website statistics

Kışın Tüketilecek En İyi 10 Bitki Çayı

Kış aylarında gözümüzün nuru çaylarımız hepimizin malumu elimizden düşmüyor.  Çaysız bir kış düşünmek de neredeyse imkansız. Çay içimizi ısıtan ve metabolizmaya ve beyne iyi gelen pek çok unsuruyla geleneğimizin kültürümüzün en köklü yapı taşlarından biri haline geldi. Peki hangi çay neye iyi geliyor. Bitki çayları nelerdir? Hangisi antiseptik  hangisi şifa kaynağı bunlara hep birlikte bakalım.

Zencefil gribin korkulu rüyası
Zencefil hem yapısı itibari ile hemde içimi itibari ile sert fakat bir o kadar da koruyucu içeceklerde biri. Asyanın tropikal bölgelerinde can bulan zencefil faydaları saymakla bitmeyecek bir bitki. Grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğün yanı sıra, mide bulantılarının da en garantili yardımcı takviye edici gıdası. Zencefili hem kuru hem de taze hâliyle tüketebilirsiniz. Ancak çok etkili ve sert bir tadı olduğunu, bu nedenle miktarı küçük tutmanız gerektiğini unutmayın.

zencefil

 

Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisiyle stresin düşmanı Rezene

Pakistan ve Hint mutfağının önemli unsurlarından biri olan , dereotunu benzeyen bir kokuya sahip. Hazımsızlık, mide krampları, sindirim sorunları ve ateşe iyi gelen rezene, vücutta fazla yağları yakarak hızlandıran özelliğiyle de zayıflamaya yardımcı oluyor. Kadınların vazgeçemediği çaylardan olan rezene yeri doldurulamayacak bir çay.

rezene

Kolesterol ve tansiyona yardımcı olan Hibiskus

Hibiskus, Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip Adaları’na hasbir bitki. Sıcak ve soğuk olarak tüketilebilen hibiskus çayı; genellikle zencefil ile birlikte hazırlanır. Eğer ekşi seviyorsanız, bu çay burukluğuyla tam damak tadınıza göre. Yüksek oranda C vitamini içeren hibiskus kış için çok ideal bir çay. Birçok bitki çayında renk ve ekşilik vermesi için de kullanılır. Kolesterol ve tansiyon sorunu olanlar için iyi bir takviye edici gıda

Depresyonun düşmanı parlayan bir yıldız 

Sarı Kantaron yıldız şeklinde sarı çiçekleri olan sarı kantaron, Avrupa, Kuzey Afrika, Batı Asya ve Kuzey Amerika gibi dünyanın pek çok bölgesinde yetişiyor. Yurt dışında en çok tüketilen bitkiler arasına girmeyi başaran sarı kantaron, depresyon tedavisinde son derece etkisi olan bir bitki. Stresli yaşam koşturmacasında sakinleştirici almak yerine sarı kantaron çayını içmek fayda sağlayabilir görüşündeyiz.

 

Kokusuyla mutluluk veren Ihlamur ve Ayva Yaprağı çayı

Kokusu ile hepimize mutluluk hormonu sağlayan çaylardan biri Ihlamur ve Ayva yaprağı. İdrar ve balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı özellikleri ile kış aylarının elimizden düşmeyen içeceği ıhlamur ve ayva yaprağı karışımı çay deneyince bırakamayacağınız ve sürekli içmek isteyebileceğiniz türden. Bal ile de biraz tatlandırırsanız damağınızı şenlendirecek enfes bir çay olmaya aday.

Tatlı bir Uykunun İlk Adımını oluşturan Melisa

Güney ülkelerinden Akdenize kıyısı olan bölgelerde yetişen Melisa çayı limon aromalı kokusuyla tatlı tatlı mayıştıran ve uyku getiren bir çay.Limon ve bal ile de muhteşem bir üçlü karışımı oluyor. Gribe yardımcı olan çay terleterek hem toksinleri atılımına yardımcı oluyor hemde iyileşmenin ilk adımına imkan sağlıyor.Yalnız tiroit rahatsızlığınız varsa kullandığınız ilaçlarla etkileşime girmemesi için melisayı doktorunuza danışarak tüketmeniz gerektiğini de unutmayın.

Nefes ve Soluk Yolunu Ferahlatan Nane Limon

Hemen hemen her şekilde kolaylıkla bulabileceğiniz nane burun tıkanıklığı,Hazımsızlık, gaz, sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde kullanılıyor. Nane çayını bir güzel hazırlayın, içmeden önce o keskin buharını derin derin içinize çekin gözleriniz yansa da sabredin, farkı hızlıca göreceksiniz. Aktarlardan kuru nane alarak çayını demleyebileceğiniz gibi, taze naneleri küçük parçalara bölüp iki gün bekleterek kuru nanelerinizi demleme keyfi yaşayabilirsiniz.

Gençlik ve Güzelliğin Özel Formülü Yeşil Çay

Çin İmparatorunun kaynayan suyuna düşen ilk yeşil çay yaprağı ile binlerce yıldır tüketiliyor.Lezzetli bitki çayı tarifleri nden biri Yeşil çay, kilo vermek ve kolesterolü düşürmek için kullanılıyor. Son yapılan araştırmalara göre hücrelerin yayılımını yavaşlatarak kanseri engellemeye yardımcı olduğu keşfedilen bitki, böylece daha da tanınır olmuştur.

Antiseptik Özelliği İle Ada Çayı tam bir mikrop savar

En kolay içimli çaylardan biri olan adaçayı, kışın en çok tüketilen bitki çaylarından biri. Sindirim sistemi sorunlarını çözen ve hafızayı güçlendiren
adaçayı, aynı zamanda dahili enfeksiyonlardan korunma, terlemeyi azaltma ve saç bakımı gibi pek çok farklı alanda faydalı oluyor. Bitki çaylarından nefret edenleri bile içimi keyifli ve leziz bu çay ile çaya alıştırmanız mümkün.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

kış çayları çeşitleri, kış çayları tarifleri, kışın tüketilmesi gereken bitki
çayları, karışık bitki çayı tarifleri, kış çayı bitkileri, lezzetli bitki çayı
tarifleri, kışın içilmesi gereken bitki çayları,bitki çayları isimleri, bitki
çayları çeşitleri, bitki çayları nelerdir, bitki çayları resimli, bitki çayları
isimleri resimli, bitki çayları doğadan bitki çaylarının faydaları ve zararları


Paylaşmak güzeldir...

Görüp Görebileceğiniz En İyi 6 Uçucu Yağ!

Uçucu yağlar genellikle sıvı halde olurlar. Kuvvetli koku ve uçucu madde içerirler. Suda çözünmezler. Su buharı distilasyonu ile elde edilirler. Çiçek,yaprak, meyve kabukları, kısmen de bitki, ağaç kabuğu ve köklerinden elde edilirler. Kozmetik, gıda,kimya ve ilaç gibi pek çok sanayi dalında kullanılırlar. Koku ve tatların kıymetli ve en vazgeçilmez hammaddeleridir. Uçucu yağlar, açıkta bırakıldığında oda sıcaklığıyla birlikte buharlaşma gösterirler. Ciltte kolayca emilim sağlayan ve sabit yağlarla birlikte belli oranlarda karıştırılarak haricen kullanılabilirler. Ağız yoluyla mutlaka doktor kontrolünde alınması gereklidir.

 zeytinyagiharic-tum-bitkisel-yaglar-kanserojen-mi

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, Avustralya’da yetişen çay ağacı bitkisinin yapraklarından yapılır. Antiseptik özellikleri sayesinde yanık, kesik ve sıyrıkların iyileşmesi yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca, ağız ve akneye neden olan bakterileri yok etmek için de etkilidir ve evinizdeki diş fırçaları, çamaşır makinenizin içi ve banyo tezgahı gibi doğal olarak dezenfekte edebilir.

Greyfurt Yağı

Araştırmalar, greyfurt esansiyel yağının, stafilokok aureus (enfeksiyona neden olan bakterilerin en yaygın suşlarından biri), salmonella ve E. coli gibi bakterileri öldürmek için etkili olduğunu göstermektedir. Greyfurt esansiyel yağını greyfurt çekirdeği özü ile karıştırmayın, çünkü greyfurt esansiyel yağı greyfurtun kabuğundan değil, tohumdan gelir.

Tarçın Yağı

Bir çalışmada, kekik ve karanfil yağı ile karşılaştırıldığında tarçın esansiyel yağının, gıdada bulunan patojen ve mikropların neden olduğu bulaşıcı hastalıklara karşı en güçlü antibakteriyel etkinliğe sahip olduğu gösterilmiştir.

