Yararları: Hindistan cevizi yağı, ısı hasarına karşı koruma ve hasarlı ve kırılmış saçları tamir etme gibi birçok faydaya sahiptir.Düzenli olarak kullanmak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı saç büyümesini ve sağlıklı bir saç derisini destekler.Hindistan cevizi yağı, nemi koruyarak ve güzel ve sağlıklı bir parlaklık kazandırarak saçın görünümünü iyileştirir. Birçok hindistan cevizi yağı da saç kokusunu harika yapan lezzetli bir hindistan cevizi kokusuna sahiptir.

Nasıl Kullanılır: Mümkün olduğunda organik hindistan cevizi yağı kullanın. Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında katı olduğundan, ısıtmak onu yumuşatır ve daha kolay uygulama sağlar. Yağlı bir saç derisine sahip olanlar için: Kökleri hariç, saça uygulayın. Kuru kafa derisi olanlar için: Kökler de dahil olmak üzere saça uygulayın. En az 30 dakika bekletin ve her zamanki şampuanınızla yıkayın. Hindistan cevizi yağı ile haftada bir kez saçlarınızı tedavi etmek, zarar görmemesine ve sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

 

 • Argan Yağı

argan-yagi-nedir-iste-argan-yaginin-faydalari-

Fas yağı olarak da bilinen Argan yağı, argan ağaçlarından üretilen fındıklardan elde edilir. Yağ asitleri, antioksidanlar ve E Vitamini bakımından zengin olan argan yağı, saçınızın güzel görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda birçok koruyucu özelliği de vardır. Zengin altın renginden dolayı bazen “sıvı altın” olarak anılır. Tamamen doğal işlenmiş , organik argan yağı en iyi şekilde kullanılır, çünkü minimum düzeyde işlenir ve herhangi bir kimyasal veya katkı maddesi içermez.

Şunlar için idealdir: Sık sık şekillendirilen ve ısıya maruz kalan kuru, kırılgan, kıvırcık veya kalın saç. Ayrıca saçları yağlı olan insanlar için idealdir.

Faydaları: Argan yağı, saçları UV ışınlarından ve ısıdan korur. Ayrıca saçı nemlendirir ve pürüzsüzleştirir, yumuşak ve yönetilebilir hale getirir ve parlak bir parlaklık kazandırır.

Nasıl kullanılır: Argan yağı viskozdur ve oda sıcaklığında dökülür. Hindistan cevizi yağı kadar yağlı olmadığı için, argan yağını haftada bir defadan fazla kullanabilirsiniz – hatta isterseniz günlük. Tavsiye edilen kullanım birkaç damla elinize dökülür, bir arada ovulur, sonra saçınıza uygulanır, köklerden kaçınılır. Argan yağı kuru veya nemli saçlara uygulanabilir ve çabuk bir anti-frizz tedavisi olarak mükemmel çalışır. İşte bir argan yağı saç tamir maskesi için bir reçete .

 

 • Jojoba yağı

jojoba-yagi

Jojoba yağı, ho-ho-ba olarak telaffuz edilir, jojoba bitkisinin ürünüdür. Jojoba yağı saçta kullanım için idealdir, çünkü sebumla birçok özelliği paylaşır, yağlarımız doğal olarak üretir. Saç derisinin doğal dengesine müdahale etmez. Saç şaftına ve folikülüne derinlemesine nüfuz ettiğinden, içten dışarıya doğru çalışan jojoba yağı mükemmel bir nemlendiricidir. Jojoba yağı ayrıca antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Tamamen doğal, rafine edilmemiş jojoba yağı , herhangi bir kimyasal içerik içermediğinden, saç ve cilt üzerinde kullanılan en iyi tiptir.

İdeal saç tipleri: Kuru, hasarlı veya donuk kıllar ve kepek ve kuru kafa derisi sorunları olanlar.

Faydaları: Jojoba yağı kılı nemlendirir, kepek ve kuru saç derisini önler ve saçları yumuşak ve parlak yapar.

Nasıl kullanılır: Jojoba yağı birkaç farklı şekilde kullanılabilir. Oda sıcaklığında viskoz ve dökülebilir. Ayrı bir tedavi olarak, saçınızı şampuanlamadan önce saç derisine uygulayabilir ve 30 dakika veya daha uzun süre bekletin. Gecede bile bırakabilirsiniz. Saç kremliğinize birkaç damla eklemeyi deneyin veya şampuanlamadan sonra saçınızın ucuna düz bir şekilde uygulayın. İşte bir jojoba yağı saç nemlendiricisi için bir reçete .

