En Bilinen Bitkisel Çaylar ve Sağlığa Faydaları

Bitkisel çay , çiçek, yaprak, tohum , kök, gövde ve çok sayıda bitki ve çiçeğin taç yapraklarını dikerek yapılır. Bitkisel çaylar yüzlerce farklı çeşidi vardır, bazıları ortak ve diğerleri daha karanlık olan ve dünya bölgenize bağlı olarak, farklı türleri daha yaygın olarak bulunacaktır. Her bir bitkisel çay türünün sağlık yararları, tek bir bileşen veya farklı ot ve çiçeklerin bir kombinasyonu olabilen bileşime bağlıdır. Bitkisel çay için başka bir isim “tisane” dir, ancak bu daha az kullanılır.

 

İçme Bitkisel Çayların Faydaları

Lezzetli ve ferahlatıcı bir demleme keyfini çıkarırken sağlığını geliştirmek isteyen insanlar için bitkisel çay içmek şiddetle tavsiye edilir. Kahve ve standart çayın aksine (siyah, beyaz, yeşil, vb), çoğu bitkisel çaylar kafein içermez. Bitkisel çaylar, çeşitli antioksidanlar, vitaminler , mineraller ve diğer besinler sunar, ancak özellikler, seçtiğiniz bitki ve bitkilere bağlıdır. Yaygın sağlık yararları arasında bedensel ve zihinsel rahatlama, uyku bozukluklarına yardımcı olma, inflamasyonu azaltma, ağrıyı hafifletme, yaygın hastalıklara karşı koruma, bağışıklık sistemini güçlendirmek, sindirim sistemini optimize etmek, vücudu detoksifiye etmek ve bilişsel işlevi uyarmak bulunur.

 

Diüretik ve Müshil

Diüretikler ve laksatifler, toksinleri vücuttan hızla yok etmeye, gastrointestinal sistem, böbrek ve karaciğer üzerindeki stresi azaltmaya yardımcı olur. En iyi diüretik çaylar karahindiba , ebegümeci, yeşil, alıç ve ardıç çaylarıdır.

 

Bağışıklık Sistemini Artırın

Bağışıklık sistemini antioksidanlar ve vitaminlerle uyarmak, enfeksiyonları önlemeye, oksidatif strese karşı korunmaya ve kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Mükemmel bağışıklık artırıcı bitkisel çaylar arasında mürver , ekinezya , zencefil ve meyan kökü çayları bulunur.

 

Uyku Sorunlarınızı Azaltır

Bazı çay türleri, nörotransmitter seviyelerini dengeleyebilir, anksiyeteyi azaltabilir ve yatıştırıcı etkilerle uykuyu destekler. Uyku problemleri için en iyi seçenekler kediotu, kava kökü , papatya ve lavanta çaylarıdır.

 

Analjezik özellikler

Ağrının giderilmesi, kronik rahatsızlık çeken veya hastalık, ameliyat veya yaralanmalardan kurtulan kişiler için çok önemlidir. En iyi analjezik bitkisel çaylar, yenibahar , bergamot, papatya, okaliptüs ve kava kökü çaylarını içerir.

 

Anti-inflamatuar Özellikleri

İnflamasyonu azaltmak gastrointestinal distres ve artritten baş ağrılarına ve hemoroidlere kadar herşeye yardımcı olabilir. Nane, zencefil, zerdeçal ve okaliptüs çayları gibi bitkisel çaylar enflamatuar problemler için idealdir. bitkisel çaylar

 

 

Stres ve Anksiyete Rahatlatmak

Yatıştırıcı stres ve anksiyete de düşük depresyon düzeylerine yardımcı olabilir, enerjiyi artırır ve vücutta inflamasyon ve kronik hastalık insidansını azaltır. Stres seviyelerini düşürmek için kava kökü, kediotu ve papatya çayları içer.

 

Sindirim Yardımı

Hazımsızlık, kramp, şişkinlik, mide bulantısı, kusma, kabızlık ve ishal bitkisel çaylar, özellikle karahindiba, papatya, tarçın, nane ve zencefil çayları gibi çeşitleri ile ortadan kaldırılabilir.

 

Beyin sağlığını artırmak

Beyninizde oksidatif stresin önlenmesi , aynı zamanda odak ve konsantrasyonu artırırken, sağlıklı beslenmenize kuşburnu, zencefil, nane , rooibos ve karahindiba çayları ekleyerek elde edilebilir.

 

Bitkisel Çaylar Listesi

Yüzlerce yaygın olarak bulunan ve kullanılan bitkisel çay çeşitleri bulunmaktadır, ancak en popüler olanlarından bazıları, en dikkate değer faydalarından bazılarıdır.

Anason Çayı – Mide rahatsızlıkları, aşırı gaz , bulantı, tıkanıklık, öksürük ve soğuk algınlığı ve ağrılı adet krampları için mükemmeldir.

Kenevir Çayı – Kronik ağrı, inflamasyon, anksiyete, stres, depresyon, baş ağrısı, hazımsızlık ve krampları azaltmak için kullanılır.

Ekinezya Çayı – Bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi enfeksiyonlardan korur ve vücuttaki iltihabı ortadan kaldırır.

Papatya Çayı – Rahatlatıcı özellikleri vardır , mide yatıştırır ve sırt ağrısı , iltihaplanma, artrit, cilt iritasyonu ve güneş yanığının semptomlarını iyileştirir.

Kediotu Kök Çayı – Vücudun yatıştırıcı nitelikleri, stres seviyelerini ve tansiyonu düşürür ve anti-spazmodik kaliteleri vardır.

Nane Çayı – Özellikle bağışıklık sistemini uyarırken, krampları, mide rahatsızlığını , hazımsızlığını ve aşırı gazı rahatlatmak için iyidir.

Kekik Çayı – Ateşleri kırmak, öksürük ve soğuk algınlığı tedavi etmek, bağışıklık tepkilerini arttırmak, mideyi yatıştırmak ve baş ağrısını kesmekle bilinir.

Zencefil Kökü Çay – Bulantıyı yatıştırır, sindirimi uyarır, kronik hastalıkları önler ve iştahı arttırır.

Osmanthus Tea – Toksinlerin ortadan kaldırılmasını teşvik eder, tıkanıklık ve öksürüğü temizler ve kötü nefesi artırır.

Zerdeçal Çay – Vücudun antioksidan aktivitesini uyarır, kanseri önler, iltihapları yatıştırır ve iyi sindirimi teşvik eder.

 

Bize bu başlıklardan ulaştınız; bitkisel çaylar isimleri, bitkisel çaylar listesi, bitki çayları resimli, bitkisel çay markaları, zayıflatan bitkisel çaylar, bitki çayları çeşitleri, bitki çayları isimleri resimli, en faydalı bitki çayı hangisidir


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.