Diğer çalışmalar, tarçın esansiyel yağının, insan enfeksiyöz hastalıklarından sorumlu Gram-pozitif bakterilere (stafilokok gibi) ve Gram-negatif bakterilere (örneğin E. coli gibi) ve aynı zamanda gıda veya kozmetik ürünlerde bozulmaya neden olan bakterilere karşı etkinliğe sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Citronella Yağı

Citronella yağı, etkili bir doğal böcek kovuculuğu olarak bilinir, fakat aynı zamanda, kolon, mide, bağırsak ve böbreklerde enfeksiyonlara neden olabilen sistemik bakterilere – örneğin sindirim sistemindeki bakterilere – karşı koruma sağladığı da gösterilmiştir.

Citronella ayrıca cildinizdeki bakteriyel enfeksiyonların yara veya kesiklerden korunmasına yardımcı olabilir.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs, en iyi şekilde, öksürük ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı semptomlarının temizlenmesi için bilinir, çünkü vücudunuzun solunum sisteminizden mukus ve bakterileri yok etmesine yardımcı olur.

Bahsedilen antibakteriyel esansiyel yağların geri kalanında olduğu gibi, okaliptüs de Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilere karşı bir inhibitör etkiye sahiptir, bu da gıda kaynaklı hastalıklara ve antibiyotik kullanımını gerektiren diğer bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabileceği anlamına gelir.

 

 zeytinyagi-haric-tum-bitkisel-yaglar-kanserojen-mi

Kekik Esansiyel Yağı

Yukarıda bahsedilen çalışmaların, bazı temel yağların, antibiyotikler kadar etkili bir şekilde bakteriyel enfeksiyonları temizlemeye yardımcı olacak kadar güçlü olduğunu gösterdiğini belirttik.

Bir çalışmada, bakteriyel vajinoz tedavisinde kekik esansiyel yağı kullanılmış ve BV’nin tekrarlayan epizodlarından kurtulmak için etkili olduğu ve bunun antibiyotiklere ideal bir alternatif olduğu bulunmuştur.

 

BURAYA DİKKAT! : Her zaman olduğu gibi, sağlıklı yaşam rutininize yeni bir esansiyel yağ eklemeden önce bir doktor tavsiyesi almanızı şiddetle tavsiye ederiz.


Paylaşmak güzeldir...

En Bilinen Bitkisel Çaylar ve Sağlığa Faydaları

Bitkisel çay , çiçek, yaprak, tohum , kök, gövde ve çok sayıda bitki ve çiçeğin taç yapraklarını dikerek yapılır. Bitkisel çaylar yüzlerce farklı çeşidi vardır, bazıları ortak ve diğerleri daha karanlık olan ve dünya bölgenize bağlı olarak, farklı türleri daha yaygın olarak bulunacaktır. Her bir bitkisel çay türünün sağlık yararları, tek bir bileşen veya farklı ot ve çiçeklerin bir kombinasyonu olabilen bileşime bağlıdır. Bitkisel çay için başka bir isim “tisane” dir, ancak bu daha az kullanılır.

 

İçme Bitkisel Çayların Faydaları

Lezzetli ve ferahlatıcı bir demleme keyfini çıkarırken sağlığını geliştirmek isteyen insanlar için bitkisel çay içmek şiddetle tavsiye edilir. Kahve ve standart çayın aksine (siyah, beyaz, yeşil, vb), çoğu bitkisel çaylar kafein içermez. Bitkisel çaylar, çeşitli antioksidanlar, vitaminler , mineraller ve diğer besinler sunar, ancak özellikler, seçtiğiniz bitki ve bitkilere bağlıdır. Yaygın sağlık yararları arasında bedensel ve zihinsel rahatlama, uyku bozukluklarına yardımcı olma, inflamasyonu azaltma, ağrıyı hafifletme, yaygın hastalıklara karşı koruma, bağışıklık sistemini güçlendirmek, sindirim sistemini optimize etmek, vücudu detoksifiye etmek ve bilişsel işlevi uyarmak bulunur.

 

Diüretik ve Müshil

Diüretikler ve laksatifler, toksinleri vücuttan hızla yok etmeye, gastrointestinal sistem, böbrek ve karaciğer üzerindeki stresi azaltmaya yardımcı olur. En iyi diüretik çaylar karahindiba , ebegümeci, yeşil, alıç ve ardıç çaylarıdır.

 

Bağışıklık Sistemini Artırın

Bağışıklık sistemini antioksidanlar ve vitaminlerle uyarmak, enfeksiyonları önlemeye, oksidatif strese karşı korunmaya ve kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Mükemmel bağışıklık artırıcı bitkisel çaylar arasında mürver , ekinezya , zencefil ve meyan kökü çayları bulunur.

 

Uyku Sorunlarınızı Azaltır

Bazı çay türleri, nörotransmitter seviyelerini dengeleyebilir, anksiyeteyi azaltabilir ve yatıştırıcı etkilerle uykuyu destekler. Uyku problemleri için en iyi seçenekler kediotu, kava kökü , papatya ve lavanta çaylarıdır.

 

Analjezik özellikler

Ağrının giderilmesi, kronik rahatsızlık çeken veya hastalık, ameliyat veya yaralanmalardan kurtulan kişiler için çok önemlidir. En iyi analjezik bitkisel çaylar, yenibahar , bergamot, papatya, okaliptüs ve kava kökü çaylarını içerir.

 

Anti-inflamatuar Özellikleri

İnflamasyonu azaltmak gastrointestinal distres ve artritten baş ağrılarına ve hemoroidlere kadar herşeye yardımcı olabilir. Nane, zencefil, zerdeçal ve okaliptüs çayları gibi bitkisel çaylar enflamatuar problemler için idealdir. bitkisel çaylar

 

 

Stres ve Anksiyete Rahatlatmak

Yatıştırıcı stres ve anksiyete de düşük depresyon düzeylerine yardımcı olabilir, enerjiyi artırır ve vücutta inflamasyon ve kronik hastalık insidansını azaltır. Stres seviyelerini düşürmek için kava kökü, kediotu ve papatya çayları içer.

 

Sindirim Yardımı

Hazımsızlık, kramp, şişkinlik, mide bulantısı, kusma, kabızlık ve ishal bitkisel çaylar, özellikle karahindiba, papatya, tarçın, nane ve zencefil çayları gibi çeşitleri ile ortadan kaldırılabilir.

 

Beyin sağlığını artırmak

Beyninizde oksidatif stresin önlenmesi , aynı zamanda odak ve konsantrasyonu artırırken, sağlıklı beslenmenize kuşburnu, zencefil, nane , rooibos ve karahindiba çayları ekleyerek elde edilebilir.

 

Bitkisel Çaylar Listesi

Yüzlerce yaygın olarak bulunan ve kullanılan bitkisel çay çeşitleri bulunmaktadır, ancak en popüler olanlarından bazıları, en dikkate değer faydalarından bazılarıdır.

Anason Çayı – Mide rahatsızlıkları, aşırı gaz , bulantı, tıkanıklık, öksürük ve soğuk algınlığı ve ağrılı adet krampları için mükemmeldir.

Kenevir Çayı – Kronik ağrı, inflamasyon, anksiyete, stres, depresyon, baş ağrısı, hazımsızlık ve krampları azaltmak için kullanılır.

Ekinezya Çayı – Bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi enfeksiyonlardan korur ve vücuttaki iltihabı ortadan kaldırır.

Papatya Çayı – Rahatlatıcı özellikleri vardır , mide yatıştırır ve sırt ağrısı , iltihaplanma, artrit, cilt iritasyonu ve güneş yanığının semptomlarını iyileştirir.

Kediotu Kök Çayı – Vücudun yatıştırıcı nitelikleri, stres seviyelerini ve tansiyonu düşürür ve anti-spazmodik kaliteleri vardır.

Nane Çayı – Özellikle bağışıklık sistemini uyarırken, krampları, mide rahatsızlığını , hazımsızlığını ve aşırı gazı rahatlatmak için iyidir.

Kekik Çayı – Ateşleri kırmak, öksürük ve soğuk algınlığı tedavi etmek, bağışıklık tepkilerini arttırmak, mideyi yatıştırmak ve baş ağrısını kesmekle bilinir.

Zencefil Kökü Çay – Bulantıyı yatıştırır, sindirimi uyarır, kronik hastalıkları önler ve iştahı arttırır.

Osmanthus Tea – Toksinlerin ortadan kaldırılmasını teşvik eder, tıkanıklık ve öksürüğü temizler ve kötü nefesi artırır.

Zerdeçal Çay – Vücudun antioksidan aktivitesini uyarır, kanseri önler, iltihapları yatıştırır ve iyi sindirimi teşvik eder.

 

Bize bu başlıklardan ulaştınız; bitkisel çaylar isimleri, bitkisel çaylar listesi, bitki çayları resimli, bitkisel çay markaları, zayıflatan bitkisel çaylar, bitki çayları çeşitleri, bitki çayları isimleri resimli, en faydalı bitki çayı hangisidir


Paylaşmak güzeldir...

