Kışın Tüketilecek En İyi 10 Bitki Çayı

Kış aylarında gözümüzün nuru çaylarımız hepimizin malumu elimizden düşmüyor.  Çaysız bir kış düşünmek de neredeyse imkansız. Çay içimizi ısıtan ve metabolizmaya ve beyne iyi gelen pek çok unsuruyla geleneğimizin kültürümüzün en köklü yapı taşlarından biri haline geldi. Peki hangi çay neye iyi geliyor. Bitki çayları nelerdir? Hangisi antiseptik  hangisi şifa kaynağı bunlara hep birlikte bakalım.

Zencefil gribin korkulu rüyası
Zencefil hem yapısı itibari ile hemde içimi itibari ile sert fakat bir o kadar da koruyucu içeceklerde biri. Asyanın tropikal bölgelerinde can bulan zencefil faydaları saymakla bitmeyecek bir bitki. Grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğün yanı sıra, mide bulantılarının da en garantili yardımcı takviye edici gıdası. Zencefili hem kuru hem de taze hâliyle tüketebilirsiniz. Ancak çok etkili ve sert bir tadı olduğunu, bu nedenle miktarı küçük tutmanız gerektiğini unutmayın.

zencefil

 

Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisiyle stresin düşmanı Rezene

Pakistan ve Hint mutfağının önemli unsurlarından biri olan , dereotunu benzeyen bir kokuya sahip. Hazımsızlık, mide krampları, sindirim sorunları ve ateşe iyi gelen rezene, vücutta fazla yağları yakarak hızlandıran özelliğiyle de zayıflamaya yardımcı oluyor. Kadınların vazgeçemediği çaylardan olan rezene yeri doldurulamayacak bir çay.

rezene

Kolesterol ve tansiyona yardımcı olan Hibiskus

Hibiskus, Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip Adaları’na hasbir bitki. Sıcak ve soğuk olarak tüketilebilen hibiskus çayı; genellikle zencefil ile birlikte hazırlanır. Eğer ekşi seviyorsanız, bu çay burukluğuyla tam damak tadınıza göre. Yüksek oranda C vitamini içeren hibiskus kış için çok ideal bir çay. Birçok bitki çayında renk ve ekşilik vermesi için de kullanılır. Kolesterol ve tansiyon sorunu olanlar için iyi bir takviye edici gıda

Depresyonun düşmanı parlayan bir yıldız 

Sarı Kantaron yıldız şeklinde sarı çiçekleri olan sarı kantaron, Avrupa, Kuzey Afrika, Batı Asya ve Kuzey Amerika gibi dünyanın pek çok bölgesinde yetişiyor. Yurt dışında en çok tüketilen bitkiler arasına girmeyi başaran sarı kantaron, depresyon tedavisinde son derece etkisi olan bir bitki. Stresli yaşam koşturmacasında sakinleştirici almak yerine sarı kantaron çayını içmek fayda sağlayabilir görüşündeyiz.

 

Kokusuyla mutluluk veren Ihlamur ve Ayva Yaprağı çayı

Kokusu ile hepimize mutluluk hormonu sağlayan çaylardan biri Ihlamur ve Ayva yaprağı. İdrar ve balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı özellikleri ile kış aylarının elimizden düşmeyen içeceği ıhlamur ve ayva yaprağı karışımı çay deneyince bırakamayacağınız ve sürekli içmek isteyebileceğiniz türden. Bal ile de biraz tatlandırırsanız damağınızı şenlendirecek enfes bir çay olmaya aday.

Tatlı bir Uykunun İlk Adımını oluşturan Melisa

Güney ülkelerinden Akdenize kıyısı olan bölgelerde yetişen Melisa çayı limon aromalı kokusuyla tatlı tatlı mayıştıran ve uyku getiren bir çay.Limon ve bal ile de muhteşem bir üçlü karışımı oluyor. Gribe yardımcı olan çay terleterek hem toksinleri atılımına yardımcı oluyor hemde iyileşmenin ilk adımına imkan sağlıyor.Yalnız tiroit rahatsızlığınız varsa kullandığınız ilaçlarla etkileşime girmemesi için melisayı doktorunuza danışarak tüketmeniz gerektiğini de unutmayın.

Nefes ve Soluk Yolunu Ferahlatan Nane Limon

Hemen hemen her şekilde kolaylıkla bulabileceğiniz nane burun tıkanıklığı,Hazımsızlık, gaz, sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde kullanılıyor. Nane çayını bir güzel hazırlayın, içmeden önce o keskin buharını derin derin içinize çekin gözleriniz yansa da sabredin, farkı hızlıca göreceksiniz. Aktarlardan kuru nane alarak çayını demleyebileceğiniz gibi, taze naneleri küçük parçalara bölüp iki gün bekleterek kuru nanelerinizi demleme keyfi yaşayabilirsiniz.

Gençlik ve Güzelliğin Özel Formülü Yeşil Çay

Çin İmparatorunun kaynayan suyuna düşen ilk yeşil çay yaprağı ile binlerce yıldır tüketiliyor.Lezzetli bitki çayı tarifleri nden biri Yeşil çay, kilo vermek ve kolesterolü düşürmek için kullanılıyor. Son yapılan araştırmalara göre hücrelerin yayılımını yavaşlatarak kanseri engellemeye yardımcı olduğu keşfedilen bitki, böylece daha da tanınır olmuştur.

Antiseptik Özelliği İle Ada Çayı tam bir mikrop savar

En kolay içimli çaylardan biri olan adaçayı, kışın en çok tüketilen bitki çaylarından biri. Sindirim sistemi sorunlarını çözen ve hafızayı güçlendiren
adaçayı, aynı zamanda dahili enfeksiyonlardan korunma, terlemeyi azaltma ve saç bakımı gibi pek çok farklı alanda faydalı oluyor. Bitki çaylarından nefret edenleri bile içimi keyifli ve leziz bu çay ile çaya alıştırmanız mümkün.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

kış çayları çeşitleri, kış çayları tarifleri, kışın tüketilmesi gereken bitki
çayları, karışık bitki çayı tarifleri, kış çayı bitkileri, lezzetli bitki çayı
tarifleri, kışın içilmesi gereken bitki çayları,bitki çayları isimleri, bitki
çayları çeşitleri, bitki çayları nelerdir, bitki çayları resimli, bitki çayları
isimleri resimli, bitki çayları doğadan bitki çaylarının faydaları ve zararları


Paylaşmak güzeldir...

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.