Gıda Takviyesi nedir? Ne işe yarar? Güvenli mi? Çocuklar veya bebekler alabilir mi?

 

Gıda takviyesi almayı mı düşünüyorsunuz?

İrlanda adasında her dört kişiden biri, normal diyetimizde bir eksiklik olduğunu hissettiğimizde ya da genellikle tükendiğimizi hissettiğimizden ya da kışın soğuk algınlığı önlemek için yiyecek takviyeleri alıyor. Ama gerçekten işe yarıyor mu? Gıda takviyeleri için bu kılavuz, sorularınızın çoğuna cevap verecektir.

 

Gıda takviyeleri nelerdir ve ne iş yapar?

Gıda takviyeleri, diyetsel olarak alınan besin maddelerinin konsantre kaynaklarıdır. Bunlar arasında, kalp sağlığına yararlı olduğu gösterilen balık yağları, anemiyi önlemeye yardımcı demir gibi mineraller ve A’dan K’ye vitaminlerin bir listesi yer almaktadır. Takviyeler, çoğu gıdada bulunandan daha fazla miktarda besin içerir.

 

İnsanlar neden besin takviyesi alıyor?

Doğurganlık çağındaki tüm kadınlar (ve cinsel olarak aktif olan), bebekte spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemek için günde 400μg folik asit takviyesi almalıdır. Birçok hamilelik plansızdır, bu nedenle kontraseptif kullananlar bile kadınların folik asit almaları önemlidir.

 

Bazı durumlarda doktorunuz bir gıda takviyesi almanızı tavsiye edebilir, örneğin kırılgan kemikler için takviyeler gerekebilir ve bazen yaşlı kişiler yiyeceklerden ihtiyaç duydukları besinleri emmekte güçlük çekebilir ve ek şeklinde ekstra almaları gerekebilir.

 

Genel olarak, sağlıklıysanız ve normal dengeli bir diyet yapıyorsanız, gıda takviyeleri almanıza gerek yoktur. Bu, nişastalı gıdalar (tercihen kepekli), meyve ve sebzeler, az yağlı süt ürünleri, yağsız et ve balık dahil olmak üzere çeşitli gıdalar içeren bir diyet anlamına gelir. Bazı takviyelerin fazlalığı zararlı olabilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

 

Aldığım ürünün güvenli olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Avrupa Birliği, gıda takviyelerinin güvenli ve düzgün bir şekilde etiketlenmesini sağlamak için yeni kurallar getirmiştir. Gıda takviyelerinde sadece belirli besinler kullanılabilir ve bunlar yalnızca sağlık riski taşımayan miktarlarda kullanılabilir. Bazı takviyeler için maksimum güvenli seviyeler henüz belirlenmemiştir.

 

Etikette nelere dikkat etmeliyim?

Etiket açıkça göstermelidir:

  • Malzemeler nelerdir
  • Ne kadar ve ne sıklıkta
  • RDA’nın bir yüzdesi olarak ifade edilen bir ek içindeki her bir besinin miktarı (bir yetişkin için önerilen günlük ödenek)
  • Ek, sağlıklı ve dengeli beslenmenin yerini alacak şekilde tasarlanmamıştır.

 

Yemek yemeyip takviye alsam diyetim sağlıklı olur mu?

Takviyeleri almak zayıf bir diyeti düzeltmez. Gıdalardan sadece bir veya iki vitamin veya mineralden çok daha fazlasını elde ederiz; ayrıca sağlığımız üzerinde faydalı etkileri olabilecek enerji, protein, lif ve diğer doğal bileşikler alırız. Ama bizi sağlıklı besinlerde birlikte çalışan besinlerin birleşimi. O yüzden diyetinize uyarak yemeğinizi eksiltmeyin.

 

Çocuğumun besin takviyesine ihtiyacı var. Alabilir mi?

Bazı bebekler ve çocuklar bir gıda takviyesi almaktan yararlanabilir. Kendi doktorunuz, bebeğiniz ve çocuğunuz için sağlıklı tavsiyede bulunan tek kişidir. Bebeğinizin veya çocuğunuzun diyetini takviye etmenizi tavsiye ederse, özellikle kendi yaş grupları için tasarlanmış bir ürün kullanın. Bebekler ve çocuklar yetişkinlerden daha küçük olduğu için güvenli olmayan miktarlarda almak daha kolaydır.

 


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.