Gıda Takviyesi nedir? Ne işe yarar? Güvenli mi? Çocuklar veya bebekler alabilir mi?

 

Gıda takviyesi almayı mı düşünüyorsunuz?

İrlanda adasında her dört kişiden biri, normal diyetimizde bir eksiklik olduğunu hissettiğimizde ya da genellikle tükendiğimizi hissettiğimizden ya da kışın soğuk algınlığı önlemek için yiyecek takviyeleri alıyor. Ama gerçekten işe yarıyor mu? Gıda takviyeleri için bu kılavuz, sorularınızın çoğuna cevap verecektir.

 

Gıda takviyeleri nelerdir ve ne iş yapar?

Gıda takviyeleri, diyetsel olarak alınan besin maddelerinin konsantre kaynaklarıdır. Bunlar arasında, kalp sağlığına yararlı olduğu gösterilen balık yağları, anemiyi önlemeye yardımcı demir gibi mineraller ve A’dan K’ye vitaminlerin bir listesi yer almaktadır. Takviyeler, çoğu gıdada bulunandan daha fazla miktarda besin içerir.

 

İnsanlar neden besin takviyesi alıyor?

Doğurganlık çağındaki tüm kadınlar (ve cinsel olarak aktif olan), bebekte spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemek için günde 400μg folik asit takviyesi almalıdır. Birçok hamilelik plansızdır, bu nedenle kontraseptif kullananlar bile kadınların folik asit almaları önemlidir.

 

Bazı durumlarda doktorunuz bir gıda takviyesi almanızı tavsiye edebilir, örneğin kırılgan kemikler için takviyeler gerekebilir ve bazen yaşlı kişiler yiyeceklerden ihtiyaç duydukları besinleri emmekte güçlük çekebilir ve ek şeklinde ekstra almaları gerekebilir.

 

Genel olarak, sağlıklıysanız ve normal dengeli bir diyet yapıyorsanız, gıda takviyeleri almanıza gerek yoktur. Bu, nişastalı gıdalar (tercihen kepekli), meyve ve sebzeler, az yağlı süt ürünleri, yağsız et ve balık dahil olmak üzere çeşitli gıdalar içeren bir diyet anlamına gelir. Bazı takviyelerin fazlalığı zararlı olabilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

 

Aldığım ürünün güvenli olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Avrupa Birliği, gıda takviyelerinin güvenli ve düzgün bir şekilde etiketlenmesini sağlamak için yeni kurallar getirmiştir. Gıda takviyelerinde sadece belirli besinler kullanılabilir ve bunlar yalnızca sağlık riski taşımayan miktarlarda kullanılabilir. Bazı takviyeler için maksimum güvenli seviyeler henüz belirlenmemiştir.

 

Etikette nelere dikkat etmeliyim?

Etiket açıkça göstermelidir:

 • Malzemeler nelerdir
 • Ne kadar ve ne sıklıkta
 • RDA’nın bir yüzdesi olarak ifade edilen bir ek içindeki her bir besinin miktarı (bir yetişkin için önerilen günlük ödenek)
 • Ek, sağlıklı ve dengeli beslenmenin yerini alacak şekilde tasarlanmamıştır.

 

Yemek yemeyip takviye alsam diyetim sağlıklı olur mu?

Takviyeleri almak zayıf bir diyeti düzeltmez. Gıdalardan sadece bir veya iki vitamin veya mineralden çok daha fazlasını elde ederiz; ayrıca sağlığımız üzerinde faydalı etkileri olabilecek enerji, protein, lif ve diğer doğal bileşikler alırız. Ama bizi sağlıklı besinlerde birlikte çalışan besinlerin birleşimi. O yüzden diyetinize uyarak yemeğinizi eksiltmeyin.

 

Çocuğumun besin takviyesine ihtiyacı var. Alabilir mi?

Bazı bebekler ve çocuklar bir gıda takviyesi almaktan yararlanabilir. Kendi doktorunuz, bebeğiniz ve çocuğunuz için sağlıklı tavsiyede bulunan tek kişidir. Bebeğinizin veya çocuğunuzun diyetini takviye etmenizi tavsiye ederse, özellikle kendi yaş grupları için tasarlanmış bir ürün kullanın. Bebekler ve çocuklar yetişkinlerden daha küçük olduğu için güvenli olmayan miktarlarda almak daha kolaydır.

 


Paylaşmak güzeldir...

Arı Sütünün 7 Muhteşem Faydası!

Çoğu insan balın arılardan geldiğini bilse de, aynı böceklerden gelen besleyici bir tür gıda olduğunu bilmezler. Arı sütü, bir arının başının tepesinden dışarı atılır ve bir kraliçe hücresi (özel bir petek) olarak adlandırılır. Arı larvaları ilk doğduğunda, sağlıklı ve besleyici bir destek elde etmek için doğrudan işçilerden arı sütü ile beslenirler, böylece ilk birkaç günlerinde hayatta kalırlar. Ancak, 3-4 gün sonra larvalar artık arı sütü tüketmez. Potansiyel kraliçe arıları için, bu süt çok daha önemlidir. Aslında, kraliçe larvaları bu özel kraliçe hücrelerine konur ve arı sütü ile çevrelenir. Onların “kraliçe morfolojisi” ni geliştirmelerine yardımcı olan şey budur.
Kraliçe larvalarında fenotipik değişikliğe neden olan tek bir protein olan royalactin vardır. Yumurtalık geliştirmelerine ve normal arılardan çok daha büyük boyutlara ulaşmalarına neden olur. Ayrıca, bir kraliçenin ömrünün normal bir arıdan 20 kat daha fazla uzatıldığı bilinmektedir.

ari-sutu-nedir

1 – Besin Değeri

Arı sütü, kalsiyum , bakır , demir , fosfor, silikon , kükürt ve potasyum gibi minerallerin yanı sıra B-ailesi vitaminleri , biyotin , inositol, folat, nükleik asitler, gama globülin ve zenginliği gibi zengin besin elementleri içerir. İnsan vücudunun üretemediği 8 temel amino asit de dahil olmak üzere 17 farklı amino asit ve bu nedenle diyetlerinden elde edilmesi gerekir.

2 – Kan Basıncını Düzenler

Araştırmalar, arı sütünde bulunan bazı proteinlerin insanlarda kan basıncı seviyelerini doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur. Bu protein hidrolizatı, kan basıncı üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olabilir. Bu, kan damarları ve kalp üzerindeki stresi azaltmak için vazodilatatör görevi gören içinde bulunan potasyumla birleştirildiğinde, arı sütü kalp rahatsızlıklarını önlemek için harika bir yol gibi görünmeye başlar.

3 – Cinsel Sorunlarını Tedavisi

Doğurganlık sürecindeki kraliçe arının tam işlevi bilinmese de, insan doğurganlığı üzerindeki etkisinin kraliçenin morfolojisini etkileyen ve cinsel olarak uygun hale gelmesine yardımcı olan protein olan royalactin ile bağlantılı olduğundan şüpheleniyor. Nedeni ne olursa olsun, erkeklerde doğurganlığı ve sperm hareketliliğini arttırdığı, böylece eşinin gebe kalma şansını arttığı gösterilmiştir.

4 – Enflamasyonu azaltır

Arı sütündeki etkileyici vitaminler ve aktif enzimler, potansiyel bir anti- inflamatuar ajan haline getirir. Bununla birlikte, aşırı ısı enzimatik özellikleri geri alacaktır, ama bu nedenle bu tür faydaları için arı sütü alınamaz. Mesela iltihap ağrısını hafifletmek için vücudun etkilenen bölgelerine topikal olarak uygulayabilirsiniz.

 

5 – Erken Yaşlanmayı Önler

Arı sütü, kraliçe arının ömrünü önemli ölçüde uzatmaya yardımcı olduğu gibi, kraliçe arısında bulunan antioksidanlar da normalde erken yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri yok etmek için çalışabilirler. Antioksidanlar, kırışıklıkları giderir , cildinize sağlıklı bir parlaklık katabilir, saç dökülmesini önleyebilir ve maküla dejenerasyonunu önleyebilir.

 

6 – Kilo kaybı

Lesitin, etkili bir şekilde kolesterolü azaltabilen, karaciğer fonksiyonunu artırabilen ve sağlıklı sindirimi kolaylaştırabilen, arı sütünün bileşenlerinden biridir. Tüm bunlar kilo kaybına yardımcı olabilir. Arı sütü ve bu besin takviyesi protein içeriği neden olduğu geliştirilmiş metabolizma ile birleştirildiğinde, belirli bir kilo kaybı güçlendirici olarak çalışabilir!