 

 • Zeytin yağı

zeytinyagi

Zeytinyağı, presleme zeytinlerinden elde edilen son derece çok yönlü bir yağdır. Koruyucu ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Saç şaftını kapladığı ve keratin kapladığı için zeytinyağı koruyucu niteliktedir. Ayrıca limon suyu ile kombine edildiğinde peeling ve kepek mücadele özellikleri vardır. Düzenli kullanıldığında, zeytinyağı kremi ve diğer saç-yumuşatma ürünlerini kullanma ihtiyacının yerini alabilir. Organik, sızma zeytinyağı en iyisidir, çünkü doğal antioksidanlar bakımından zengindir ve hiçbir kimyasal içerik içermez.

İdeal : Hasarlı, donuk, kuru veya kıvırcık saçların yanı sıra kepek eğilimli saçlar.

Yararları : Zeytinyağı ısıya karşı korur, gözle görülür bir görünüm kazandırır, parlatır, nemlendirir ve hasarlı ve kırık saçlara sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Nasıl kullanılır : Kuru ya da nemli saçlarda haftalık saç bakımı olarak zeytinyağını kullanabilirsiniz. Saçınızı bir ila iki çorba kaşığı zeytinyağı ile kaplayın ve saçınızı yaklaşık 30 dakika boyunca duş başlığıyla kapatın. Saçları sonradan iyice yıkadığınızdan emin olun ve soğuk su ile durulayın. Bir zeytinyağı tedavisinden sonra kremi kullanmanıza gerek yoktur. Haftada bir limon suyu ile kullanıldığında zeytinyağı da kepekle savaşır. Bu işlem için, her biri su, zeytinyağı ve limon suyu içeren birkaç çorba kaşığı karıştırın. Saç derisine sürtün ve şampuanı çıkarmadan önce 20 dakika bekletin.

 

 • Lavanta yağı

lavanta-yaginin-faydalari

Lavanta yağı, lavanta çiçeklerinden elde edilen uçucu bir yağdır. Çalışmalar , lavanta yağının topikal kullanımını saç gelişimini desteklediğini göstermiştir . Başın üzerindeki saç foliküllerinin sayısını arttırır, daha kalın saçlara neden olur. Ayrıca antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir, bu da onu kepek kullanan kişiler için ideal kılar. Kafa derisine masaj uygulandığında ve taşıyıcı yağ ile karıştırıldığında, dolaşımını artırır, saçların büyümesini uyarır ve saç kaybını önleyebilir. Saç derisi lavanta yağı ile işlendiğinde büyüyen saç folikülleri daha derinden köken alır ve daha az saç kaybına neden olur.

Şunlar için idealdir : Tüm saç tipleri, özellikle ön ve arkada yağlı saçları olan ve diğer bölgelerde kuru kafa derisi olan kişiler.

Yararları : Lavanta yağı, diğer topikal saç büyüme ürünlerinin neden olduğu yan etkiler olmadan saç büyümesini teşvik eder. Saç dökülmesini önler, saç derisini nemlendirir ve sebum üretimini dengeler. Düzenli kullanımı daha dolgun ve kalın saçlarla sonuçlanır. Saç ve saç derisine pek çok faydası ile birlikte lavanta yağının aynı zamanda saç dökülmesinin bir nedeni olan stresi de azalttığı kanıtlanmıştır. Lavanta yağı da ayrı ve hoş bir aroması vardır.

Nasıl Kullanılır : Lavanta yağı esansiyel bir yağ olduğundan, sıcak zeytin veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Kafa derisi masajı olarak kullanılıyorsa, sekiz ila 10 damla lavanta yağını bir taşıyıcı yağın iki çorbasıyla karıştırın ve kafa derisine masaj yapın. Bir havlu veya duş başlığı ile saçları örterek, bir gecede bırakın. Sabah şampuan saçı. Ayrıca nemlendirilmiş ve harika kokulu saçlar için şampuanınıza veya saçınıza birkaç damla da ekleyebilirsiniz.

 

 

Saçınıza Doğal Yağ Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tamamen doğal yağları saç bakım formülüne koymaya karar verdikten sonra, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır. Saçınızın gereksinimlerini ve en iyi çalışan yağ türlerini bilmek, her zaman doğal ve yüksek kaliteli yağların satın alındığı yerlerde her zaman yardımcı olur. Uçucu yağların güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağı ve saç bakımı için kullanılacak doğru miktarda yağın nasıl kullanılacağı gibi uygulama ipuçları da önemlidir.

