Görüp Görebileceğiniz En İyi 6 Uçucu Yağ!

Uçucu yağlar genellikle sıvı halde olurlar. Kuvvetli koku ve uçucu madde içerirler. Suda çözünmezler. Su buharı distilasyonu ile elde edilirler. Çiçek,yaprak, meyve kabukları, kısmen de bitki, ağaç kabuğu ve köklerinden elde edilirler. Kozmetik, gıda,kimya ve ilaç gibi pek çok sanayi dalında kullanılırlar. Koku ve tatların kıymetli ve en vazgeçilmez hammaddeleridir. Uçucu yağlar, açıkta bırakıldığında oda sıcaklığıyla birlikte buharlaşma gösterirler. Ciltte kolayca emilim sağlayan ve sabit yağlarla birlikte belli oranlarda karıştırılarak haricen kullanılabilirler. Ağız yoluyla mutlaka doktor kontrolünde alınması gereklidir.

 zeytinyagiharic-tum-bitkisel-yaglar-kanserojen-mi

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, Avustralya’da yetişen çay ağacı bitkisinin yapraklarından yapılır. Antiseptik özellikleri sayesinde yanık, kesik ve sıyrıkların iyileşmesi yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca, ağız ve akneye neden olan bakterileri yok etmek için de etkilidir ve evinizdeki diş fırçaları, çamaşır makinenizin içi ve banyo tezgahı gibi doğal olarak dezenfekte edebilir.

Greyfurt Yağı

Araştırmalar, greyfurt esansiyel yağının, stafilokok aureus (enfeksiyona neden olan bakterilerin en yaygın suşlarından biri), salmonella ve E. coli gibi bakterileri öldürmek için etkili olduğunu göstermektedir. Greyfurt esansiyel yağını greyfurt çekirdeği özü ile karıştırmayın, çünkü greyfurt esansiyel yağı greyfurtun kabuğundan değil, tohumdan gelir.

Tarçın Yağı

Bir çalışmada, kekik ve karanfil yağı ile karşılaştırıldığında tarçın esansiyel yağının, gıdada bulunan patojen ve mikropların neden olduğu bulaşıcı hastalıklara karşı en güçlü antibakteriyel etkinliğe sahip olduğu gösterilmiştir.

Diğer çalışmalar, tarçın esansiyel yağının, insan enfeksiyöz hastalıklarından sorumlu Gram-pozitif bakterilere (stafilokok gibi) ve Gram-negatif bakterilere (örneğin E. coli gibi) ve aynı zamanda gıda veya kozmetik ürünlerde bozulmaya neden olan bakterilere karşı etkinliğe sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Citronella Yağı

Citronella yağı, etkili bir doğal böcek kovuculuğu olarak bilinir, fakat aynı zamanda, kolon, mide, bağırsak ve böbreklerde enfeksiyonlara neden olabilen sistemik bakterilere – örneğin sindirim sistemindeki bakterilere – karşı koruma sağladığı da gösterilmiştir.

Citronella ayrıca cildinizdeki bakteriyel enfeksiyonların yara veya kesiklerden korunmasına yardımcı olabilir.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs, en iyi şekilde, öksürük ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı semptomlarının temizlenmesi için bilinir, çünkü vücudunuzun solunum sisteminizden mukus ve bakterileri yok etmesine yardımcı olur.

Bahsedilen antibakteriyel esansiyel yağların geri kalanında olduğu gibi, okaliptüs de Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilere karşı bir inhibitör etkiye sahiptir, bu da gıda kaynaklı hastalıklara ve antibiyotik kullanımını gerektiren diğer bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabileceği anlamına gelir.

 

 zeytinyagi-haric-tum-bitkisel-yaglar-kanserojen-mi

Kekik Esansiyel Yağı

Yukarıda bahsedilen çalışmaların, bazı temel yağların, antibiyotikler kadar etkili bir şekilde bakteriyel enfeksiyonları temizlemeye yardımcı olacak kadar güçlü olduğunu gösterdiğini belirttik.

Bir çalışmada, bakteriyel vajinoz tedavisinde kekik esansiyel yağı kullanılmış ve BV’nin tekrarlayan epizodlarından kurtulmak için etkili olduğu ve bunun antibiyotiklere ideal bir alternatif olduğu bulunmuştur.

 

BURAYA DİKKAT! : Her zaman olduğu gibi, sağlıklı yaşam rutininize yeni bir esansiyel yağ eklemeden önce bir doktor tavsiyesi almanızı şiddetle tavsiye ederiz.


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.