 

ari-sutu-nedir

7 – Metabolizmayı hızlandırır

Arı sütünün insanların üretemediği gerekli amino asitlerin 8’ini içermesi, onu çok önemli bir besin kaynağı haline getirmektedir. Bu 8 amino asitin elde edilmesi zor olabilir, ancak vücuttaki yeni proteinlerin dövülmesi ve metabolizmamızın düzgün şekilde çalışmasını sağlamak için gereklidir. Arı sütü, bu nedenle, hücresel rejenerasyonu artırabilir, kas gelişimini ve büyümesini hızlandırabilir, kemik gücünü artırabilir ve vücudumuzdaki hormonal / enzimatik süreçleri optimize edebilir, bu da yaşam tarzımıza diğer sağlıklı desteklerle sonuçlanabilir!

 

 

BURAYA DİKKAT! : Bazı insanların bal, arı poleni ve arı sütüne alerjisi olabilir. Diyetinize arı sütü eklemeden önce doktorunuzla danışmanız şiddetle tavsiye edilir.

 

 

Arı sütü ürünlerini almayı düşünürseniz, websitemizdeki uygun fiyatlara göz atabilirsiniz.

 

 

Bize bu başlıklardan ulaştınız; arı sütü fiyatı, arı sütü kullananlar, arı sütü nedir, arı sütü polen, arı sütü nasıl kullanılır, arı sütünün çocuğa faydaları, arı sütü nerede bulunur, arı sütü faydaları ibrahim saraçoğlu


Paylaşmak güzeldir...
cildinizi-mukemmellestirecek-13-cilt-bakim-urunu

Cildinizi Mükemmelleştirecek 13 Cilt Bakım Ürünü

Artık her zamankinden daha fazla doğal cilt bakım ürünü var. Düzenli olarak doğal ürünler kullandığınızda, cildinizi güzelleştirmenin yanı sıra, antioksidanları da emer, cildinizin UV direncini artırır ve bağışıklık sisteminizi de uyarırsınız.

cildinizi-mukemmellestirecek-13-cilt-bakim-urunu

Bu 13 doğal cilt bakım ürününü deneyerek güzellik rutininizi yapmaya başlayın:

 

 1. Hindistan Cevizi Yağı

Temizlemek, nemlendirmek, makyajı kaldırmak, yaraları veya yaraları daha hızlı iyileştirmek ve jilet yanmasını önlemek için hem cildinize hem de saçınıza hindistan cevizi yağı kullanın. İçinde kullanılan hindistan cevizi yağı da görünüşünüz için faydalıdır. Antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri, ayrıca bağırsaklarınızı beslemeye ve bağışıklık fonksiyonunu artırmaya yardımcı olan sağlıklı yağlar içerir.

 

Sağlıklı cilt, vücudunuzdaki diğer organlar gibidir: Hücrelere sürekli olarak oksijen ve besin maddelerine ihtiyaç duyar ve toksinlerin yıkanması gerekir. Bu nedenle, optimum cilt sağlığı için hormonal ve sindirim işlevine yardımcı olan hindistan cevizi yağı çok önemlidir.

 

 1. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacının uçucu uçucu yağları, neredeyse tamamı Avustralya’ya özgü olan yaklaşık 230 farklı bitki türünden elde edilir. Zararlı bakterileri azaltma yeteneğinden sorumlu birincil etken maddeler terpen hidrokarbonları, monoterpenleri ve seskiterpenleri içerir. Araştırmalar, 100’den fazla farklı kimyasal bileşeni ve uçucu hidrokarbonları, aromatik ve hava yoluyla seyahat edebilen, cildin gözeneklerini ve mukus zarlarını iyileştirici faydalar sağlamak için gözlemlemiştir. Bu yüzden çay ağacı yağı sivilce için en iyi ev ilacıdır.

 

 1. Elma Elma Sirkesi

Son derece çok yönlü ve ucuz bir doğal cilt bakım ürünü olan elma sirkesi faydaları arasında patojenlerin (bakteri gibi) öldürülmesi, bağırsak sorunlarının neden olduğu cilt sorunlarının giderilmesi, cildin temizlenmesi ve aknenin durdurulmasına yardım edilmesi ve ayrıca antifungal özellikler sağlanması yer alır. Cilt problemleri için ACV kullanımı, “modern tıbbın babası” olarak kabul edilen Hipokratlara (M.Ö. 460-377) ve ülserlerin temizliği ve cilt yaralarının tedavisi için anti-fungal ACV ve ham balın kullanımına inanan bir şekilde devam eder. .

 

Aynı zamanda, yüksek oranda yararlı asetik asit ve potasyum ve magnezyum gibi belirli vitaminleri içerir, bu da içsel olarak tüketildiğinde detoksifiye edici bir madde yapar, çünkü karaciğer fonksiyonunu arttırır ve bağırsaktaki bakterileri dengelemeye yardımcı olur.

 

 

 1. Ham Bal

Ham bal, besinlerin, enzimlerin, vitaminlerin ve cildi güçlendirici asitlerin en iyi doğal kaynaklarından biridir. Ham balın faydaları arasında kesilmelerin azaltılması, nemlendirici özellikler sağlanması, antiseptik özelliklerin bulunması, yaraların iyileştirilmesinin teşvik edilmesi, alerji veya döküntülerle mücadele edilmesi ve yara izlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Ham bal, marketlerde bulunan ballardan farklı olarak, ısıtılmamış, işlenmemiş ve pastörize edilmez. Bu nedenle, tüm besin maddelerini işlemeyle yok edilmedikleri gibi sağlam tutabiliyor.

 

Bir antimikrobiyal bal, özellikle yara ve yanıklar için bir pansuman olarak uygundur . Ayrıca, bakteriyel enfeksiyonlar, kepek, bebek bezi dermatit, sedef hastalığı ve daha fazlasını iyileştirmek için kullanılan tedavilere dahil edilmiştir. Bal, aynı zamanda, bir sivilce tedavisi olarak mükemmel bir ev yapımı doğal cilt bakım ürünüdür çünkü hassas veya karışık cilt tiplerinde bile yüz temizleyicilerinde kullanılabilir.

 

 1. Deniz Tuzu

Deniz tuzu, ürettiği deniz suyundan emdiği magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi tonlarca mineral ve besinle birlikte gelir. Bu minerallerin çoğu cilt hücrelerimizdeki ve vücutlarımızda bulunanlarla aynıdır, bu da gerçek deniz tuzunun cildin dengesini, korunmasını ve onarılmasını sağlamasının nedenidir.

 

Hindistan cevizi yağı, lavanta esansiyel yağı ve ham bal gibi diğer cilt artırıcı malzemelerle ev yapımı yüz maskeleri, tonerler ve ovma makinelerinde gerçek Himalaya veya Kelt deniz tuzları kullanın. Tuz, cildin yatıştırılması ve sakinleştirilmesi için antiinflamatuar özellikler içerir, ölü deri hücrelerini ve tahrişini giderir, yağ üretimini dengeler ve cildin nem seviyelerini muhafaza etmesine yardımcı olur.

 

 

cildinizi-mukemmellestirecek-13-cilt-bakim-urunu

 1. Avokado

Ultra-nemlendirici bir yağlı meyve olan avokadoların faydaları , cilde nüfuz edebilen A, D ve E vitaminlerini içerir. Güneş yanığı cildi yatıştırmaya yardımcı olur, kolajen üretimini hızlandırabilir ve yaşlılık lekelerini tedavi edebilir. Aynı zamanda topikal olarak uygulandığında cildin iltihaplanmasını azaltmak için de çalışır ve yenildiğinde de aynı şeyi yapabilir. Ev yapımı Avokado Yüz Maskesini , uçucu yağlar, bal veya taşıyıcı yağ ile bir araya getirerek taze bir avokado ile nemlendirin ve cildin nemli olmasını sağlayın.

 

 1. Limon Esansiyel Yağı

Yara izlerinin ve yaş lekelerinin solması, cildin soyulması, cildi aydınlatması ve hafifletmesi, yağlı ciltler ve kırışıklıklar ile savaşmak için faydalıdır. Limon yağı eldeki en çok yönlü uçucu yağlardan biridir, çünkü diş beyazlatıcı, çamaşır spreyi, selülit kremi, yüz yıkama ve ev temizleyici olarak kullanılabilir! Jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve cildin sorunlu bölgelerine masaj yapın. Ayrıca, parlaklığı artırmak ve kalıntıları gidermek için saçınıza da kullanabilirsiniz.

 

 1. Argan Yağı

Fas’a özgü ve nesiller boyunca kullanılan argan yağı, A vitamini ve E vitamini, çeşitli antioksidanlar, omega-6 yağ asitleri ve linoleik asit açısından zengin olduğu için çok iyileşiyor. Argan sadece cildi nazikçe nemlendirmek için değil, aynı zamanda saçınızın parlaklığını ve sağlığını da arttırır.