 

sac-uzatan-besinler

Yüksek kaliteli, minimum işlenmiş yağlar kullanın. Mümkün olduğunda, organik, tamamen doğal yağlar kullanın. Bu tür yağlar doğal vitamin, mineral ve antioksidan seviyelerini korurlar ve hiçbir kimyasal veya doğal olmayan içerik veya katkı maddesi içermezler.

Malzemelere göz atın. Gizli kimyasallar veya doğal olmayan maddeler olup olmadığını kontrol etmek için etiketi okuduğunuzdan emin olun. Bazen doğal olduğunu iddia eden yağlar, parfümler veya katkı maddeleri gibi diğer malzemeleri içerir, bu yüzden her zaman satın aldığınızın farkında olun.

Saç tipinizi ve ihtiyaçlarınızı düşünün. Her saç tipi farklıdır ve ihtiyaçlarınız için hangi yağın en iyi olduğunu bulmanız biraz zaman alabilir. Saçlarınız için hangi yağlar iyi olursa, başka bir kişi için iyi olmayabilir ve tam tersi de geçerlidir. Denemek için korkmayın ve sizin için en iyi olan yağları bulana kadar denemeye devam etmeyin. Yağların tutarlı kullanımı sağlıklı, parlak ve güzel görünümlü saçlara neden olur, ancak sabırlı olun: Sonuçları görmek biraz zaman alabilir.

Uçucu yağları kullanırken, bunları asla doğrudan kafa derisine veya saça uygulamayın. Suda seyreltilmezler ve bir taşıyıcı yağ ile kullanılmalıdırlar. Olumsuz tepki görmediğinizden emin olmak için cildinize küçük bir damla yağ damlatın ve bunları almamaya özen gösterin. Esansiyel yağlar, özellikle de gebe veya emziren kadınlar hakkında emin değilseniz, sağlık uzmanınıza danışmanız her zaman iyi bir fikirdir.

Çok fazla kullanmadığınızdan emin olun. Yağ yağlı olduğundan, onu kullanmalısınız. Yağ içeren herhangi bir saç işleminden sonra saçınızı her zaman kaliteli ve alkolsüz bir şampuanla iyice yıkayın.

 

Saçlarda Doğal Yağların Kullanımının Faydaları

Kuru saç derisini ve saç dökülmesini arttırmaktan, parlaklık kazandırmaya ve hasara karşı korumaya kadar, doğal yağlar saçlarınıza bakım yapmanın yeşil bir yolunu sunar. Doğal yağların kullanımı, çevre ve genel sağlığınız için de iyidir, zira zararlı kimyasallara maruz kalmayı azaltır. Saç bakım rutininizde doğal yağları kullanmanın birçok faydası vardır.

 1. Saç uzamasını uyarır.
 2. Kuru kafa derisi ve kepek ile savaşır
 3. Isıyı ve stil hasarını önlemeye ve gidermeye yardımcı olur
 4. Parlaklık ekler
 5. Saç besler
 6. Yağlı saçları önler
 7. Çevre için daha iyi
 8. Kimyasal ve diğer doğal olmayan içeriklere maruz kalmayı azaltır.

 

Saç çeşitleri için en iyi yağlar

Hangi yağların en iyi şekilde çalışacağını seçerken saç tipinizin ve benzersiz gereksinimlerinin bilinmesi önemlidir. Çoğu insanın saç ve saç derisi problemleri vardır, bu yüzden farklı yağ kombinasyonları ve saç bakımları ile deney yapmak sizin için en iyi olanları bulmak için anahtardır.

 

Kuru, donuk saç: hindistancevizi yağı, argan yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı

Kuru kafa derisi: jojoba yağı, lavanta yağı, limon yağı

Hasarlı saçlar: hindistancevizi yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı

Saç dökülmesi: tatlı badem yağı, üzüm çekirdeği yağı, limon yağı

Kepek eğilimli saçlar: jojoba yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı, limon yağı

Yavaş büyüyen saçlar: hindistancevizi yağı ve tatlı badem yağı

 

Bize bu başlıklardan ulaştınız; doğal saç bakımı zeytinyağı yumurta, saç bakım maskesi suna dumankaya, yıpranmış saçlar için maske, en iyi saç bakım maskesi markası, saç bakımı nasıl olmalı, saç maskesi önerileri, boyalı ve yıpranmış saçlar için maske, evde saç bakımı erkek

 


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.