Arı Sütünün 7 Muhteşem Faydası!

Çoğu insan balın arılardan geldiğini bilse de, aynı böceklerden gelen besleyici bir tür gıda olduğunu bilmezler. Arı sütü, bir arının başının tepesinden dışarı atılır ve bir kraliçe hücresi (özel bir petek) olarak adlandırılır. Arı larvaları ilk doğduğunda, sağlıklı ve besleyici bir destek elde etmek için doğrudan işçilerden arı sütü ile beslenirler, böylece ilk birkaç günlerinde hayatta kalırlar. Ancak, 3-4 gün sonra larvalar artık arı sütü tüketmez. Potansiyel kraliçe arıları için, bu süt çok daha önemlidir. Aslında, kraliçe larvaları bu özel kraliçe hücrelerine konur ve arı sütü ile çevrelenir. Onların “kraliçe morfolojisi” ni geliştirmelerine yardımcı olan şey budur.
Kraliçe larvalarında fenotipik değişikliğe neden olan tek bir protein olan royalactin vardır. Yumurtalık geliştirmelerine ve normal arılardan çok daha büyük boyutlara ulaşmalarına neden olur. Ayrıca, bir kraliçenin ömrünün normal bir arıdan 20 kat daha fazla uzatıldığı bilinmektedir.

ari-sutu-nedir

1 – Besin Değeri

Arı sütü, kalsiyum , bakır , demir , fosfor, silikon , kükürt ve potasyum gibi minerallerin yanı sıra B-ailesi vitaminleri , biyotin , inositol, folat, nükleik asitler, gama globülin ve zenginliği gibi zengin besin elementleri içerir. İnsan vücudunun üretemediği 8 temel amino asit de dahil olmak üzere 17 farklı amino asit ve bu nedenle diyetlerinden elde edilmesi gerekir.

2 – Kan Basıncını Düzenler

Araştırmalar, arı sütünde bulunan bazı proteinlerin insanlarda kan basıncı seviyelerini doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur. Bu protein hidrolizatı, kan basıncı üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olabilir. Bu, kan damarları ve kalp üzerindeki stresi azaltmak için vazodilatatör görevi gören içinde bulunan potasyumla birleştirildiğinde, arı sütü kalp rahatsızlıklarını önlemek için harika bir yol gibi görünmeye başlar.

3 – Cinsel Sorunlarını Tedavisi

Doğurganlık sürecindeki kraliçe arının tam işlevi bilinmese de, insan doğurganlığı üzerindeki etkisinin kraliçenin morfolojisini etkileyen ve cinsel olarak uygun hale gelmesine yardımcı olan protein olan royalactin ile bağlantılı olduğundan şüpheleniyor. Nedeni ne olursa olsun, erkeklerde doğurganlığı ve sperm hareketliliğini arttırdığı, böylece eşinin gebe kalma şansını arttığı gösterilmiştir.

4 – Enflamasyonu azaltır

Arı sütündeki etkileyici vitaminler ve aktif enzimler, potansiyel bir anti- inflamatuar ajan haline getirir. Bununla birlikte, aşırı ısı enzimatik özellikleri geri alacaktır, ama bu nedenle bu tür faydaları için arı sütü alınamaz. Mesela iltihap ağrısını hafifletmek için vücudun etkilenen bölgelerine topikal olarak uygulayabilirsiniz.

 

5 – Erken Yaşlanmayı Önler

Arı sütü, kraliçe arının ömrünü önemli ölçüde uzatmaya yardımcı olduğu gibi, kraliçe arısında bulunan antioksidanlar da normalde erken yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri yok etmek için çalışabilirler. Antioksidanlar, kırışıklıkları giderir , cildinize sağlıklı bir parlaklık katabilir, saç dökülmesini önleyebilir ve maküla dejenerasyonunu önleyebilir.

 

6 – Kilo kaybı

Lesitin, etkili bir şekilde kolesterolü azaltabilen, karaciğer fonksiyonunu artırabilen ve sağlıklı sindirimi kolaylaştırabilen, arı sütünün bileşenlerinden biridir. Tüm bunlar kilo kaybına yardımcı olabilir. Arı sütü ve bu besin takviyesi protein içeriği neden olduğu geliştirilmiş metabolizma ile birleştirildiğinde, belirli bir kilo kaybı güçlendirici olarak çalışabilir!

 

ari-sutu-nedir

7 – Metabolizmayı hızlandırır

Arı sütünün insanların üretemediği gerekli amino asitlerin 8’ini içermesi, onu çok önemli bir besin kaynağı haline getirmektedir. Bu 8 amino asitin elde edilmesi zor olabilir, ancak vücuttaki yeni proteinlerin dövülmesi ve metabolizmamızın düzgün şekilde çalışmasını sağlamak için gereklidir. Arı sütü, bu nedenle, hücresel rejenerasyonu artırabilir, kas gelişimini ve büyümesini hızlandırabilir, kemik gücünü artırabilir ve vücudumuzdaki hormonal / enzimatik süreçleri optimize edebilir, bu da yaşam tarzımıza diğer sağlıklı desteklerle sonuçlanabilir!

 

 

BURAYA DİKKAT! : Bazı insanların bal, arı poleni ve arı sütüne alerjisi olabilir. Diyetinize arı sütü eklemeden önce doktorunuzla danışmanız şiddetle tavsiye edilir.

 

 

Arı sütü ürünlerini almayı düşünürseniz, websitemizdeki uygun fiyatlara göz atabilirsiniz.

 

 

Bize bu başlıklardan ulaştınız; arı sütü fiyatı, arı sütü kullananlar, arı sütü nedir, arı sütü polen, arı sütü nasıl kullanılır, arı sütünün çocuğa faydaları, arı sütü nerede bulunur, arı sütü faydaları ibrahim saraçoğlu


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.