 

 

 1. Aloe Vera

Çoğu insan aloe vera faydalarını şifalı güneş yanıkları ile ilişkilendirir, ancak aloe’nun aynı zamanda enflamasyon, kızarıklık ve kaşıntıyla savaşan bakteri savaşıcı, yatıştırıcı maddeler içerdiğini biliyor muydunuz? Yüzlerce yıldır aloe, geleneksel Çin tıbbında deri hastalıklarını, enfeksiyonları ve mantar hastalıkları için doğal tedaviyi tedavi etmek için kullanılmıştır.

 

Son zamanlardaki araştırma sonuçları, aloe vera’nın yanık ve yara iyileşmesi için etkili olduğunu göstermektedir, ancak şaşırtıcı bir şekilde sizi dışarıdan da zehirler. Öyle ki, ağızdan alındığında, aloe karaciğer, dalak ve kemik iliğinde tümörlerin ve parazitlerin sayısını ve büyüklüğünü bile azaltabilir.

 

Aloe vera bitkileri, tıpta kullanılan iki madde üretir: yaprağın merkezinde hücrelerde bulunan jel ve yaprakların derisinin altındaki hücrelerden elde edilen lateks. Bunlar yanıklar , donma, sedef hastalığı ve soğuk yaraları için doğal bir cilt bakımı çözümü olarak kullanılabilir.

 

 1. Jojoba Yağı

En yaygın olarak kullanılan taşıyıcı yağlardan biri olan jojoba yağı aşırı derecede nemlendirir ve yanıkları, yaraları, yaraları, dermatiti, akne sedeflerini ve kırışıklıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Amerikan ve Meksika’nın güneyindeki bu yağ, nesiller boyunca akne, sedef hastalığı, güneş yanığı ve çatlamış cildi tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca saç telini kısaltmak, cildi rahatlatmak ve saç köklerinin açılmasını önlemek için saçsızlığı azaltmak için de kullanılır.

 

Jojoba yağının kimyasal yapısı söz konusu olduğunda, bu bir çoklu doymamış balmumu ile benzersizdir. Bir balmumu olarak, jojoba yağı özellikle cildi korumak, nem kontrolü sağlamak ve cildi ve saçı yumuşatmak için kullanışlıdır.

 

 cildinizi-mukemmellestirecek-13-cilt-bakim-urunu

 

 1. Badem Yağı

Muhtemelen bademlerin pek çok beslenme faydasını biliyorsunuzdur, ama belki de cildinizde badem yağı kullanmakta yenisiniz. Badem yağı sadece harika kokmaz, aynı zamanda anti-inflamatuar, antiviral, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Uçucu yağlar için deri döküntülerini , akneleri veya kuruluğu doğal olarak tedavi etmek için mükemmel bir taşıyıcı yağdır. Aynı zamanda birçok farklı koku ile kolayca karışır, bu yüzden ev yapımı çamaşırları, maskeleri veya losyonları deneyin.

 

 1. Shea Yağı

Shea yağı, yüzlerce yıldır Afrika’da doğal bir cilt bakım ürünü olarak kullanılmakta olup, bugün hâlâ büyük ölçüde dünya çapında yetiştirilmektedir. Kuru cilt tipleri için mükemmel bir nemlendirme seçeneği sunar ve dökülme, kızarıklık veya soyulmayı azaltmada ucuz ancak etkilidir.

 

 1. Hint yağı

Cildi temizlemek için kullanılır, kastor yağı aslında bir “kurutma yağı” dır, ancak bu durum çok tuhaf görünebilir. Yüz temizliği için sadece çok küçük bir miktar, kasık yağı hakkında bir çay kaşığı, hindistan cevizi veya badem gibi başka bir yağın 1/4 fincan içine karıştırılmış şekilde kullanmanız gerekir. Yüzünüze masaj yapın, daha sonra kirleri çıkarmak için ılık su ile durulayın.


Paylaşmak güzeldir...
sac-bakimi

Saç Sağlığınız için En İyi 5 Yağ Önerisi!

Çoğu insan kimyasal maddelerden uzak durmaya çalışır, saç bakım ürünlerini denemek istiyorsanız, hindistan cevizi, argan, jojoba ve zeytin gibi doğal yağları deneyin. Bunlar saç sağlığı için en iyi yağlardan birkaçıdır, doğrudan cilt ve saç üzerinde kullanılabilir. Lavanta ve limon otu gibi uçucu yağlar, saçları beslemeye ve güçlendirmeye yardımcı olurken aynı zamanda saçlarınızın güzel görünmesini ve güzel kokmasını sağlar.
Her gün daha fazla insan, organik ve GDO içermeyen gıdalar da dahil olmak üzere daha sağlıklı yaşam tarzlarını benimserken, güzellik ürünlerinde de aynı eğilimi sürdürmektedir. Doğal güzellik ürünleri hızla popülerlik kazanıyor, her geçen gün doğal ürün kullanan kadınların sayısı giderek artıyor. Güncel bir Harris Anketi araştırması , 18 yaş üstündeki kadınların yüzde 53’ünün tamamen doğal saç bakım ürünlerini kullandığını ortaya koydu. Birçok seçenek olduğundan, birçok kadın saçlarında en iyi yağın hangisi olduğunu merak ediyor. Bu yararlı konumuz, saçlarınızı sağlıklı beslemek için doğru tipte yağları seçmenize yardımcı olacaktır.

 

 • Hindistan cevizi yağı

 hindistancevizi_yagi_ne_ise_yarar

Tahmin edebileceğiniz gibi, hindistan cevizi yağı hindistan cevizinden gelir. Kullanılan en çok yönlü yağlardan biridir ve aynı zamanda cilt için de mükemmeldir. Buharlaşmadan saçlara derinlemesine nüfuz etmesini sağlayan çok miktarda yağ asidi içerir. Hindistan cevizi yağı iyi saç sağlığı için gerekli olan karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Hindistan cevizi yağı, rafine edilmiş, rafine edilmemiş ve ekstra bakire gibi çeşitli farklı çeşitlerde mevcuttur ve saç büyümesi için en iyi yağlardan biridir.

Şunlar İçin İdealdir: Tüm saç tipleri, özellikle kuru, hasarlı veya donuk saçları olanlar. Hindistan cevizi yağı, kırılgan saçları ve kırık uçları onarmak isteyenler için önerilir ve yavaş saç büyümesi olan kişiler için önerilir.

Yararları: Hindistan cevizi yağı, ısı hasarına karşı koruma ve hasarlı ve kırılmış saçları tamir etme gibi birçok faydaya sahiptir.Düzenli olarak kullanmak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı saç büyümesini ve sağlıklı bir saç derisini destekler.Hindistan cevizi yağı, nemi koruyarak ve güzel ve sağlıklı bir parlaklık kazandırarak saçın görünümünü iyileştirir. Birçok hindistan cevizi yağı da saç kokusunu harika yapan lezzetli bir hindistan cevizi kokusuna sahiptir.

Nasıl Kullanılır: Mümkün olduğunda organik hindistan cevizi yağı kullanın. Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında katı olduğundan, ısıtmak onu yumuşatır ve daha kolay uygulama sağlar. Yağlı bir saç derisine sahip olanlar için: Kökleri hariç, saça uygulayın. Kuru kafa derisi olanlar için: Kökler de dahil olmak üzere saça uygulayın. En az 30 dakika bekletin ve her zamanki şampuanınızla yıkayın. Hindistan cevizi yağı ile haftada bir kez saçlarınızı tedavi etmek, zarar görmemesine ve sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

 

 • Argan Yağı

argan-yagi-nedir-iste-argan-yaginin-faydalari-

Fas yağı olarak da bilinen Argan yağı, argan ağaçlarından üretilen fındıklardan elde edilir. Yağ asitleri, antioksidanlar ve E Vitamini bakımından zengin olan argan yağı, saçınızın güzel görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda birçok koruyucu özelliği de vardır. Zengin altın renginden dolayı bazen “sıvı altın” olarak anılır. Tamamen doğal işlenmiş , organik argan yağı en iyi şekilde kullanılır, çünkü minimum düzeyde işlenir ve herhangi bir kimyasal veya katkı maddesi içermez.

Şunlar için idealdir: Sık sık şekillendirilen ve ısıya maruz kalan kuru, kırılgan, kıvırcık veya kalın saç. Ayrıca saçları yağlı olan insanlar için idealdir.

Faydaları: Argan yağı, saçları UV ışınlarından ve ısıdan korur. Ayrıca saçı nemlendirir ve pürüzsüzleştirir, yumuşak ve yönetilebilir hale getirir ve parlak bir parlaklık kazandırır.

Nasıl kullanılır: Argan yağı viskozdur ve oda sıcaklığında dökülür. Hindistan cevizi yağı kadar yağlı olmadığı için, argan yağını haftada bir defadan fazla kullanabilirsiniz – hatta isterseniz günlük. Tavsiye edilen kullanım birkaç damla elinize dökülür, bir arada ovulur, sonra saçınıza uygulanır, köklerden kaçınılır. Argan yağı kuru veya nemli saçlara uygulanabilir ve çabuk bir anti-frizz tedavisi olarak mükemmel çalışır. İşte bir argan yağı saç tamir maskesi için bir reçete .

 

 • Jojoba yağı

jojoba-yagi

Jojoba yağı, ho-ho-ba olarak telaffuz edilir, jojoba bitkisinin ürünüdür. Jojoba yağı saçta kullanım için idealdir, çünkü sebumla birçok özelliği paylaşır, yağlarımız doğal olarak üretir. Saç derisinin doğal dengesine müdahale etmez. Saç şaftına ve folikülüne derinlemesine nüfuz ettiğinden, içten dışarıya doğru çalışan jojoba yağı mükemmel bir nemlendiricidir. Jojoba yağı ayrıca antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Tamamen doğal, rafine edilmemiş jojoba yağı , herhangi bir kimyasal içerik içermediğinden, saç ve cilt üzerinde kullanılan en iyi tiptir.

İdeal saç tipleri: Kuru, hasarlı veya donuk kıllar ve kepek ve kuru kafa derisi sorunları olanlar.

Faydaları: Jojoba yağı kılı nemlendirir, kepek ve kuru saç derisini önler ve saçları yumuşak ve parlak yapar.

Nasıl kullanılır: Jojoba yağı birkaç farklı şekilde kullanılabilir. Oda sıcaklığında viskoz ve dökülebilir. Ayrı bir tedavi olarak, saçınızı şampuanlamadan önce saç derisine uygulayabilir ve 30 dakika veya daha uzun süre bekletin. Gecede bile bırakabilirsiniz. Saç kremliğinize birkaç damla eklemeyi deneyin veya şampuanlamadan sonra saçınızın ucuna düz bir şekilde uygulayın. İşte bir jojoba yağı saç nemlendiricisi için bir reçete .

 

 • Zeytin yağı

zeytinyagi

Zeytinyağı, presleme zeytinlerinden elde edilen son derece çok yönlü bir yağdır. Koruyucu ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Saç şaftını kapladığı ve keratin kapladığı için zeytinyağı koruyucu niteliktedir. Ayrıca limon suyu ile kombine edildiğinde peeling ve kepek mücadele özellikleri vardır. Düzenli kullanıldığında, zeytinyağı kremi ve diğer saç-yumuşatma ürünlerini kullanma ihtiyacının yerini alabilir. Organik, sızma zeytinyağı en iyisidir, çünkü doğal antioksidanlar bakımından zengindir ve hiçbir kimyasal içerik içermez.

İdeal : Hasarlı, donuk, kuru veya kıvırcık saçların yanı sıra kepek eğilimli saçlar.

Yararları : Zeytinyağı ısıya karşı korur, gözle görülür bir görünüm kazandırır, parlatır, nemlendirir ve hasarlı ve kırık saçlara sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Nasıl kullanılır : Kuru ya da nemli saçlarda haftalık saç bakımı olarak zeytinyağını kullanabilirsiniz. Saçınızı bir ila iki çorba kaşığı zeytinyağı ile kaplayın ve saçınızı yaklaşık 30 dakika boyunca duş başlığıyla kapatın. Saçları sonradan iyice yıkadığınızdan emin olun ve soğuk su ile durulayın. Bir zeytinyağı tedavisinden sonra kremi kullanmanıza gerek yoktur. Haftada bir limon suyu ile kullanıldığında zeytinyağı da kepekle savaşır. Bu işlem için, her biri su, zeytinyağı ve limon suyu içeren birkaç çorba kaşığı karıştırın. Saç derisine sürtün ve şampuanı çıkarmadan önce 20 dakika bekletin.

 

 • Lavanta yağı

lavanta-yaginin-faydalari

Lavanta yağı, lavanta çiçeklerinden elde edilen uçucu bir yağdır. Çalışmalar , lavanta yağının topikal kullanımını saç gelişimini desteklediğini göstermiştir . Başın üzerindeki saç foliküllerinin sayısını arttırır, daha kalın saçlara neden olur. Ayrıca antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir, bu da onu kepek kullanan kişiler için ideal kılar. Kafa derisine masaj uygulandığında ve taşıyıcı yağ ile karıştırıldığında, dolaşımını artırır, saçların büyümesini uyarır ve saç kaybını önleyebilir. Saç derisi lavanta yağı ile işlendiğinde büyüyen saç folikülleri daha derinden köken alır ve daha az saç kaybına neden olur.

Şunlar için idealdir : Tüm saç tipleri, özellikle ön ve arkada yağlı saçları olan ve diğer bölgelerde kuru kafa derisi olan kişiler.

Yararları : Lavanta yağı, diğer topikal saç büyüme ürünlerinin neden olduğu yan etkiler olmadan saç büyümesini teşvik eder. Saç dökülmesini önler, saç derisini nemlendirir ve sebum üretimini dengeler. Düzenli kullanımı daha dolgun ve kalın saçlarla sonuçlanır. Saç ve saç derisine pek çok faydası ile birlikte lavanta yağının aynı zamanda saç dökülmesinin bir nedeni olan stresi de azalttığı kanıtlanmıştır. Lavanta yağı da ayrı ve hoş bir aroması vardır.

Nasıl Kullanılır : Lavanta yağı esansiyel bir yağ olduğundan, sıcak zeytin veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Kafa derisi masajı olarak kullanılıyorsa, sekiz ila 10 damla lavanta yağını bir taşıyıcı yağın iki çorbasıyla karıştırın ve kafa derisine masaj yapın. Bir havlu veya duş başlığı ile saçları örterek, bir gecede bırakın. Sabah şampuan saçı. Ayrıca nemlendirilmiş ve harika kokulu saçlar için şampuanınıza veya saçınıza birkaç damla da ekleyebilirsiniz.

 

 

Saçınıza Doğal Yağ Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tamamen doğal yağları saç bakım formülüne koymaya karar verdikten sonra, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır. Saçınızın gereksinimlerini ve en iyi çalışan yağ türlerini bilmek, her zaman doğal ve yüksek kaliteli yağların satın alındığı yerlerde her zaman yardımcı olur. Uçucu yağların güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağı ve saç bakımı için kullanılacak doğru miktarda yağın nasıl kullanılacağı gibi uygulama ipuçları da önemlidir.

 

sac-uzatan-besinler

Yüksek kaliteli, minimum işlenmiş yağlar kullanın. Mümkün olduğunda, organik, tamamen doğal yağlar kullanın. Bu tür yağlar doğal vitamin, mineral ve antioksidan seviyelerini korurlar ve hiçbir kimyasal veya doğal olmayan içerik veya katkı maddesi içermezler.

Malzemelere göz atın. Gizli kimyasallar veya doğal olmayan maddeler olup olmadığını kontrol etmek için etiketi okuduğunuzdan emin olun. Bazen doğal olduğunu iddia eden yağlar, parfümler veya katkı maddeleri gibi diğer malzemeleri içerir, bu yüzden her zaman satın aldığınızın farkında olun.

Saç tipinizi ve ihtiyaçlarınızı düşünün. Her saç tipi farklıdır ve ihtiyaçlarınız için hangi yağın en iyi olduğunu bulmanız biraz zaman alabilir. Saçlarınız için hangi yağlar iyi olursa, başka bir kişi için iyi olmayabilir ve tam tersi de geçerlidir. Denemek için korkmayın ve sizin için en iyi olan yağları bulana kadar denemeye devam etmeyin. Yağların tutarlı kullanımı sağlıklı, parlak ve güzel görünümlü saçlara neden olur, ancak sabırlı olun: Sonuçları görmek biraz zaman alabilir.

Uçucu yağları kullanırken, bunları asla doğrudan kafa derisine veya saça uygulamayın. Suda seyreltilmezler ve bir taşıyıcı yağ ile kullanılmalıdırlar. Olumsuz tepki görmediğinizden emin olmak için cildinize küçük bir damla yağ damlatın ve bunları almamaya özen gösterin. Esansiyel yağlar, özellikle de gebe veya emziren kadınlar hakkında emin değilseniz, sağlık uzmanınıza danışmanız her zaman iyi bir fikirdir.

Çok fazla kullanmadığınızdan emin olun. Yağ yağlı olduğundan, onu kullanmalısınız. Yağ içeren herhangi bir saç işleminden sonra saçınızı her zaman kaliteli ve alkolsüz bir şampuanla iyice yıkayın.

 

Saçlarda Doğal Yağların Kullanımının Faydaları

Kuru saç derisini ve saç dökülmesini arttırmaktan, parlaklık kazandırmaya ve hasara karşı korumaya kadar, doğal yağlar saçlarınıza bakım yapmanın yeşil bir yolunu sunar. Doğal yağların kullanımı, çevre ve genel sağlığınız için de iyidir, zira zararlı kimyasallara maruz kalmayı azaltır. Saç bakım rutininizde doğal yağları kullanmanın birçok faydası vardır.

 1. Saç uzamasını uyarır.
 2. Kuru kafa derisi ve kepek ile savaşır
 3. Isıyı ve stil hasarını önlemeye ve gidermeye yardımcı olur
 4. Parlaklık ekler
 5. Saç besler
 6. Yağlı saçları önler
 7. Çevre için daha iyi
 8. Kimyasal ve diğer doğal olmayan içeriklere maruz kalmayı azaltır.

 

Saç çeşitleri için en iyi yağlar

Hangi yağların en iyi şekilde çalışacağını seçerken saç tipinizin ve benzersiz gereksinimlerinin bilinmesi önemlidir. Çoğu insanın saç ve saç derisi problemleri vardır, bu yüzden farklı yağ kombinasyonları ve saç bakımları ile deney yapmak sizin için en iyi olanları bulmak için anahtardır.

 

Kuru, donuk saç: hindistancevizi yağı, argan yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı

Kuru kafa derisi: jojoba yağı, lavanta yağı, limon yağı

Hasarlı saçlar: hindistancevizi yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı

Saç dökülmesi: tatlı badem yağı, üzüm çekirdeği yağı, limon yağı

Kepek eğilimli saçlar: jojoba yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı, limon yağı

Yavaş büyüyen saçlar: hindistancevizi yağı ve tatlı badem yağı

 

Bize bu başlıklardan ulaştınız; doğal saç bakımı zeytinyağı yumurta, saç bakım maskesi suna dumankaya, yıpranmış saçlar için maske, en iyi saç bakım maskesi markası, saç bakımı nasıl olmalı, saç maskesi önerileri, boyalı ve yıpranmış saçlar için maske, evde saç bakımı erkek

 


Paylaşmak güzeldir...

Cildiniz ve Saçınız İçin Fark Yaratacak 10 Doğal Bakım Yağı

Daha önce belki adını hiç duymadığınız bu 10 Doğal Bakım Yağı, saç ve cilt için neredeyse mucizeler yaratmaktadır! izin için ilgi çekici olabileceğini düşündüğümüz bu yağları sıraladık 🙂

Acı Elma Yağı ve Adaçayı Yağı

acı elma ve adaçayı yağı

Tek başına bile birçok fayda sağlayan bu esanslar bir araya geldiğinde neredeyse kusursuz güzelliğin kapılarını aralıyor. Ancak Acı elma ve Adaçayı yağı bir araya geldiğinde anti-fungal özellik gösterebilen ve bu sayede mantar oluşumunu engelleyebilen, cilt üzerindeki iltihaplı bölgelere fayda sağlayan, ciltte yaşlanma ve kırışıklık etkilerini azaltabilen bir doğal bakım yağı olarak oldukça fayda sağlamaktadır.

Ardıç Yağı

ardıç yağı

Cilde onarıcı bakım, Selülit ve buna bağlı deformasyonlara onarıcı etkisi olduğu gibi saç köklerini de güçlendirici etkiye sahip Ardıç Yağı günümüzde cilt ve saç bakımı için sıkça kullanılmaya başlayan güçlü bir bitkisel bakım yağıdır.

Gül yağı

gül yağı

Yüzyıllardan beri hoş kokusu ile kadınları cezbeden gül yağı zamanla sadece parfüm amaçlı değil cilt ve saç bakımı için de kullanılabilen güçlü bir doğal bakım yağıdır. İçerdiği tanen, gallik asit ve guercitrin sayesinde yaşlanmayı geciktirici özellikleri bulunmaktadır.

Kakao Yağı

kakao yağı

Barındırdığı yağ asidi sayesinden ciltte ve saç köklerinde hücre yenilenmesine yardımcı olduğu gibi cilt lekeleri, yara izleri ve kırışıklık giderici olarak onarıcı bakım etkisine sahiptir. Saç ve Cilt bakımı yağı olarak kullanıldığı gibi hamile kadınlar için doğum sonrası oluşan kırışıklıkları onarmak için de kullanılır.

Keten Tohumu Yağı

keten tohumu yağı

İçerisinde Omega-3 başta olmak üzere bir çok zengin vitamin ve minerali barındıran Keten tohumu yağı cilt ve saç bakım yağı olarak kullanıldığında, ultraviyole ışınlara karşı saçınızı ve cildinizi koruyarak yıpranma etkilerine karşı önlem alabilirsiniz. Piyasada bir çok koruyucu ürünün içeriğinde keten tohumu yağı sıkça kullanılmaktadır.

Menekşe yağı

menekşe yağı

A ve C vitamini açısından zengin, salitik asit sayesinde cildin yağ dengesini düzenleyen Menekşe yağı cilt üzerinde ki kızarıklık ve deri dökülmesini engelleyebilen niteliği ile doğal bakım yağı olarak sıkça tercih edilir. Ayrıca saç dökülmesi ve kırılgan saçların onarılması konusunda oldukça etkilidir.

Okaliptüs yağı

okaliptüs yağı

Yoğun miktarda antiseptik özelliği bulunan okaliptüs yağı saç ve cilt bölgesine uygulandığında bakteri ve zararlı mikro organizma oluşmasını engeller. Kepek oluşumunu engelleyerek ve saç köklerinin nefes almasını sağlayarak sağlıklı ve hızlı uzayan saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.

Üzüm çekirdeği yağı

üzüm çekirdeği yağı

Hem yağlı hem de kuru ciltler için kullanılabilen üzüm çekirdeği yağı, cildinizin ömrünü uzatmak ve yaşlanma etkilerini gidermek için birebirdir. Hücreleri onarır ve canlılık sağlar, saç ve cilt bakım yağı olarak yaygın olarak kullanıldığı gibi makyaj temizlemek ve kalan kimyasalların etkilerini yok etmek için etkilidir.

Yasemin Yağı

yasemin yağı

Güzel kokusu ile bildiğimiz Yasemin yağı cilt üzerinde ki kılcal damarlarda kan dolaşımını hızlandırır, cildinize tazelik, canlılık ve parlaklık kazandırır, saç diplerinin gözeneklerini açar ve hava almasını sağlar. Günlük hayatınızda saçlarınızın elektiriklenme ile kabarmasını önleyen mucizevi bir bakım yağıdır.

Çörekotu yağı

çörekotu yağı

Kronik yorgunluğun yarattığı cilt lekeleri ve morluklara faydalı olan Çörekotu yağı, saçlarınızın erken beyazlamasını ve dökülmesini önler, saç yapısını korur ve saç diplerinin nefes almasını sağlar. Cilt üzerinde ki yaraları iyileştirme özelliğine sahiptir ve cilt üzerinde yaşlanmaya bağlı oluşan yıpranma etkilerini azaltır.


Paylaşmak güzeldir...

En Popüler 9 Bitkisel Yağ

Son zamanlarda kullanım alanları oldukça genişleyen bitkisel yağlar, genellikle bitkilerin ayıklanmasından sonra, ilgili bölümlerinin damıtılması sonucu elde edilir.

Uçucu yağlar listesinde yer alan bitkisel yağların en popüler dokuz tanesine, gelin yakından göz atalım.

1. Bergamot

Bergamot yağı, acı portakal ağacı olarak da bilinen bergamut meyvesinin kabuğundan damıtılarak elde edilir.
Bergamot özü, özellikle Earl Grey çayında ve aynı zamanda lokumda lezzet verici olarak kullanılır.

Bergamot yağı, taze çiçek, bitkisel ve narenciye aromalarına sahiptir. Çaya ya da şekerlemeye aşina olan herkes tarafından kolayca fark edilir.

2. Karanfil

Karanfil yağı, yaprak dökmeyen bir ağaç olan karanfil ağacının kurutulmuş aromatik çiçek tomurcuklarından elde edilir.

Yemeklerde kullanılan popüler baharatlar gibi, karanfil yağı sadece baharatlı, sıcak ve odunsu bir aromaya sahiptir.

3. Okaliptus

Okaliptüs yağı, Okaliptüs cinsinden herhangi bir sayıda farklı ağaçtan elde edilen uçucu bitki yağlarını ifade edebilir. Hangi türden türediğine bağlı olarak, her bir okaliptüs yağı çeşidinin kendine özgü bir kokusu vardır.

Bununla birlikte, bu yağların en popüler olanı, Mavi Okaliptüs ağacının yapraklarından ve genç saplarından damıtılmaktadır.

4. Lavanta

Yaşamımıza çok fazla sevgi katan bir diğer bitkisel yağ, popüler bahçe otu İngiliz lavanta çiçeğinden elde edilir.

Lavanta yağı, damıtıldığı çiçekler gibi kokar.

5. Limon

Limon yağı, uzun bir giriş gerektirmez. Birçoğumuz, tüm yaşamımız boyunca, belli bir formda veya başka bir şekilde (hava ferahlatıcıları, sabunlar, mobilya cilaları ve diğer ev temizlik ürünleri) maruz kalmıştır.

Narenciye limonunun kabuklarından damıtılan yağ, muhtemelen bugün dünyadaki en yaygın kullanılan uçucu yağdır.

6. Kekik

Kekik yağı, popüler mutfak baharatı kekik otu bitkisinin yapraklarından elde edilir.

Kekik yağı, sıcaklık, toprak ve baharatın mükemmel bir kombinasyonudur.

Şişeyi açtığınız andan itibaren ahenkli aroması duyularınıza nüfuz ettiğinden, onu her şey için kullanmak istersiniz.

7. Nane

Nane yağı, mütevazi nane bitkisi olan bahçe nanesinin yapraklarından elde edilmektedir. Bu nane melezi, bahçıvanlar ve uçucu yağ meraklıları arasında favoridir.

Nane yağı, canlandırıcı bir aromaya sahiptir.

8. Biberiye

Biberiye yağı, yaprak dökmeyen çalı biberiye bitkisinin iğnelerinden elde edilir.
Tıpkı taze biberiye gibi, bu popüler pişirme bitkisinin yağı, keskin bir odunsu, bitkisel ve biraz balsamik aromasına sahiptir.

9. Çay Ağacı

Çay Ağacı yağı, Hint Defnesi ağacının yapraklarından ve genç gövdelerinden damıtılarak elde edilir.

Taze, bitkisel ve hafif bir aromaya sahiptir.


Paylaşmak güzeldir...

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Hamilelikte  iyi ve sağlıklı beslenme çok önemlidir. Kendinizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle, her ikisinin refahı için bazı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu yiyecekler, içerikleri veya hazırlanma şekilleri nedeniyle önlenmelidir. Bu makaledeki yönergeler, hamilelik sırasında yemeklerinizi güvenli bir şekilde planlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Hamilelik sırasında sağlıklı bir diyet önemlidir, ancak anne ve çocuğun hamilelikte nasıl etkilendiğinin anlaşılması anne adayı için eşit derecede önemlidir. Son zamanlardaki bir çalışmaya göre, gebe olmayan zayıf diyetleri olan kadınların, sağlıklı diyetleri olan kadınlardan erken doğum yapma olasılığı daha yüksektir. Meyveler, sebzeler, et ve diğer besin takviyeleri, hem anne hem de çocuk için önemli olan iyi bir vitamin, mineral ve diğer besin kaynağıdır, ancak hamilelik sırasında kaçınılması gereken bazı meyve ve sebzeler vardır.

Hamilelik sırasında yenilmemesi gereken gıdalar şunlardır:

Meyve ve sebzeler

Yıkanmamış Sebzeler ve Meyveler: İyice yıkanmamış sebzeler ve meyveler, toksoplazma gibi parazitler içerebildikleri için tamamen önlenmelidir. Bu parazit, bebek için zararlı olan toksoplazmoza neden olur. Bu nedenle, sebzeleri temizlemek ve çürümüş alanları kesmek tavsiye edilir.

 

Papaya: Araştırma çalışmaları, olgunlaşmış papayaların güvenli olduğunu ve olgunlaşmamış ve yarı olgun papayalardan kaçınılması gerektiğini, çünkü uterus kasılmalarına neden olabilen, lateksi olduğu için. Bu hamilelik için güvenli değildir.

 

Ananas: Ananas, hamilelik sırasında güvenli olmayabilir zengin bir bromelain kaynağıdır. Ayrıca diyare gibi alerjik reaksiyonlara veya mide rahatsızlıklarına da neden olabilir. Bu nedenle, hamile olduğunda ananas alımı önlemek için iyidir.

 

Et, Kümes hayvanları ve Deniz Ürünleri

Çiğ Et: Hamilelik sırasında çiğ veya çiğ et / kümes hayvanları / deniz ürünleri kullanılmamalıdır. Çiğ et, hamilelik sırasında tehlikeli olabilecek salmonella, koliform bakteri ve toksoplazmoz ile kontamine olabilir.

 

Şarküteri Eti: Şarküteri etlerini, sadece sıcak buharlaşana kadar ısıtdıktan sonra tüketin. Bu tür etler, hamilelik sırasında zararlı olan listeria ile kolayca kirlenir.

 

Mercury’li Balıklar: Balık tüketiminin hamilelik sırasında hem anneler hem de bebekler için iyi olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bazı balıklar, doğmamış bebeklere zarar verebilecek yüksek cıva seviyeleri içerebilir. Çini balığı, köpek balığı, uskumru ve kılıç balığı, yüksek düzeyde cıva içeren balık türlerinden bazılarıdır. Göllerden veya nehirlerden sporun bir parçası olarak yakalanan balıklar da kirletici içerebilir ve bebeğinizin büyümesi için tehlikeli olabilir.

 

Deniz Mahsulleri: Hamile kadınlar, hazır deniz ürünleri ya da soğutulmuş ve soyulmuş karidesleri yememelidir. Füme ve frigorifik deniz ürünleri (genellikle sarsıntılı, fermuarlı, lox veya nova tarzı olan bir etiket ile birlikte gelir) pişirilmiş bir yemeğin parçası olduklarında güvenlidir.

 

Ham Kabuklular: Kabuklu deniz hayvanları (istiridye, midye ve istiridye gibi) genellikle gıda zehirlenmesine neden olabilecek zararlı bakteriler ve virüsler içerir. Bu nedenle ham kabuklu deniz ürünleri tüm hamilelik boyunca önlenmelidir.

 

Pastörize Edilmemiş Meyve Suları: Restoranlarda taze sıkılmış meyve suları, salmonella ve E. coli içerebilir. Hamile kadınlar, pastörize edilmemiş meyve sularının tüketiminden kaçınmalıdır.

İçecekler

Alkol: Hamilelik sırasında alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Fetal alkol sendromuna neden olabilir ve çocuğun beynine zarar verebilir ve daha sonra bebeğin davranış ve öğrenme yeteneğini etkileyebilir.

 

Kafein: Kafein tüketimi, hamilelik sırasında bebeğinizin büyümesini etkileyebilir. Kafein içeren içeceklerin aşırı tüketimi günde 200 mg ile sınırlandırılmalıdır. İçeceklerden bazıları kolalı içecekler, çay, kahve ve çikolata içerir. Kafeinli içecekler yerine su, meyve suları ve sütle kendinizi tamamlayın.

 

Pastörize Edilmemiş Süt: Pastörize edilmemiş veya çiğ süt alımı hamile kadınlar için tehlikeli olabilir. Pastörize edilmemiş sütün pastörize sütünden hazırlanan pastörize sütü ve yoğurdunu her zaman tüketin, pastörize edilmemiş süt ise listeria adı verilen bakterileri içerir. Bu bakteriler düşüklere neden olabilir.

 

Yumurtalar

Hamilelikte çiğ yumurtaların alınmasından kaçınılmalıdır. Yumurta, çırpılmış yumurta, kızarmış yumurta ve kiş gibi preparatlarda kullanılmadan önce iyice pişirilmelidir. Haşlanmış yumurta tüketirse, beyaz olana ve yumurta sarısı katılaşana kadar pişirilmelidir. Yumurtalar kirli veya çatlamamalıdır. Ham yumurtalar genellikle mus, mayonez, aioli, ev yapımı Sezar sosları, dondurmalar veya custarlar ve Hollandaise soslarında bulunur. Hamilelik sırasında bu gıda ürünlerini tüketmekten kaçının.

Bal

Bal, çocuk botulizmine, bir tür paralitik hastalığa neden olabilen clostridia sporları ile kontamine olabilir. Hamilelik sırasında bal tüketiminden kaçınmak daha iyidir.

 

Ham lahanalar

Ham veya yarı pişmiş fasulye filizi (brokoli filizi, yonca filizi, yonca filizi, ayçiçeği filizi, kar bezelye filizi, soğan filizi, soya fasulyesi filizi ve maş fasulyesi gibi), salmonella salgınlarına yol açabileceğinden hamilelik sırasında tüketilmemelidir. .

Bitkisel Çay Ve Bitkisel Takviyeler

Bitkisel çay ve takviyeleri sağlık yararları için bilinir, ancak hamilelik sırasında aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Otlar kafein içerebilir. Bitkisel alım konusunda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

 

Yer fıstığı

Hamilelik sırasında yer fıstığı tüketmekten kaçının, daha sonraki bir aşamada yer fıstığına karşı alerjiye neden olabilir ve aynı zamanda doğmamış bebeğe de zarar verebilir.

 

Sigara içmek

Sigara içmek bebek için çok zararlıdır. Hamilelikte sigarayı bırakmak daha iyidir, çünkü SIDS (Ani Bebek Ölümü Sendromu), solunum problemleri, düşük doğum ağırlığı ve prematür doğum olabilir.


Paylaşmak güzeldir...

Post navigation

megamax guava plus eco slim isveç şurubu bombax şeyhi şifa macunu